Kam do Chorvatska?

Letoviska v Chorvatsku

modrá perla jadranu

Region Istrie

Nádherné pláže, romantická městečka s typickou benátskou architekturou, bohaté sportovní vyžití a světová gastronomie - přesně to jsou důvody, proč Istrie patří k nejoblíbenějším destinacím v Evropě. Poznejte Istrii.

Architektura, pláže a hory

Region Kvarner

Pro české návštěvníky není Kvarner žádnou neznámou, jezdí sem již přes 100 let. Kvarner nabízí unikátní kombinaci nádherné přírody, horských kopců, krásných ostrovů a bohaté historie. Poznejte Kvarner.

Národní parky, historie a koupání

Region Severní Dalmácie

Severní Dalmácie, to jsou parádní oblázkové pláže a křišťálově čisté moře s léčivými účinky, nádherné borové lesy, bohaté možnosti sportovního vyžití a významné kulturní dědictví doplněné množstvím národních parků. Poznejte Severní Dalmácii.

UNESCO, ostrovy a Makarská Riviéra

Region Střední Dalmácie

Památky UNESCO, nekonečně dlouhé pláže Makarské riviéry, desítky krásných ostrovů. Nejen proto mnozí návštěvníci střední Dalmácii označují jako nejkrásnější oblast Jadranu. Čeči na Makarskou riviéru nedají právem dopustit. Poznejte Střední Dalmácii.

Dubrovník a divoká příroda

Region Jižní Dalmácie

Unikátní kombinace historie a divoké přírody, jedno z nejkrásnějších historických měst světa Dubrovník, neméně nádherná Korčula, to je jen část důvodů, proč navštívit nejjižnější region Chorvatska. Poznejte Jižní Dalmácii.

PŘEDSTAVENÍ CHORVATSKA

Region Istrie - jadranský ráj za pár hodin

Jednou z nejoblíbenějších turistických lokalit v celém Chorvatsku je Istrijský poloostrov. Leží v nejsevernější části chorvatského pobřeží a od českých hranic se na Istrii autem dostanete za pár hodin, ale můžete sem i letět do Puly. Istrii omývá průzračně čisté Jaderské moře, pobřeží je plné plážiček krytých skalami a stíněné borovicovými háji. Turisty lákají také romantické přístavy, křivolaké uličky starých městeček a rychle se rozvíjející agroturistika ve vnitrozemí poloostrova. Raritou je například tzv. Limský fjord – 9 km dlouhý úzký záliv na západním pobřeží. Istrie je regionem vyhlášeným vynikajícím olivovým olejem a také lanýži z oblasti kolem města Motovun. Místní vinice řadí Istrii mezi 10 nejlepších vinařských oblastí světa. Stále zlepšující se turistická infrastruktura nabízí ubytování různých kategorií, kvalitní služby a řadu příležitostí k zábavě.

Jednou z nejkrásnějších lokalit na Istrii je rozhodně Rovinj s dominantou kostelem sv. Eufemie. Historická část je téměř celá obklopená mořem a nezapře benátský vliv. Největším městem Istrie je na jihu ležící přístav Pula. Dochoval se zde římský amfiteátr a další památky. Severně od města leží na ostrovech národní park Brijuni.  V městě Poreč je další památka UNESCO - Eufraziova bazilika z 6. století. Mezi další oblíbená letoviska Istrie patří například Umag, Novigrad, Labin a Rabac.

Region Kvarner - ostrovy, pobřeží i hory

Region Kvarner se rozkládá na pevnině východně od poloostrova Istrie, na který navazuje Kvarnerská riviéra. Jeho součástí je také pobřeží Kvarnerského zálivu a přilehlé Kvarnerské ostrovy. Pro Kvarner je typická nádherná příroda. Národní parky Plitvická jezera a Risnjak lákají turisty bohatou středomořskou flórou, tyrkysovými jezery a vodopády. Pobřeží je chráněno pohořím Učka a nabízí tak prosluněné pláže a teplé moře. Kvarner je ideálním místem i pro aktivní dovolenou, kdy koupání v moři můžete kombinovat s výstupy do hor. Skvělé podmínky jsou zde také pro jachtaře.

