poznejte
Kvarner nejen s ohledem na vzdálenost patří mezi nejoblíbenější regiony českých turistů. Zažijete dovolenou plnou slunce, budete se moci kochat nádhernou přírodou a užít si bohatý sportovní i kulturní program. Zkrátka dovolená, jak má být.
Kvarnerská riviéra zahrnuje oblast východního pobřeží Istrijského poloostrova, které omývají vody Rijeckého a Kvarnerského zálivu. Toto pobřeží začíná od mysu Kamenjak na nejjižnějším bodě Istrie a končí v Rijece, která se nachází v severovýchodní části. Samotná riviéra se táhne od mladého letoviska Duga Uvala po tradiční lázně Opatija.
Kvarnerská riviéra získala oblibu už ve druhé polovině 19. století, a to pro svá vyhlášená lázeňská střediska. Populární byla především mezi nejvyšší rakouskou šlechtou. Vlastnit na tomto území vilu či letohrádek znamenalo vysokou prestiž. Spousta návštěvníků na pobřeží mířila hlavně v zimě, kdy se zde scházela aristokratická smetánka z celé Evropy. V té době měl Kvarner také vynikající železniční spojení s Vídní.
Kromě lázní Kvarnerská riviéra lákala turisty především kvůli své úžasné středomořské a subtropické vegetaci v parcích a zahradách, ale také díky svému mírnému podnebí – masív Učky totiž oblast chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
Po první světové válce ale Kvarner přišel o své místo na výsluní. Většinu severního jadranského přímoří totiž ovládla Itálie, která odmítla podporovat rozvoj této oblasti. Letoviska navíc přišla o své významné klienty. Po druhé světové válce území připadlo Chorvatské svazové republice v rámci Jugoslávie.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Vybrat jen pár míst, která v Kvarneru stojí za návštěvu, je téměř nadlidský úkol, je jich totiž celá řada. Kromě velkých měst ale rozhodně navštivte rybářské městečko Baška, které se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Krk. V místním kostelíku sv. Lucie byla v roce 1851 nalezena tzv. Baščanská deska. Jedná se o vůbec první písemný dokument z této oblasti, který je hlaholicí vytesán do kamene.
V Bašce naleznete také vyhlášenou pláž Vela plaža s drobnými oblázky a hrubým pískem a spoustou zábavních prvků, mezi nimi i tobogánem. Kromě toho se vám naskytne nádherný výhled na pohoří Velebit.
Vydejte se také do malého letoviska Šilo, které leží na východním pobřeží ostrova Krk. Budete moci zhlédnout zbytky římské vily na mysu Golubnjak, maják na mysu poloostrova Šilo a vykoupat se na písečné pláži Pećine, která je vhodná i pro malé děti.
Na Krku a v Novém Vinodolském naleznete také středověké frankopanské hrady. Minout byste neměli ani Národní park Risnjak, jenž se nachází poblíž Rijeky. Tvoří ho krásné kontinentální lesy a celá řada potoků a pramenů vody. Tato oblast vám nabídne nádherné panoramatické vyhlídky na celý Kvarnerský záliv. Kromě toho se může pochlubit i panenskou přírodou, žije v něm rys, hnědý medvěd, divoká kočka či sup bělohlavý.
Ani sportovcům se v oblasti meze nekladou. Prim tu pochopitelně hrají vodní sporty, jako je potápění, jachting, jízda na vodních lyžích či podmořský rybolov. Řada letovisek ale nabízí výborné podmínky i k dalším sportům – například tenisu, basketbalu a volejbalu. Běžně je možné si půjčit kola – a věřte tomu, že projížďka po krásách Kvarneru opravdu stojí za to. Jistě vás překvapí vysoká kvalita místního životní prostředí, kterou dokládá i výskyt vzácných dravců – především supa bělohlavého, sokola mořského a stěhovavého, orlů a dalších ptáku.
Na své si přijdou i méně zdatní sportovci, Kvarner totiž nabízí obrovský výběr krátkých i delších vycházek v úžasné přírodě. Patří mezi ně promenáda z Lovranu do Voloska přes Opatiji, která je dlouhá zhruba 12 kilometrů, výlet do lesů kaštanovníků a vavřínů, parádních lázeňských parků a bulvárů nebo náročnější trasy do lesů Učky či na vrchol tohoto masivu. Z něj se vám naskytne dech beroucí výhled, který patří mezi nejkrásnější v celé severní části chorvatského pobřeží.
Navštívit můžete také řadu kulturních a zábavních akcí, oblíbené jsou především karnevaly v Rijece, ale také nejrůznější koncerty a kulturní představení, která jsou součástí Letní scény (Ljetna Pozornica) v Opatiji. Oblíbená je také lidová slavnost v Lovranu, která nese název Marunada. Jedná se o slavnost sběru jedlých kaštanů. Na akci můžete ochutnat místní sladkosti z této suroviny a zúčastnit se bohatého doprovodného programu, který vrcholí reprezentačním plesem. Ať už se vydáte kamkoli, jedno je jasné – na Kvarneru se nudit nebudete.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
V oblasti Kvarnerského zálivu se v poslední době věnuje velká pozornost péči o pláže. Nacházejí se zde písečné a oblázkové pláže i romantické skalnaté zátoky. Pláže jsou typické bujnou vegetací a omývá je průzračné moře. Řada z nich získala prestižní evropský certifikát Modrá vlajka, jenž je určen jen pro ty nejlepší pláže, které jsou čisté a upravené a splňují ty nejpřísnější sanitární a bezpečností podmínky.
Vyhlášené pláže naleznete především v letoviscích Baška, Šilo a Crikvenica. Právě Crikvenica nabízí úžasnou centrální oblázkovou pláž, která přechází v hrubý písek a má pozvolný přístup do moře. Je tedy jako dělaná i pro děti a tělesně postižené lidi. Od června do půlky září se ale na tuto pláž platí vstupné.
Velmi oblíbená je rovněž zátoka Klimno, která se nachází na ostrově Krk. Nejen, že disponuje jedinečnou písečnou pláží, zároveň na ní naleznete léčivé bahno, do kterého se můžete ponořit a nechat na své tělo působit jeho blahodárné účinky. Pomáhá především lidem, kteří mají problémy s bolestí kloubů nebo trpí onemocněním kostí.
Teplota moře v letních měsících šplhá až na velmi příjemných 27 °C. Dejte si ale při koupání dobrý pozor, v oblasti se často vyskytují mořští ježkové a ostré kameny. Proto raději noste obuv do vody.