10 důvodů, proč jet do Chorvatska

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější prázdninové destinace českých turistů. Aspoň jednou už tuto krásnou zemi navštívil skoro každý Čech. A pokud jste mezi těmi, co tam ještě nebyli, přinášíme vám 10 důvodů, proč se do Chorvatska vydat třeba už letos v létě.

1. Nejkrásnější moře, pláže a ostrovy

Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších, a to nejen v Evropě. Tyrkysová modř, zlatý písek nebo malé oblázky, skálami chráněné malé zátoky i dlouhé pruhy pláží, výhled na horské masivy i borové lesíky, skalnaté i vegetací porostlé ostrovy i ostrůvky – to vše je chorvatské pobřeží.

Z pláží patří k nejkrásnějším třeba Zlatni Rat (česky Zlatý roh) na ostrově Brač je skutečně písečný roh, který díky mořským proudům mění svou podobu. Pláž patří k nejkrásnějším v Evropě. Přímo v centru města Dubrovník leží pláž Banje s průzračnou vodou a krásným výhledem na historické město a ostrov Lokrum.

Velkou pláž, která se chorvatsky jmenuje Vela plaža najdete na ostrově Krk ve středisku Baška. Je dlouhá 1 800 m a má Modrou vlajku, značící tu nejvyšší čistotu. Je ideální pro dovolenou rodin s dětmi, včetně zábavního centra pro malé návštěvníky přímo na pláži. Mezi nejkrásnější pláže nejen Evropy, ale celého světa patří pláž Lubenice na ostrově Cres. Tento turisticky zatím téměř nedotčený kout Chorvatska nabízí úžasnou přírodu a zátoku s vysokými skálami porostlými zelení. Nenajdete tady téměř žádné služby, ale klid a čarokrásný mořský břeh. Jinou divoké pobřeží plné skal najdete na jihu poloostrova Istrie u obce Premantura. Jsou tady skvělé příležitosti na potápění a řada malých zátok, kde můžete být celý den v naprostém soukromí.

Naopak žije to na pláži Donja Luka v oblíbeném letovisku Makarská. Pláž začíná přímo v centru města a je dlouhá 1 500 m. Majestátní pohoří Biokovo rámuje pobřeží a je na něj úchvatný pohled z břehu i vody. Jen pár kilometrů severně je další krásná pláž Punta Rata ve středisku Brela. Je oblázková, měří také 1 500 m a lemují ji vzrostlé borovice. Také Punta Rata má Modrou vlajka. A třetí stejně dlouhou pláž najdete na ostrově Rab. Jmenuje se Rajska plaža a má velmi pozvolný vstup do vody, proto ji milují děti i rodiče. I ona má Modrou vlajku. Nádherných pláží ale najdete v celém Chorvatsku mnohem víc.  Stačí si vybrat ostrov nebo pevninské středisko, které vám vyhovuje. Najdete tichá i rušná, velká i malá, skromná i luxusní. Chorvatsko se o své hosty stará.

2. Země, kudy chodila historie, země s bohatou kulturou

Chorvatsko je zemí s historií, která je doložena až do doby kamenné. Najdete tady památky na dobu, kdy bylo území dnešního Chorvatska osídleno Řeky i součástí římské říše. Dochovaným dokladem této éry je například Diokleciánův palác ve Splitu nebo římský amfiteátr v Pule (Arena). Příchod křesťanů zase dokládá raně byzantská Eufraziova bazilika v Poreči. Obrovské množství památek po celé zemi ilustruje také bohatou historii ve středověku, kdy se tu střídaly vlivy benátské, uherské, byzantské a později i turecké. Patří k nim například historické centrum města Trogir s katedrálou sv. Vavřince nebo starý Dubrovník s mohutnými hradbami z 10. století, Knížecím palácem, Dominikánským klášterem, palácem Sponza, Onofriovou fontánou a dalšími památkami. V Šibeniku je zase katedrála sv. Jakuba a další historické stavby. Nádherná jsou i malá městečka se zřetelným benátským vlivem na Istrii, třeba Rovinj. Hned 7 chorvatských památek je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Stejně bohatý je také kulturní život. V již zmíněné Areně se koná například Pulský filmový festival, operní koncerty či divadelní festival. Řada akcí se koná po celé zemi, velmi oblíbené jsou například Dubrovnické letní hry, festival klasické hudby na ostrově Cres pod názvem Osorské hudební večeryMezinárodní dětský festival v ŠibenikuRábské rytířské hry nebo festival Splitské léto. Menší akce všech žánrů od folkloru až po rock a také muzea a galerie doplňují nabídku kulturních akcí, z níž si vybere každý

3. Ochutnejte Chorvatsko

Chorvatsko je také gastronomickou velmocí, jejíž kuchyně je inspirována jak středomořskou tradicí, tak i mnoha dalšími vlivy od Itálie přes Rakousko až po Maďarsko. Skvělé je místní čevabčiči i ražniči, sušená šunka pršut, nebo olivy. Jako v každé přímořské zemi také v Chorvatsku je bohatá nabídka ryb mořských plodů. Vynikající je také ovčí sýr z ostrova Pag (pažský sýr) lanýže, které rostou ve vnitrozemí Istrie. Výborná jsou i místní vína, a to jak levnější stolní vína, tak i dražší a kvalitnější vína. Turisty i místními je oblíbená pálenka rakije