Centrem Kvarnerské riviéry je lázeňské město Opatija, které svou tradici přímořského letoviska buduje už od poloviny 19. století. Rekonstruované historické budovy doplňují nově vybudované hotely. Střediskem celého regionu Kvarner je třetí největší město Chorvatska a významný přístav Rijeka. V něm se dochovaly původně římské hradby ze 4. století, katedrála sv. Víta a nad městem středověký hrad Trsat a jiné památky, františkánský klášter a kostel Panny Marie Loretánské. Další malebná letoviska na pobřeží jsou například Crikvenica, DramaljSenj či Kraljevica.

Velmi oblíbené jsou Kvarnerské ostrovy, které jsou z pevniny dostupné trajekty. Z vnitřního pásu ostrovů jsou největší Krk, Rab Pag, z vnějšího pásu Cres Lošinj. Centrem ostrova Krk je stejnojmenné město. Z pevniny je ostrov dostupný po mostu a nabízí nížiny i vysoké vrcholy, bohatou přírodu i řadu památek na římskou, franckou, byzantskou i benátskou vládu nad ostrovem. Jedinečná je místní odrůda vína žlahtina.

Ostrov Rab má historii doloženou až do 4. století před naším letopočtem. Jeho východní pobřeží je poměrně pusté, protože je vystaveno prudkým větrům bora. V ostatních částech rostou borovicové háje, cesmínové duby a macchie. Pěstují se zde olivy. Střediskem ostrova je město Rab se 4 zvonicemi, románskou katedrálou a ženským klášterem. Najdete zde také jednu z nejkrásnějších pláží Chorvatska – Rajskou pláž. Také ostrov Pag s pevninou spojuje most. Díky silnému větru je ostrov převážně pustý, jen místy rostou macchie a pěstuje se zde vinná réva a olivy. Proslavený je místní sýr a také originální krajka. Pláže jsou na jihozápadě ostrova, kde leží i město Pag a další střediska.

Městečko Cres je centrem stejnojmenného ostrova. Jeho bohatou historii dokládají hlavně památky na dobu benátské nadvlády v okolí starého přístavu (Knížecí palác, kostel Panny Marie Sněžné, radnice atd.). Milovníky přírody lákají vzácní bělohlaví supi, kteří zde hnízdí. Se sousedním ostrovem Lošinj je Cres spojen zvedacím mostem. Na jihu Lošinje najdete subtropickou flóru (piniové háje, palmy, agáve, oleandry), velmi členité pobřeží s řadou zátok a dvě nejoblíbenější střediska Veli Lošinj a Mali Lošinj. Okolní moře je chráněné, zejména kvůli výskytu delfínů skákavých a želv karet obecných.  

Region Severní Dalmácie - příroda, která bere dech

Severní Dalmácie je na severu ohraničena městem Karlobag a mysem Zečevo u města Rogoznica. Až na úroveň Novigradského moře je pobřeží skalnaté a velmi řídce osídlené, téměř bez rostlin a jen s úzkým pruhem mezi mořem pohořím Velebit. Jižní část tohoto regionu má naopak pobřeží porostlé borovými háji a krásné oblázkové pláže. Je tu řada oblíbených turistických středisek. Na své si zde přijdou milovníci vodních sportů, krásné přírody, historie, letního klidu i zábavy. Součástí regionu jsou i ostrovy Vir, Ugljan, Olib, Dugi otok, Ist, Pašman, Molat, Silba, Prvič, Kornati, Murter, Kaprije, Krapanj, Iž, Žirje a další.

