Nejhezčí pláže v Chorvatsku

Jadranské pobřeží je každoročně cílem milionů turistů z celého světa. A právem. Tyrkysově modré a krásně čisté moře, zlatý písek i malé oblázky, skály, stromy i potřebné vybavení jsou důvodem, proč se do Chorvatska každoročně vydávají také statisíce českých návštěvníků. Nádherných pláží je v Chorvatsku nespočet, my jsme pro vás vybrali následující desítku z nich.

Zlatni Rat, ostrov Brač

Zlatni Rat (česky Zlatý roh) patří k nejkrásnějším plážím v Evropě. Najdete ji u města Bol na ostrově Brač. Své jméno získala podle zlatého písku (štěrku), který je vytvarován mořskými proudy do podoby rohu. Protože se ale proudění mění, směřuje roh někdy vlevo, jindy vpravo a mění se i to, jak je dlouhý. Borový háj poskytuje návštěvníkům příjemný stín a je tu i dětské hřiště a restaurace.

Pláž Zlatni Rat na ostrově BračPláž Zlatni Rat na ostrově Brač

Pláž je skvělým zázemím pro potápění, windsurfing a další vodní sporty, můžete si tady půjčit i potřebné vybavení. Během hlavní sezóny jsou na pláži plavčíci. Doprava z Bolu je zajišťována turistickým vláčkem, ale je tu i parkoviště pro osobní vozy. Večer je pláž místem, kde se pořádají party hlavně pro mladé.

Kamenjak, Premantura

Na nejjižnějším místě Istrie leží mys Kamenjak. Najdete ho jižně od obce Premantura, která je asi 12 km od Puly. Premantura je také jméno poloostrova, na kterém leží mys i po něm pojmenovaný přírodní park.

Kamenjak, PremanturaKamenjak, Premantura

Je dlouhý kolem 10 km a jeho pobřeží s velkým množstvím zátok a strmými skalami dosahuje délky 30 km. Je tady nádherná příroda, skvělé terény pro potápěče, určitě si najdete místo s dostatkem soukromí, ale vše, co budete potřebovat na pláži, si musíte přivézt s sebou. Při koupání je ale třeba opatrnost, mořské proudy jsou tady velmi silné. Tu a tam narazíte na možnost občerstvení a v severní části poloostrova Premantura také najdete naučnou stezku, která končí u mysu Grakalovac, kde se našly stopy po dinosaurech.

Banje, Dubrovník

V málokterém historickém městě najdete pláž s průzračně čistou vodou tak blízko centra jako v Dubrovníku v Jižní Dalmácii. Z pláže Banje je krásně vidět nejen starý Dubrovník, ale také blízký ostrov Lokrum.

Pláž Banje v Dubrovníku má nejkrásnější kulisyPláž Banje v Dubrovníku má nejkrásnější kulisy

Přístup do vody je pozvolný a pláž tvoří kombinace hrubého písku a drobných kamínků. Jedinou nevýhodou je, že je přístupná pouze po schodech, takže s vozíčkem nebo dětským kočárkem se na pláž dostává dost komplikovaně. Nabízí se zde pronájem slunečníků a lehátek, k dispozici je sprcha a převlékárna. Občerstvit se můžete v restauraci či kavárně nebo si vybrat některý z vodních sportů. Zejména u mladých jsou oblíbené večerní party přímo na pláži. Ale pokud zatoužíte po klidu, v úzkých historických uličkách Dubrovníku ho určitě najdete.

Baška, ostrov Krk

Jmenuje se Vela plaža (česky Velká pláž) a najdete ji v malé zátoce v populárním letovisku Baška na jihovýchodním pobřeží ostrova Krk.

Vela plaža v Bašce na ostrově KrkVela plaža v Bašce na ostrově Krk

Z pláže máte výhled na blízký ostrůvek Prvič. Vela Plaža je dlouhá 1800m a tvoří ji písek a místy také oblázky. Je označena Modrou vlajkou a nabízí klasické plážové služby – pronájem slunečníků a lehátek, občerstvení v restauracích a cukrárnách, zábavní centrum pro děti Funny park Baška s tobogánem a další plážové sporty a atrakce. Vstup do moře je pozvolný, takže je pláž vyhledávána rodinami s dětmi.

Lubenice, ostrov Cres

Ostrov Cres není příliš frekventovaným cílem dovolených, takže svým návštěvníkům nabízí krásnou nedotčenou přírodu a také jednu z nejkrásnějších pláží světa. Najdete ji asi 22 km jihozápadně od hlavního města ostrova Cres u malé vesničky Lubenice. Ta byla vybudována na 387 m vysoké skále a dochovalo se její středověké opevnění.