4. Přírodní krásy nenajdete jen u moře

V Chorvatsku není jen moře, ale i krásná příroda ve vnitrozemí. Mezi nejznámější místa patří třeba Národní park Plitvická jezera, který získal obrovskou popularitu díky sérii filmů podle knih Karla Maye. Hory, jeskyně, lesy, jezera, řeky, vodopády a kaskády. Sytá zeleň lesů, tyrkysová modř jezer a šedobéžová barva skal je velkým lákadlem pro návštěvníky z celého světa, protože park součástí světového dědictví UNESCO. Národní park Paklenica najdete v pohoří

Velebit a tvoří ho kaňony Malá a Velká Paklenica. V parku je nejvyšší chorvatská skála Anića Kuk (712 m). Jsou tu i populární terény pro horolezce a v nepřístupných skalních stěnách hnízdí vzácný sup bělohlavý. Severně od Rijeky je Národní park Risnjak s vápencovými a dolomitovými horami a krasovými útvary. Žije tu velké množství divokých zvířat, včetně chráněného rysa a vzácného druhu jedovatého hada zmije růžkaté. Národní park Krka.

leží v kaňonu dolního toku řeky Krka a jedná se o další krasovou oblast sedmi krápníkových kaskád s úžasnými vodopády, kde žije mimo jiné 10 endemitních druhů ryb a 222 druhů ptáků. Národní park Severní Velebit je také biosférickou rezervací UNESCO. Roste v něm 2 700 druhů rostlin, včetně 78 endemitních. Je tu také Lukina jama, jedna z nejhlubších propastí na světě dosahující hloubky 1 392 m. Národní parky jsou i na ostrovech – Mljet, Kornati či Brijuni

5. Skvělá dovolená za rozumnou cenu

Chorvatsko nabízí skvělou příležitost prožít perfektní dovolenou za rozumné ceny. Najdete tady samozřejmě i superluxusní hotely a služby té nejvyšší kvality, ale také mnoho kvalitních nabídek za ceny dostupné i rodinám s dětmi, studentům či seniorům. Ubytování v soukromí, malé hotýlky, pensiony, kempy i klasické hotely všech kategorií – vybere si skutečně každý. Obdobně široká je také nabídka restaurací, kaváren, hospůdek i barů. Nakupovat můžete v luxusních buticích i ve stáncích na trhu. Poměr cena/výkon činí z Chorvatska dlouhodobě jednu z nejatraktivnějších dovolenkových destinací v Evropě.

6. Za pár hodin jste na místě odkudkoli z ČR

Chorvatsko je u nás populární i díky své dostupnosti. Dostanete se tam autem, autobusem, vlakem i letecky a cesta netrvá dlouho, tedy pokud neuvíznete v některé z prázdninových kolon na dálnicích. Ale i těm se dá vyhnout, když si cestu rozložíte a nejedete jako všichni ostatní o víkendu. Většina lidí jezdí autem a cesta skutečně není dlouhá. Například z Prahy se dá až na úplný jih Chorvatska do Dubrovníku dojet už za 13 hodin. Chorvatsko postupně rozšiřuje svou síť dálnic, takže cestování je stále pohodlnější. Většinou přes noc jezdí jak autobusy cestovních kanceláří, tak pravidelné linky. Letecky se dostat jak do hlavního města Záhřebu, do Puly na poloostrově Istria na ostrov Brač i do dalších měst na pobřeží (Rijeka, Split, Zadar a Dubrovník). Chorvatsko je také vděčným cílem pro majitele jachet, kteří najdou patřičné služby jak na pobřeží, tak na ostrovech.

7. Chorvatsko – místo, kde to žije

Chorvatsko je místem, kde to v létě žije. Skvělé plážové party, hudební, divadelní i filmové festivaly, mladí lidé z celého světa… Legendární party jsou třeba na pláži Zrće ve středisku Novalja na ostrově Pag, nebo na pláži Peharovo u střediska Lovran. Na ostrově Rab v letovisku Barbat je pláž Pudarica s exotickým klubem Santos, v jehož středu je bazén a kde vystupují domácí i zahraniční hvězdy. Pláží s bary, koncerty a nočními party je ale mnohem víc. Stačí si vybrat dle svého vkusu.

8. Romantika v úzkých uličkách

Toulat se v úzkých uličkách, nalézat náměstíčka s krásnými domy, šplhat se do kopce ke kostelu, odkud je nejkrásnější výhled – znáte snad romantičtější dovolenou? K tomu samozřejmě patří zastavit se v kavárně či v některé z restaurací třeba ochutnat mořské plody, nechat si nandat do kornoutu aspoň tři kopečky zmrzliny, nebo jen tak koukat, jak připlouvají a odplouvají lodi z přístavu. A pak sedět někde večer na skále a pozorovat oranžovou sluneční kouli, jak se jde po celodenní dřině také ochladit v mořských vlnách. A když k tomu popíjíte místní dobré víno, nemá to prostě chybu

9. Dohodnete se, i když neumíte anglicky ani německy

Ne každý má talent na jazyky, ale v Chorvatsku to vůbec nevadí. I když některá slovíčka v Chorvatštině podobně zní, ale znamenají něco diametrálně odlišného, domluvíte se tady celkem bez problémů. Oba jazyky jsou si blízké a navíc většina Chorvatů pracujících v turistickém průmyslu už za roky s českými hosty češtinu celkem ovládá. Navíc Chorvati jsou milí a velmi pohostinní a domluvit se s vámi prostě chtít budou.

10. Po stopách kultovního seriálu Hra o trůny

Americký televizní seriál od společnosti HBO Hra o trůny se částečně natáčel také v chorvatském Dubrovníku. Do tohoto města s úžasnými středověkými památkami to každoročně láká desetitisíce turistů nejen od nás, ale z celého světa, kteří hledají místa známá z televizní obrazovky. Ať už jste seriál viděli či ne, Dubrovník stojí určitě za návštěvu.