poznejte

Split

Split, centrum Dalmácie se starobylou atmosférou

Pulzující město Split je druhé největší město Chorvatska, centrum Střední Dalmácie a výchozí přístav pro výlety na okolní ostrovy Brač, Korčula, Hvar a Vis. Split nabízí unikátní kombinaci historie a památek s moderním městem plného života, kde můžete naplno poznat skutečný život Dalmatinců. Unikátní atmosféru města dokresluje dokonalá kulisa pohoří Mosor s vrcholem Kozjak a tyrkysového Jadranu.

Přístav ve SplituPřístav ve Splitu

Split leží na poloostrově mezi Splitským průlivem a Kaštelským zálivem. Město patří mezi nejslunnější místa na Jadranu, před vnitrozemskými vlivy je chráněno pohořími Mosar a Kozjak. Disponuje výbornou dopravní dostupností – řadí se mezi hlavní chorvatské přístavy, vede sem železnice i nová dálnice.

Hledáte ubytování ve Splitu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Významné místo už od 3. století

Split založil na konci 3. století římský císař Dioklecián a město bylo dlouho jedním z center latinské populace. Od 5. století byl Split biskupským sídlem. V roce 1069 se stal součástí Chorvatského království a následně Uher. O nadvládu však dlouho usilovali Benátčané, kteří ji získali v roce 1420 a udrželi si ji 300 let. V té době velký rozvoj zaznamenala hlavně humanistická kultura a Split se stal centrem chorvatské kultury. Jinak ale pod Benátskou republikou upadal. K dalšímu rozvoji došlo až za vlády Francouzů na konci 18. století.

Že se jedná o významné město, dokládá i to, že za Rakousko-Uherska byl Split hlavním městem Dalmatské provincie a zároveň střediskem boje za národní obrození. Po 1. světové válce Split připadl Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, během 2. světové války ho obsadili fašističtí Němci i Italové. Po uzavření míru se stal součástí Jugoslávie a samostatnému Chorvatsku patří od roku 1993.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám vévodí Diokleciánův palác

Nejvýznamnější památkou Splitu je bezesporu Diokleciánův palác, který je od roku 1979 na listině světového dědictví organizace UNESCO. Jeho stavba začala už v roce 295 za vlády římského císaře Diokleciána, jak ale napovídají řecké nápisy, většina stavitelů pravděpodobně pocházela z východní části říše. Dioklecián v paláci dožil a ve Splitu byl i pohřben. Následně jeho palác využívali další sesazení římští císaři. Sloužil jako reprezentační sídlo i vojenská pevnost. Nachází se zde největší dochovaný krytý římský prostor na světě.

Diokleciánův palác ve SplituDiokleciánův palác ve Splitu

Za vidění stojí i renesanční kostelík sv. Rocha, kostel sv. Františka, paláce Karepićů a Cambiů na Národním náměstí, zvonice katedrály ze 13. až 15. století, která dnes slouží jako vyhlídková věž, nebo Diokleciánovo muzeum s hroby křesťanských mučedníků a románskými vstupními dveřmi. Neopomeňte ani starou lidovou čtvrť Veli Varoš.

Procházky po promenádě Riva

Oblíbenou činností místních i turistů je korzování po proménádě Riva, plné restaurací, obchodů a kaváren. 

Vydejte se do lesoparku nebo na ostrovy

Na procházku se můžete vydat do místního lesoparku Marjan, kde naleznete příjemný stín i staré kamenné kostely. Severní strana kopce je určena pouze pěším, připravena je zde také síť běžeckých stezek, jedna z nich vede až ke známému fotbalovému stadionu Poljud, jenž patří mezi národní kulturní památky. Hezkým cílem je i přístaviště Matejuška, kde panuje čilý ruch. Nebo si udělejte výlet na nedaleké ostrovy Čiovo, Hvar, Brač či Šolta.

Kulturní akce po celé léto

Pravidelně se ve Splitu koná i řada kulturních akcí. Tou největší je festival Splitské léto, jehož součástí jsou koncerty a divadelní představení v kulturních sálech i pod širým nebem. Koná se od poloviny července do poloviny srpna. Pokud nebudete mít divadla dost, můžete navštívit některou z řady místních scén – třeba Chorvatské národní divadlo nebo Loutkové divadlo.

Za návštěvu stojí také Muzeum města Splitu, Přírodovědecké muzeum, Galerie ve věži nebo Archeologické muzeum s expozicí z prehistorické doby a řecké kolonizace.

Míčové a vodní sporty i cyklistika

Ve městě sídlí fotbalové kluby RNK Split a druhý nejslavnější klub v Chorvatsku HNK Hajduk Split, který byl založen v roce 1911 v pražské hospodě U Fleků. Můžete se zde věnovat fotbalu, tenisu, badmintonu, basketbalu, volejbalu, bowlingu, potápění, jízdě na vodních skútrech či šlapadlech, plachtění, jezdectví i horské turistice a cyklistice. Veškeré sportovní potřeby si zde můžete půjčit za menší poplatek.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Velká nabídka koupališť

Ve Splitu se nachází hned šest městských koupališť, kde se platí vstupné. Pláže jsou písečné i oblázkové a bývají doplněny betonovými deskami. Nejlépe udržovanou pláží je Bačvice, která se pyšní Modrou vlajkou, oceněním určeným pro pláže splňující nejpřísnější kritéria kvality a čistoty. Veřejný bazén naleznete ve čtvrti Poljud. Hezké bezplatné koupání nabízejí především pláže na poloostrově Marjan.