poznejte

Zadar

Zadar, město s nejkrásnějším západem slunce na světě

Příjemné koupání, řada historických památek i bohaté sportovní vyžití. To vše a mnohem víc nabízí malebné město Zadar. Páté největší město v Chorvatsku se právem stává velmi oblíbenou turistickou destinací. Snoubí se v něm historie i ekonomický pokrok a údajně se dokonce jedná o město s nejkrásnějším západem slunce. Zkrátka romantika.

Letecký pohled na ZadarLetecký pohled na Zadar

Zadar je navíc velmi dobře dostupný. Leží 200 kilometrů jižně od Záhřebu nedaleko dálnice A1 vedoucí z hlavního města do Dubrovníku. Pokud si na rozdíl od většiny českých turistů chcete dopřát větší luxus a pohodlí, můžete využít i letadlo. Mezinárodní letiště se totiž nachází pouhých 14 kilometrů od města.

Hledáte ubytování v Zadaru? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Od Římanů přes Byzantskou říši až k Habsburkům a Jugoslávii

Původními obyvateli dnešního Zadaru byli už v 9. století př. n. l. členové ilyrského kmene Liburnů. Na konci 1. století př. n. l. Zadar ovládli Římané, až po pádu jejich říše získal Zadar významné postavení, byl totiž centrem Dalmátské provincie Byzantské říše.  Chorvati město ovládli až na začátku 11. století, ne však bez problémů. O Zadar totiž usilovali Benátčané, kteří jej pak společně s vojsky čtvrté křížové výpravy v roce 1202 zcela vyplenili. O dvě století později byl Zadar Benátkám prodán a patřil jim dalších 400 let.

V roce 1797 Zadar připadl pod habsburskou nadvládu, Rakousku patřil až do konce 1. světové války – s výjimkou let 1809 – 1816, kdy jej okupovala Francie. Už během 1. světové války Zadar obsadila italská armáda a po nastolení míru bylo město připojeno k Itálii. To ale mělo fatální následky, za 2. světové války se totiž ze Zadaru stala bašta fašistů a musel čelit bombardování, které zničilo celé bloky domů i spoustu historických památek.

V roce 1944 byl Zadar osvobozen a v rámci Jugoslávie se stal součástí Chorvatska a významným turistickým centrem, kterým je dodnes.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Bohatou historii Zadaru vám přiblíží řada památek

Přestože v době habsburské nadvlády byla spousta památek z doby Římanů zničena, stále jsou k vidění zbytky opevnění. Dominantou je renesanční Pevninská brána, která až do 19. století sloužila jako jediný vstup do historického města. Nad prostředním vchodem je zobrazen svatý Krševan na koni a okřídlený lev sv. Marka jako památka na doby benátské nadvlády.

Určitě nepřehlédnete ani pět studní na stejnojmenném náměstí z roku 1574, na němž se nachází i řada historických budov či radnice z roku 1936. V jejím areálu je k vidění i starochorvatský kostel sv. Vavřince z 11. století. Pro zajímavost: ze studní se čerpala voda v případě, že bylo město obleženo cizími vojsky.

Minout byste rozhodně neměli kostel sv. Donáta. Pochází totiž už z 9. století a je to to nejcennější, co v celém Chorvatsku z předrománské doby naleznete. Údajně ho vystavěl zadarský biskup Donát. Kostel je vysoký 27 metrů a široký jen o pět metrů méně. Stojí na původním římském fóru.

Kostel sv. Donáta a zvonice katedrály sv. AnastázieKostel sv. Donáta a zvonice katedrály sv. Anastázie

Zadarská katedrála sv. Anastázie ze Sirmia, kterou naleznete v ulici Široka, se dokonce může honosit titulem největším chrám v celé Dalmácii. Pochází z 12. až 13. století, je ale vybudována na místě baziliky ze 4. - 5. století. V katedrále se nachází sarkofág s ostatky křesťanské mučednice sv. Anastázie. Zvonice nabízí nádherný výhled na celý Zadar.

Katedrála sv. Anastázie v ZadaruKatedrála sv. Anastázie v Zadaru

Unikátem je také gotický kostel sv. Simeona. Naleznete v něm totiž relikviář tohoto světce z pozlaceného stříbra, který váží neuvěřitelných 250 kilogramů. Zdoben je reliéfy z jeho života.

Až budete mít historie dost, vyrazte se podávat na zadarské tržnice ovoce a zeleniny. Jen málokde naleznete tak dobře vybavené stánky.

Nebaví vás historie? Zasportujte si

Jestliže hledáte poněkud akčnější dovolenou, i v takovém případě vás Zadar potěší. Můžete se totiž věnovat vodní sportům, jako je například potápění, jachting, windsurfing, vodní lyžování či rybolov. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kteří holdují spíše suchozemským sportům. Můžete si zahrát nejrůznější míčové hry od tenisu, přes plážový volejbal až dokonce i k basketbalu. Pokud vás láká spíše pasivní sportování, vyrazte se podívat na fotbalový Stadion Stanovi, kde hraje NK Zadar, člen nejvyšší chorvatské ligy. 

Na své si přijdou i milovníci kultury a zábavy

Ve městě není nouze o bary a diskotéky, tradicí jsou i letní festivaly – například čím dál populárnější Úplňková noc, tradiční koncerty klasické hudby v kostele sv. Donáta, festival Zadarské divadelní léto či festival pouliční kultury KalelargArt.

Pozdrav Slunci v ZadaruPozdrav Slunci v Zadaru

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Zadar nabízí krásné pláže

Historie a kultura ale obvykle není to, co turisty do Zadaru táhne nejvíc. Většina z nich si totiž chce odpočinout na pěkné pláži a zapomenout na své starosti. Nemusíte se bát, že byste o něco takového přišli.

Ve městě naleznete hned několik klasických oblázkových pláží. Dobře vybavená pláž se nachází například ve čtvrti Kolovare, asi 500 metrů od centra města. Hrubý písek smíchaný s oblázky a přírodními kamínky naleznete v Boroviku, kde navíc příjemnou poklidnou atmosféru podkresluje i krásný borový les.