poznejte
Na malém poloostrůvku mezi dvěma zátokami v regionu Kvarner se rozkládá malebné historické městečko Krk. Toto tradiční letovisko se stalo správním střediskem stejnojmenného ostrova a láká na úchvatné památky, krásnou přírodu i bohaté sportovní a kulturní vyžití.
Hledáte ubytování v Krku? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Město leží na západním pobřeží ostrova Krk. Historická část je dodnes obehnaná hradbami, které mu zajišťují jeho nezapomenutelnou atmosféru. Středověká čtvrť připomíná labyrint úzkých křivolakých uliček. Podél pobřeží se postupně rozrůstá nová zástavba, která se plně zaměřuje na turisty. Naleznete zde hotely, kempy i sportoviště.
Jako první obsadil Krk ilyrský kmen Liburnů, kteří zde vytvořili osadu s názvem Kurykta. V 1. století př. n. l. ostrov ovládli Římané a z dnešního města Krk se stalo správní středisko ostrova. Neslo název Curicum. Celá osada byla pojmenována Spledissima Civitas Kuryctarum, což ve volném překladu znamenalo nejlepší město. Římané totiž měli Krk velmi rádi, v době jejich nadvlády tu dokonce vznikly i oblíbené termální lázně.
V roce 49 př. n. l. u ostrova Krk proběhla známá bitva mezi Caesarem a Pompejemi. Ani poté ale Krk svůj věhlas neztrácel, ve 4. století byl biskupským sídlem. Poté ho ovládl chorvatský rod Frankopanů, který ho vlastnil až do 18. století. Tehdy se totiž Krk stal součástí Rakouska.
Ve 13. století došlo k převratné události, která měla vliv i na české dějiny. Mniši v Krku totiž získali papežské povolení, aby mohli své bohoslužby vést ve slovanštině. Město se stalo důležitým střediskem slovanského církevního i světského písemnictví.
Po první světové válce získala Krk Itálie, patřil jí však jen dva roky. Italové ho znovu obsadili během druhé světové války, vystřídali je ale Němci. Po uzavření míru se Krk připojil k Jugoslávii, kde zůstal až do jejího rozpadu v roce 1991. Poté se stal součástí nezávislého Chorvatska.
Historii Krku dokládá i řada dochovaných památek. Tou nejvýznamnější je mariánská katedrála. Původně se jednalo o raně křesťanskou trojlodní baziliku z 5. až 6. století, poté ale byla ve 12. století přestavěna v románském slohu, v 18. století pak ve stylu barokním. Vyhledávaná je i pro svůj interiér, který obsahuje sbírku velmi cenných obrazů a plastik. Vzácné obrazy jsou k vidění i v sousední budově biskupství.
Hned vedle katedrály stojí románská bazilika sv. Quirina (Sveti Kvirin) z 10. až 11. století. Dochovala se v téměř původní podobě, znatelné jsou i pozůstatky fresek. Navštívit můžete také raně románskou baziliku Gospa od Zdravlja, která pochází z 12. století.
Dále jsou ve městě k vidění románské domy Kotter a Kanonička kuća z 11. století, frankopanský zámek s válcovou věží a tři městské hradby. Co vás ale zaujme na první pohled, je mohutné opevnění, které městu dodává jeho středověký ráz. Součástí je i nejstarší nárožní věž Kamplin postavená ve 12. století. Hradby připomínají dobu, kdy musel Krk čelit neustálým útokům pirátů.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Ani o kulturní akce není v Krku nouze. Po celou sezonu se pořádají nejrůznější koncerty, divadelní a operní představení. Navštívit je můžete v katedrále, frankopanském zámku, na městských hradbách či ve františkánském klášteru na ostrůvku Košljun.
Konají se také lidové slavnosti (fešty). Mezi ty nejvýznamnější patří fešta 4. června na svátek místního patrona sv. Quirina. Za vidění stojí i krcký trh Lovrečeva, jenž probíhá od 8. do 10. srpna. Na této slavnosti budete mít pocit, že se vracíte do historie. Součástí akce jsou folklorní představení místních lidových souborů i nejrůznější soutěže. Tato tradice má kořeny v roce 1524 a připomíná sv. Vavřince (sv. Lovre), ochránce obchodníků. Každoročně sem láká obyvatele okolních ostrovů i pevniny.
Navštívit můžete také místní restaurace, kavárny či pizzerie. Večer se jistě pobavíte v některém z nočních klubů, na diskotéce nebo tanečních terasách u hotelů.
Po celou sezonu z Krku vyplouvají menší výletní lodě, se kterými můžete vyrazit do výjimečné botanické a zoologické rezervace na ostrove Prvić, na známý ostrov Rab či na Goli Otok (Holý ostrov), kde se nacházel komunistický gulag.
Zkrátka nepřijdou ani sportovci. Krk má výborné podmínky pro jachting, ale i další vodní sporty – vodní lyžování a rybaření. Potápěči vyhledávají především vody u ostrova Plavnik, jsou zde totiž k vidění nádherné a vzácné korály.
Ze suchozemských sportů se v Krku můžete věnovat především cyklistice – celá oblast Kvarneru je totiž poseta pěknými cyklistickými trasami. V nabídce letoviska je i jízda na koni, paragliding a většina klasických sportů. Funguje zde tenisová škola, zahrát si můžete i volejbal, stolní tenis či minigolf.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Známé městské koupaliště naleznete v zátoce Dražica, která se nachází přibližně kilometr od Krku. Pláž tvoří drobné oblázky, zasahuje na ni i borový les, jenž v horkých dnech poskytuje kýžený stín. V zátoce je pozvolný vstup do vody, takže je pláž vhodná i pro rodiny s dětmi, starší lidi a neplavce.
Většina dalších místních pláží je skalnatých. Některé jsou částečně oblázkové a mají upravené betonové plošiny na slunění. Řada z nich získala vyznamenání Modrá vlajka, kterou uděluje mezinárodní nevládní organizace Nadace pro environmentální vzdělávání (Foundation for Environmental Education – FEE) plážím, jež splňují přísné standardy péče o životní prostředí.
Mezi oceněné pláže patří zmíněná Dražica, Porporela-Ježevac a pláže kempů Krk, Glatovok a Ježevac.