poznejte

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski, oblíbené lázeňské letovisko s významnou historií

Malebné městečko Novi Vinodolski, kterému se často zkráceně říká Novi, je pro turisty velmi atraktivní. A není se čemu divit. Nabízí totiž velmi hezké koupání, bohaté kulturní i sportovní vyžití a spoustu zábavy po celou sezonu.

Novi Vinodolski leží při ústí říčky Suha Ričina do Vinodolského průlivu (Vinodolski kanal), přibližně 9 kilometrů od Crikvenice směrem na Zadar. Letovisko se skládá ze staré části, která se nachází na kopci, a nové části přímo u moře, kde jsou hotely i pobřežní promenáda.

Hledáte ubytování v Novi Vinodolski? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Do jeho spádové oblasti patří i turistický komplex Povile, což je menší a skromnější středisko, které nabízí příjemné koupání i skvělé podmínky pro vodní sporty.

Vznikl zde první písemný soubor chorvatského zvykového práva

V minulosti v této oblasti stála původní antická osada, první zmínka o obci pochází z roku 1288, kdy byl sepsán Vinodolski zákon. Jednalo se o první písemný soubor chorvatského zvykového práva, jenž se zabýval místními feudálními vztahy a udával závazné právní předpisy. Byl sestaven v chorvatštině a sepsán v hlaholici. Soudilo se podle něj až do poloviny 19. století.

Rok 1527 byl pro město kritický - dobyli ho totiž Turci a kompletně ho vypálili. Do 70. let 17. století zde vládl chorvatský rod Frankopanů, poté vládu převzali Habsburkové.

Novi Vinodolski lákalo aristokratickou smetánku

V tomto období se celá oblast Kvarneru těšila velké popularitě. Do místních vyhlášených lázeňských středisek mířila především rakouská šlechta, pravidelně sem ale jezdila aristokratická smetánka z celé Evropy. Proto také měl Kvarner vynikající železniční spojení s Vídní. V obci Novi Vinodolski byla první městská pláž postavena v roce 1878, veřejné koupaliště se pak otevřelo v roce 1886.

O velkou oblibu ale Kvarner přišel po první světové válce. Připadnul totiž Itálii, která nechtěla rozvoj této oblasti dále podporovat, takže letoviska rychle přišla o významnou klientelu. Po druhé světové válce se území stalo součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky připomínají bouřlivou historii

Původní antickou osadu připomíná věž Lopar u stejnojmenné zátoky. Na vyvýšenině nad pobřežím postavili ve 14. století příslušníci rodu Frankopanů hrad, který proslul v souvislosti s Vinodolským zákoníkem. Přestaven byl v 19. století a zachovala se i opevněná věž Kvadrac.

Sepsání Vinodolského zákoníku připomíná také pomník na hlavním náměstí. Kromě něj můžete narazit i na pomník chorvatského básníka a politika Ivana Mažuraniće, který se v obci narodil v roce 1813. Je dodnes považován za nejvýznamnější osobnost chorvatského kulturního života 19. století.

Prohlédnout si můžete také kostel sv. Filipa a Jakuba z 18. století (Sveti Filip i Jakov), který se pyšní bohatou sbírkou v chrámové klenotnici. Během staletí se dočkal několika přestaveb, současná podoba je ze začátku 20. století, zachovala se však velká část původního hodnotného interiéru.

Za vidění stojí i mohutné zříceniny pavlánského kláštera a kostela z 15. století.

Kulturní akce se neomezují jen na turistickou sezonu

Z kulturních akcí byste si rozhodně neměli nechat ujít tradiční slavnost Růže Vinodolu (Ružica Vinodola), která se koná v srpnu. Jedná se o největší zábavní akcí celého kraje. Navštívit můžete také letní karneval (Ljetni karneval), jen se pořádá na začátku července. Probíhá hned několik dní a vystupuje na něm přes 50 skupin a přes 3 tisíce masek.

Velmi známou slavností je také Rybářská noc, která nabízí vystoupení živé hudby, ale také dobré jídlo a domácí víno.

Kulturní akce se ale v městečku Novi Vinodolski neomezují jen na letní sezonu. Velké oslavy se konají třeba i při masopustu, kdy je k vidění místní tradiční tanec Novljansko kolo, jenž je údajně starý už více než 700 let, ale přesto se stále tančí v původní podobě. Účastní se ho několik stovek tanečníků, kteří na sobě mají krásné místní kroje. Doprovázejí je staré písně, jež připomínají některé místní hrdiny.

Pochutnejte si na místních specialitách

Pobavit se můžete i v celé řadě místních nočních klubů, nebo si odpočinout v některé z útulných kaváren. Jestliže vám na toulkách městem vyhládne, vydejte se ochutnat místní speciality. Za návštěvu stojí hlavně hospůdky a taverny Zlatna Ruza, Maestral, Mate, Oleander, Lucija a Kore.

Sportovci si mohou vybrat ze široké nabídky

Z vodních sportů se zde můžete věnovat windsurfingu, vodnímu lyžování, jachtingu, potápění i rybaření. Bohatá je také nabídka klasických sportů, zahrát si můžete mimo jiné tenis, stolní tenis, basketbal, fotbal, bowling a minigolf.

Novi Vinodolski je oblast jako dělaná pro cyklisty a turisty. Celý Kvarner je totiž protkán krásnými cyklistickými i turistickými stezkami, které vám nabídnou neobvyklé výhledy na malebné okolí.

Jestliže si chcete prohlédnout krásu tohoto místa pěkně z ptačí perspektivy, udělejte si výlet na vrchol Gradina, Sviba nebo Kuk. A pokud chcete zažít ten pravý adrenalin, můžete si zde vyzkoušet parašutismus.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Krásné koupání na pláži ověnčené Modrou vlajkou

Co se týče koupání, nejhezčí je pláž v zátoce Lišanj, která je za každých podmínek velmi pěkně upravená. Tvoří ji písek a drobné oblázky, má velmi pozvolný vstup do moře. Navíc se na ní nachází výtah pro invalidy, kteří se díky němu do vody dostanou velmi snadno.

Pláž obklopuje borový les, který v letním parnu nabízí velmi příjemný chládek. Aby toho nebylo málo, je zde pro vás připravena i spousta zábavy velmi bohaté sportovní vyžití.

Ne náhodou proto byla tato pláž ověnčena tzv. Modrou vlajkou, což je ocenění, jež uděluje mezinárodní nevládní organizace Nadace pro environmentální vzdělávání pouze těm plážím, které splňují nejvyšší standardy péče o životní prostředí.

Dětem se pak bude velmi líbit nedaleká zátoka Povila, kde leží nádherná oblázková pláž.