Vynikající jídlo a kvalitní vína. Ne nadarmo je Chorvatsko oblíbeným cílem gastroturistů. Chorvatská kuchyně je velmi pestrá, ochutnat můžete nejen tradiční vnitrozemské pokrmy, velký vliv má také gastronomie italská, rakouská či maďarská. V některých oblastech vaše chuťové pohárky poznají i turecké dobroty.
Mezi nejčastější suroviny chorvatské kuchyně patří maso, obilniny a luštěniny. Oblíbená je také červená paprika. Maso se obvykle podává s chutnými omáčkami, které se vaří „pod pekou“, tedy pod kovovým zvonem postaveným do žhavého popela, nebo v pánvi.
Základem chorvatské gastronomie jsou samozřejmě čerstvé ryby. Ty se připravují především těmito třemi způsoby:
na roštu (na gradelama či na žaru)
dušením ve stylu guláše (na brudet či brodetto)
vařením (na lešo)
Pokud nechcete zkoušet všechny tři způsoby, vsaďte na ten první. Mezi českými turisty je nejoblíbenější. Naopak třetí možnost vám nejspíše chutnat nebude.
Snad každý chce v Chorvatsku ochutnat také plody moře, přestože řada z nich je dostupná už i u nás. Oblíbené jsou zejména ústřice, sépie, chobotnice, olihně, ale i humři či langusty připravené na nejrůznější způsoby. Počítejte ale s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, plody moře rozhodně nepatří mezi nejlevnější pokrmy.
Chorvati obecně milují maso, největší popularitě se těší jehněčí (janjetina), které se obvykle peče s rozmarýnem a česnekem. Oblíbená je také divoká zvěřina – především divoké prase (divlja svinja) a vysoká zvěř (srnetina). Naopak drůbeží maso není tak rozšířené jako u nás. Pokud chcete ochutnat něco opravdu výjimečného, některé horské restaurace nabízejí i medvědí maso – přestože jeho konzumace není pro člověka příliš vhodná.
Co vás možná překvapí, je množství přílohy. Součástí každého hlavního chodu je spousta zeleniny – ať už se jedná o hrášek, rajčata, papriky, mrkev, fazolky či brokolici. Často bývá servírovaná i jako salát zakápnutý panenským olivovým olejem a vinným octem. Brambor, těstovin a rýže Chorvaté podávají o poznání méně.
Zelenina někdy dokonce tvoří celé hlavní jídlo – především ta smažená či pečená. Známá je především bučnica z tykví a zeljanica z listového těsta, špenátu, sýru a smetany.
Chcete-li ochutnat skutečné speciality, vydejte se do menších stylových restaurací, které se nazývají konoby. Nechodí do nich tolik turistů jako do restaurací, v nichž se vaří i mezinárodní jídla. Rozhodně byste měli ochutnat pršut, což je vepřová šunka, která se udí v dýmu otevřeného ohniště a následně se suší prouděním vzduchu. Velmi oblíbený je i paški sir – ovčí sýr z ostrova Pagu.
Známá je také maneštra, což je hustá zeleninová polévka. Ta obsahuje velké kusy nejrůznější zeleniny, kukuřici a další luštěniny. Mezi speciality patří i dalmatské brodetto, což je vlastně chorvatský guláš. Nacházejí se v něm ryby, mořské plody, rajčata a směsi bylinek. Zajímavé je rovněž ombolo, jemně uzený plátek vepřového masa od kosti, jenž se opéká na žhavém uhlí.
Istrie, gastronomická perla Chorvatska, nabízí i luxusnější jídlo – lanýže. Ty se obvykle restují a podávají s kozím sýrem či se zapékají do lasagní. Cena této pochoutky je ale velice vysoká.
Jakou moučník si můžete dát palačinky, zmrzlinové poháry, ovocné saláty, dortové zákusky či nejrůznější záviny. Populární jsou i fritule (koblihy), krokanat (mandlovo-karamelové křupky) a rožata (karamelový pudink).
Velmi oblíbeným nápojem je káva. Ve většině případů vám Chorvaté naservírují pořádně silné espresso v maličkých šálcích, na které Češi většinou nebývají zvyklí. Pokud se chcete vyhnout zbytečnému dohadování s obsluhou, raději si rovnou objednejte dvojité espresso (dugi či duži espreso), kde je stejné množství kávy, ale více vody.
Ve většině letovisek se také připravují čerstvé ovocné džusy – ať už z borůvek, jablek, pomerančů či jiných plodů.
Chorvatsko je oblíbenou destinací českých turistů možná i proto, že se zde hojně konzumují alkoholické nápoje. Velmi populární jsou nejrůznější destiláty, ale i pivo, víno a míchané koktejly.
Téměř ve všech restauracích k účtence dostanete i panáka pálenky. Je to tradiční poděkování za vaši návštěvu. Nejznámější pálenkou je ohnivá bylinná kořalka rakije nebo loza, která vzniká ze zbytků vinných hroznů. Známá je také bylinková travarica a medová medovača. O poznání jemnější je sladký třešňový likér marašino. Tomuto likéru údajně holdoval i Napoleon při oslavách svých vítězství.
Nejvíce se ale stejně pije vína. Zakoupit ho lze téměř ve všech prodejnách potravin. K jídlu se víno obvykle míchá – červené s vodou (bevanda) a bílé se sodovkou (špricer) či minerálkou (gemišt). Odrůd je celá řada, takže je těžké se v nich rychle zorientovat. Vězte ale, že většinou jsou dobrá i lehká stolní vína. Rozhodně neuděláte chybu, když si z bílých vín objednáte tokajské či malvaziji a z červených primoštenský babič.
Vybrat si můžete i z mnoha druhů piv, mezi nejznámější chorvatské značky patří Ožujsko, Karlovačko a Staročeško.
Sami vidíte, že v Chorvatsku hlady ani žízní rozhodně trpět nebudete. Naopak si pochutnáte a objevíte spoustu nových chutí. Chorvatská kuchyně vás určitě nezklame.