Cesta do Chorvatska autem

Chystáte se do Chorvatska vyrazit autem? Přemýšlíte, kterou z tras zvolit? Kolik vás to bude stát? Všechny tyto otázky se pokusíme zodpovědět v následujícím článku. Nemusíte mít strach, cesta do Chorvatska není testem řidičské zdatnosti, trasa je z větší části pohodlná po dálnici, nejhorší část trasy vás tak bohužel čeká u nás doma.

Příprava a plánování trasy začíná doma

Před cestou do Chorvatska je vhodné si celou trasu v klidu doma rozplánovat a projet na mapě, k tomu nejlépe slouží české Mapy.cz nebo Mapy Google. Orientační cenu cesty vám poskytne web Via Michelin (pouze v angličtině), který na zadané trase zobrazí mýtné body s přesnými částkami, které budete platit. Aplikace dokonce umí spočítat celkovou cenu včetně spotřeby pohonných hmot, stačí jen zadat typ auta a jeho spotřebu. Doporučujeme si trasu vytisknou i v případě, že máte s sebou GPS navigaci, všechny služby uvedené nahoře umí zadanou trasu jednoduchým způsobem vytisknout.

V dnešní době chytrých telefonů je dobré mít s sebou také některou z aplikací GPS navigací, na trhu je řada možností, vždy lze najít variantu zdarma a fungující bez připojení k internetu - doporučujeme navigaci českou offline navigaci Mapy.cz nebo Here Maps od Nokie (pro Android i pro iOS). Obě varianty jsou zdarma a fungují bez připojení k internetu. Před cestou je ale nutné si stáhnout do telefonu mapy zemí, kterými budete projíždět - tzn. Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko (případně i ČR).

Díky zrušení roamingu v rámci EU lze použít i online mapy Google nebo Waze, které ale budou čerpat mobilní data dle vašeho tarifu. Jejich výhodou jsou aktuální informace o uzavírkách, kolonách a policejních kamerách na trase. Díky těmto funkcím aplikace dokážou změnit trasu a ušetřit vám spoustu času a nervů v kolonách.

Důležitou součástí přípravy před cestou, kterou nedoporučujeme podcenit, je cestovní pojištění, které lze pohodlně sjednat online na webu ePojisteni.cz, kde díky srovnání cen snadno vyberete tu nejlepší nabídku.

Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz.

Kudy se do Chorvatska vydat?

Pro velkou část českých obyvatel je nejrychlejší a nejpohodlnější trasa do Chorvatska přes Vídeň po dálnici na Graz (Štýrský Hradec), kde odbočíte na dálnici směr Maribor a pokračujete buď směrem na Záhřeb (pokud je vaším cílem Dalmácie a jižní část Kvarneru) nebo Ljubljanu (pokud je vaším cílem Istrie a severní část Kvarneru).

Pro část obyvatel západních a jižních Čech je vhodná varianta přes Linz a Graz, případně přes Německo a Villach. Vždy záleží na cílové destinaci, proto pro výběr trasy doporučujeme použít online nástroje - české Mapy.cz nebo Mapy Google

Pro orientační výpočet nákladů na vaší cestu doporučujeme použít web ViaMichelin.

Kdy je nejlepší čas pro cestu do Chorvatska? 

S ohledem na nejčastější střídání turnusů ubytování v sobotu čekejte zdaleka největší provoz na silnicích do Chorvatska v pátek večer nebo v sobotu ráno. Z tohoto důvodu doporučujeme hledat ubytování, kde není podmínka týdenních pobytů od soboty do soboty a příjezd i odjezd naplánovat na jiné dny v týdnu, ideální na brzkou hodinu ranní. Nejmenší provoz v sezoně je v úterý. Na přelomu července a srpna začínají prázdniny v Bavorsku, které situaci na dálnicích o víkendech pro Čechy cestující ze západní poloviny republiky ještě výrazně zhoršují.

Dálniční známka v Rakousku

V Rakousku si můžete zakoupit desetidenní známku za 9,60 eur. Pokud plánujete delší pobyt, kupte si známky dvě nebo jednu dvouměsíční – ta stojí 26,20 eur. I když je možné rakouské dálniční známky zakoupit už v České republice, počkejte s tím až do Rakouska. Můžete tak výrazně ušetřit, nejen s ohledem na nízký kurz eura. Nově lze rakouskou dálniční známku koupit také online na webu, více o této možnosti najdete v článku na AutoForum.cz.

Dálniční známka ve Slovinsku

Slovinská dálniční známka stojí 15 eur, ale její platnost je pouhý týden, takže vám na celý pobyt stačit nebude. Budete si tedy muset koupit známku měsíční, která stojí 30 eur. Kvůli této vysoké ceně spousta lidí slovinskou dálnici objíždí, což popisujeme o kousek níž.

Ceny pohonných hmot při cestě do Chorvatska

Pro zjištění aktuální ceny pohonných hmot na trase do Chorvatska můžete použít tyto odkazy:

Aktuálně: nejlevnější nafta i benzín jsou ve Slovinsku

Aktuálně (červen 2022) vychází pohonné hmoty na cestě do Chorvatska nejlevněji ve Slovinsku (Natural 95 průměrně za 1,562 EUR/l, diesel průměrně 1,669 €/l). Rakousko, které v předchozích letech platilo za nejlevnější, je tento rok naopak nejdražší.