Pláž Lubenice na ostrově CresPláž Lubenice na ostrově Cres

Na pláži nečekejte servis až na lehátko, nečekejte ani to lehátko. Pláž je skrytá v zelené zátoce a obklopená vysokými porostlými skálami. Dostanete se na ni po strmých cestičkách, ale není zde žádné občerstvení ani další služby. Vyhovuje romantikům a také všem, kteří hledají klid bez diskoték a davových zábav. Jižně leží zátoka Žanja, kde je Plava grota (Modrá jeskyně), do které proniká světlo pod mořskou hladinou a lom světla jí dává tyrkysovou barvu.

Saharun, Dugi Otok

Tuto pláž jako vystřiženou z Karibiku můžete najít také pod názvem Sakarun a leží v severní části ostrova Dugi otok. Najdete ji asi 2 km jihovýchodně od vesnice Veli Rat a asi 4 km západně od střediska Božava, odkud na pláž jezdí pravidelně turistický vláček.

Pláž je dlouhá 800 m, písčitá a mělké moře sem láká hlavně rodiny s malými dětmi. Podél pláže je borový les, kde se dá odpočinout od slunečního žáru. K dispozici je občerstvení a večer se sem sjíždějí milovníci zábavy na plážové party do okolních barů.

Dubovica, ostrov Hvar

V jihozápadní části ostrova Hvar, asi 8 km od stejnojmenného města najdete krásnou oblázkově-štěrkovou pláž Dubovica, která obklopuje zátoku se stejným názvem.

Pláž Dubovica na ostrově HvarPláž Dubovica na ostrově Hvar

Je oblíbeným cílem rodin i milovníků potápění. Dostat se sem můžete buď z moře člunem, nebo musíte seběhnout úzkou pěšinou od parkoviště, které ale v sezóně bývá obvykle plné. Cesta pěšky trvá asi 5 minut. Přímo na pláži je občerstvení s místními specialitami a pláž je také oblíbeným cílem lodních výletů z Hvaru i dalších středisek na ostrově.

Makarska, Makarská riviéra

Pláž Donja Luka (někdy zvaná také pláž Makarská) je jednou z nejoblíbenějších v celé Dalmácii. Začíná přímo v centru městečka Makarska a táhne se v délce 1500 m. Tvoří ji písek i malé oblázky a získala Modrou vlajku.

Pláž Donja Luka v MakarskePláž Donja Luka v Makarske

Pohled na pohoří Biokovo, borový háj přinášející stín a čisté moře jsou lákadlem pro turisty z celého světa. Pozvolný vstup do moře oceňují hlavně rodiny s dětmi. Sami tady ale nebudete asi nikdy. Přímo ve městě je Muzeum mušlí a koná se zde také hodně kulturních akcí. Město je plné obchodů, kaváren i restaurací. Na pláži najdete všechny obvyklé služby.

Punta Rata, Brela

Oblázková pláž s písečným vstupem do vody lemovaná pásem borovic, do jejichž stínu se dá schovat před slunečním žárem, navazující piniový háj a výhled na majestátní masív pohoří Biokovo – to vše je pláž Punta Rata ve středisku Brela. Tuto původně rybářskou vesničku najdete ve Střední Dalmácii, asi 15 km severně od Makarské.

Pláž Punta Rata v Brele a ikonická skála v mořiPláž Punta Rata v Brele a ikonická skála v moři

1500 m dlouhá pláž je skutečně nádherná během celé letní sezóny a velmi často se objevuje v žebříčcích nejkrásnějších pláží nejen Chorvatska, ale i Evropy a dokonce celého světa. Byla oceněna Modrou vlajkou. Přímo na pláži je v moři skála porostlá borovicemi, která je označovaná jako kámen Brela. Vedle hlavní pláže je zde i řada menších zátok, které poskytují návštěvníkům soukromí. Jedinou vadou pláže Punta Rata je, že je neustále plná lidí, takže kdo tady chce najít hlavně místo ve stínu, neměl by ráno moc dlouho spát.

Rajska plaža, ostrov Rab

Děti, jejich rodiče a všichni neplavci milují krásnou 1500 metrů dlouhou písečnou pláž Rajska plaža (Rajská pláž), kterou najdete v severní části ostrova Rab v malém středisku Lopar. Mořské dno zde klesá extrémně pomalu, takže ještě 50 m od břehu je hluboké jen pár decimetrů. Písek je zde velmi jemný a rodinám je uzpůsobena i nabídka služeb, včetně trampolín a tobogánu a dozoru plavčíků. Stromy a keře přinášejí stín a pláž nabízí i řadu sportovních aktivit. Je oceněna Modrou vlajkou. Na východě je pláž zakončena přístavem a hned za ním je další pláž Livačina, někdy označovaná jako Mala rajska plaža.