poznejte

Ostrov Krk

Ostrov Krk si zamilujete, ať zamíříte na kteroukoli jeho část

Největší chorvatský ostrov Krk Češi milují. A ne náhodou. Nabízí krásné pláže, úchvatné památky i dech beroucí výhledy na panenskou krajinu. Zkrátka dovolená, jak má být.

Obrovskou výhodou Krku je jeho výborná dostupnost. Nachází se totiž pouhých 637 kilometrů od Brna. Kromě toho je snadno dostupný i z pevniny, s níž je spojen 1,7 kilometru dlouhým monumentálním mostem, jenž se stal symbolem ostrova. Odpadá tím tedy cestování trajektem a není třeba platit další poplatky. Nedaleko se nachází i Plitvice, Pula či Záhřeb. Krk nám ale není blízký jen polohou, ale i tradicemi.

Hlavními centry jsou Krk, Baška, Vrbnik, Omišalj, Malinska, Njivice a Punat. Snadno se mezi nimi dostanete autem, jsou totiž propojena poměrně kvalitními silnicemi. Využít můžete i autobus, který mezi jednotlivými městy jezdí velmi často.

Baška na ostrově KrkBaška na ostrově Krk

Přestože hlavní turistická sezona trvá od poloviny června do konce září, kdy se na Krk vydávají především rodiny s dětmi, chybu neuděláte ani v případě, že na ostrov vyrazíte už v květnu nebo na přelomu září a října. I v tomto období panují na Krku příjemné teploty a navíc se vyhnete náporu turistů.

Historie Krku ovlivnila dějiny celých slovanských národů

Prvními doloženými obyvateli ostrova Krk byli Ilyrové, konkrétně jejich kmen Liburnů. V té době na ostrově vznikla osada, která nesla název Kurykta. Právě od tohoto slova je odvozeno současné jméno Krk. Ve 2. století př. n. l. ostrov poznamenala římská expanze a osada byla přejmenována na Spledissima Civitas Kuryctarum – ve volném překladu to znamenalo nejlepší město. Krk byl v době Římanů velmi oblíbený, v hlavním městě dokonce vznikly vyhlášené termální lázně.

Ostrov Krk se zapsal i do učebnic dějepisu. V roce 49 př. n. l. se u něj totiž uskutečnila bitva Caesara s Pompejemi. Dalším vládcem byla oficiálně Byzanc, ve skutečnosti ale vládl chorvatský rod Frankopanů, a to až do 18. století, kdy se ostrov Krk stal součástí habsburské monarchie.

Po první světové válce Krk připadnul Itálii, ale pouze na dva roky. Za druhé světové války jej znovu obsadili Italové, později i Němci. Až po válce se ostrov stal součástí Jugoslávie. Po jejím rozpadu v roce 1991 připadnul nezávislé Chorvatské republice.

Část historie ostrova Krk je ale velmi důležitá i pro dějiny Čechů. Krk totiž byl střediskem slovanského církevního i světského písemnictví. Místní mniši ve 13. století dokonce získali svolení papeže, aby mohli bohoslužby provádět ve slovanštině. Dodnes se v některých klášterech při významných dnech slouží mše ve staroslověnštině.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Z množství památek vám půjde hlava kolem

Jak název napovídá, nejvýznamnějším místem ostrova je hlavní město Krk, které si dodnes zanechalo svůj historický ráz. Obklopují jej zbytky hradeb z 11. a 12. století, ale objevíte v něm i památky z doby antiky – mimo jiné zbytky lázní a okrasných mozaik.

Významnou památkou ve městě je Mariánská katedrála, která pochází z 5. – 6. století. Původně byla postavena jako křesťanská trojlodní bazilika, ve 12. století ale byla upravena do románského a v 18. století do barokního slohu. Vystaveny jsou v ní cenné obrazy a plastiky.

Nedaleko od Mariánské katedrály se nachází původní románská bazilika svatého Quirina z 10. či 11. století, která je vyzdobena řadou úžasných fresek, jejichž zbytky jsou dodnes viditelné. Na špici baziliky se vyjímá anděl troubící na trubku, který vás pozoruje, ať se ve městě vydáte kamkoli.