Ceník mýtného v Chorvatsku

Přij vjezdu na chorvatskou dálnici projedete mýtnou bránou a obdržíte speciální kartu. Při výjezdu z dálnice ji odevzdáte a zaplatíte poplatek, jenž záleží na délce cesty. Cena je zhruba 20 – 30 kun za 100 kilometrů. Poplatky můžete zaplatit nejen v kunách, ale i v eurech či prostřednictvím platební karty – tato možnost je nejen nejrychlejší, ale také nejpohodlnější.

Tabulka mýtného dálnice A1 Záhřeb - Dubrovník - Split:

sjezd z dálnice: cena HRK přepočet Kč*
Zdenčina                      7 HRK                        24 Kč
Jastrebarsko                    10 HRK                        34 Kč
Karlovac                    19 HRK                        65 Kč
Novigrad                    24 HRK                        82 Kč
Bosiljevo                    30 HRK                     102 Kč
Vrbovsko                    39 HRK                     132 Kč
Ravna Gora                    46 HRK                     156 Kč
Delnice                    51 HRK                     173 Kč
Vrata                    55 HRK                     187 Kč
Oštrovica                    61 HRK                     207 Kč
Rijeka (Kun)                    70 HRK                     238 Kč
Ogulin                    41 HRK                     139 Kč
Brinje                    55 HRK                     187 Kč
Žuta Lokva                    60 HRK                     204 Kč
Otočac                    66 HRK                     224 Kč
Perušić                    81 HRK                     275 Kč
Gospić                    86 HRK                     292 Kč
Gornja Ploča                    97 HRK                     330 Kč
Sveti Rok                 100 HRK                     340 Kč
Maslenica                 116 HRK                     394 Kč
Posedarje                 119 HRK                     404 Kč
Zadar zapad                 121 HRK                     411 Kč
Zadar istok                 125 HRK                     425 Kč
Benkovac                 133 HRK                     452 Kč
Pirovac                 143 HRK                     486 Kč
Skradin                 148 HRK                     503 Kč
Šibenik                 152 HRK                     516 Kč
Vrpolje                 159 HRK                     540 Kč
Prgomet                 167 HRK                     567 Kč
Vučevica                 174 HRK                     591 Kč
Dugopolje                 181 HRK                     615 Kč
Bisko                 187 HRK                     635 Kč
Blato na Cetini                 196 HRK                     666 Kč
Šestanovac                 199 HRK                     676 Kč
Zagvozd                 204 HRK                     693 Kč
Ravča                 218 HRK                     741 Kč
Vrgorac                 223 HRK                     758 Kč
Karamatići                 231 HRK                     785 Kč
Čarapine                 232 HRK                     788 Kč

*dle kurzu 3,397 Kč/1 kuna

   

Detailní ceny jednotlivých úseků najdete na oficiálním webu http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist.

Jak se vyhnout slovinské dálnici?

S ohledem na cenu a dobu platnosti slovinské dálniční známky se vyplatí slovinské dálnici vyhnout. Stačí totiž před koncem rakouské dálnice sjet na exitu číslo 226 Gersdorf na silnici číslo 69 směr Mureck. Ve Slovinsku vyrazte přes Lenart do Ptuje a následně směrem do Švaljkovce. Tato trasa možná není tak pohodlná jako pokračovat na dálnici, ale s ohledem na ušetřené prostředky se rozhodně vyplatí. 

Popis trasy jak se vyhnout slovinské dálnici. Zvětšit mapu

Dopravní pravidla v Chorvatsku

Ve většině zemí EU platí stejné předpisy jako v České republice, a to jen s malými úpravami. Pokud není uvedeno jinak, je maximální povolená rychlost v Rakousku i Chorvatsku 50 km/h v obcích, 100 km/h mimo obce a 130 km/h na dálnicích. V Chorvatsku je zákaz řízení s hladinou alkoholu vyšší než 0.5 promile (neplatí pro řidiče do 24 let, kdy je nulová tolerance alkoholu v krvi). Při jízdě musí být rozsvícena světla i během dne.

Co se týče povinné výbavy auta, musíte s sebou mít autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu, rezervu a náhradní žárovky do světel. Řidič musí mít platný řidičský a technický průkaz.

Pokud dojde v Chorvatsku k autonehodě…

Nechceme nic přivolávat, ale buďte připraveni i na možnost, že se stanete účastníky dopravní nehody. V takovém případě místo označte výstražným trojúhelníkem a vzájemně si prokažte totožnost. Zavolejte místní policii na čísle 192 a řiďte se jejími pokyny. V žádném případě nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

A ještě jedna rada na závěr: Pokud jedete za deště, raději zpomalte a dávejte dobrý pozor. Chorvatské silnice jsou totiž za mokra až nečekaně kluzké a hrozí vysoké riziko dopravní nehody. Není neobvyklé, že za deště se na jednom úseku stane hned několik havárií.