Kromě toho ve městě naleznete i románské domy z 11. století, románskou baziliku Gospa z 12. století a gotický Frankopanský zámek z 15. století.

Důležitou zastávkou při cestování po památkách je jeden z nejvýznamnějších kostelů v celém Chorvatsku – kostel sv. Lucie, který se nachází asi kilometr před městečkem Baška. I když jde o na první pohled malinký kostelíček, jeho význam je pro chorvatskou historii obrovský. Byla v něm totiž nalezena takzvaná Baščanská deska. Jedná se o kámen, do něhož je hlaholicí vytesán devět set let starý nápis. Je to vůbec nejstarší dochovaná písemná památka chorvatského jazyka. V kostele je nyní k vidění její kopie.

Ochutnejte domácí jídlo i víno

Až si užijete památek, vyrazte do některé z místních restaurací. Řada zkušených cestovatelů se shoduje, že právě na ostrově Krk naleznete ty nejlepší z celého Chorvatska. Navštívit můžete i klasické pizzerie, kavárny či noční bary. Rozhodně nezapomeňte ochutnat místní víno. V nabídce jsou i původní odrůdy, mezi kterými vyniká především Vrbnička Žlahtina. Ta je výjimečná tím, že nikde jinde po celém světě ji není možné pěstovat.

Vyrazte na kole za přírodou. Nebudete litovat

Na své si přijdou i sportovci. Na ostrově se totiž nachází několik škol potápění, vyzkoušet můžete i windsurfing. Samozřejmostí jsou také tenisové kurty, volejbalová hřiště a půjčovny kol. Krk nabízí spoustu kvalitních cyklostezek i turistických tras, které vás provedou po krásách ostrova. A rozhodně je, nač se dívat. Na severozápadě rostou bohaté listnaté lesy, střední část patří především polím a pastvinám a jihovýchodní část je vyprahlá jako klasická polopoušť se spoustou krásných krasových jevů. Kolem Krku se nachází nespočet malých ostrůvků, na jednom z nich dokonce hnízdí vzácný sup bělohlavý a orel skalní.

Udělejte něco pro své zdraví a užijte si bahenní lázně

Pokud si chcete příjemně odpočinout a udělat něco pro své zdraví, vyrazte do jednoho z největšího zálivů ostrova, jenž se nazývá Soline. Nachází se na něm totiž léčivé bahno, do kterého se můžete ponořit a nechat působit jeho blahodárné účinky. Jeho léčivou sílu oceníte zvláště v případě, že trpíte nemocemi pohybového aparátu či chorobami kůže.

Navštívit můžete i celou řadu slavností, obyvatelé Krku totiž dodnes dodržují některé lidové zvyky a mnohdy ještě hovoří archaickým dialektem. Jedny z nejznámějších slavností se konají kolem 4. června, kdy má svátek místní patron svatý Quirin. Populární jsou i Krcké trhy, jež se konají 8. až 10. srpna. K vidění jsou vystoupení místních lidových souborů a folklórní představení. V některých hradech a klášterech se můžete zúčastnit i různých operních či činoherních představení a koncertů.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nádherné pláže se táhnou, kam oko dohlédne

Svou oblibu si ostrov Krk získal také díky nádherným dlouhým plážím. Většinou jsou oblázkové nebo betonové, řada jich je ale i písčitých a mají pozvolný vstup do moře. Pro rodiny s dětmi jsou tedy jako dělané. Spoustu pláží naleznete přímo v jednotlivých letoviscích, nedaleko od hotelů a restaurací. Řada z nich získala modrou vlajku za čistotu. Jejich součástí často bývají i sprchy, lehátka a přírodní slunečníky ze dřeva a rákosí.

Pokud ale toužíte po soukromí a romantice, není nic snazšího, než vzít auto a vyrazit někam na výlet. Scenérie a výhledy na přírodu, které se vám naskytnou, vám vyrazí dech. Ze skalisek často vedou do vody žebříky.