Významnými kulturními centry jsou historická města Zadar a Šibenik. Univerzitní město Zadar láká turisty na antické fórum, kostel sv. Donáta, katedrálu sv. Anastázie, pevnost Arsenal a další památky. Modrou vlajku má pláž Zaton. V Šibeniku je 20 kostelů, 4 pevnosti a památka UNESCO - katedrála sv. Jakuba. Střediska na pobřeží jsou spíše menší, většinou jde o původně rybářské osady, ale vyberete si dle svého zaměření. Rušnějšími letovisky pro hosty milující aktivitu i společenský život jsou Primošten, Zaton, Biograd na Moru a Vodice. Klidnou dovolenou naopak strávíte na zmíněných ostrovech. Zážitkem je i návštěva národních parků Paklenica v pohoří Velebit s velkými kaňony a krasovými jeskyněmi, Kornati na stejnojmenném souostroví s unikátními terény pro potápění a Krka, která je pojmenovaná po jedné z nejkrásnějších řek v Chorvatsku s vodopády a výskytem endemických druhů ryb.

Region Střední Dalmácie - nejkrásnější koupání na Jadranu

Střední Dalmácie je oblastí, kam směřuje největší počet milovníků čistého a teplého moře. Začíná jižně od Šibeniku u města Rogoznica a končí až u přístavu Ploče u delty řeky Neretvy. Členité pobřeží lemované borovými háji a vrcholy pohoří Kozjak, Mosor a Biokovo je díky vysokému počtu hodin slunečního svitu ideální oblastí pro letní dovolenou. Mnozí návštěvníci ji považují za jeden z nejkrásnějších regionů nejen v Evropě, ale i na světě. Skvělé podmínky pro odpočinek nabízí i Středodalmatské ostrovy, z nichž největší jsou BračHvar a Vis).  Největším městem celé Dalmácie je Split s historií sahající až k počátkům našeho letopočtu. Své sídlo zde měl římský císař Dioklecián a jeho palác je památkou UNESCO. Je zde i katedrála sv. Dominia, renesanční radnice, šlechtické paláce, klášter, mnoho kostelů a funkční římský akvadukt z 3. století. Do listiny UNESCO je zapsáno i město Trogir, které leží částečně na pevnině a částečně na ostrovech. K nejvýznamnějším památkám města patří katedrála sv. Vavřince, ale k návštěvě láká celé historické centrum.

Součástí pobřeží je i vyhlášená Makarská Riviéra s řadou známých letovisek, jako například Baška VodaBrelaMakarskaGradacPodgoraTučepi. Krásné pláže najdete nejen v Makarské, ale také na ostrově Brač. Tam je nejznámější chorvatská pláž Zlatni rat (Zlatý roh) u města Bol. Na Brači je i nejvyšší hora na všech Dalmatských ostrovech, 778 m vysoká Vítova hora a historické památky, například skalní klášter Blaca. Na Brači a Hvaru roste unikátní dalmatská borovice, místní endemit. Hvar je známý i díky pěstování levandule a největšímu počtu hodin slunečního svitu v celém Chorvatsku (2725 hodin), ale i tady našlo UNESCO důvod pro zápis, 
Starigradsko polje. Ve městě Hvar se dochovalo benátské opevnění i jiné památky. Menší ostrůvek nedaleko ostrova Vis se jmenuje Bičevo a je na něm 14 jeskyní, včetně turisty vyhledávané Modré jeskyně.

Region Jižní Dalmácie není jen Dubrovník

Nejjižnější oblast Dalmácie leží mezi deltou řeky Neretvy a letoviskem Cavtat. Pobřeží je přerušeno úzkým pruhem pevniny, který patří Černé Hoře. Jižní Dalmácie je tvořena několika různorodými oblastmi. Delta Neretvy je úrodnou lokalitou, kde se daří například citrusům, zelenině a vinné révě. Žijí tu i chráněné druhy ptactva (pelikáni, labutě a orlové). Poloostrov Pelešjac je druhým největším na Jadranu. Pěstuje se tu vinná réva, mandloně, olivovníky a jižní ovoce. Jako na jediném místě v Evropě zde volně žijí šakali. Najdete tady i historické památky, například ilyrskou svatyni z 1. tisíciletí před naším letopočtem. Největšími obcemi jsou na poloostrově Orebič Ston. K Jižní Dalmácii patří také ostrovy KorčulaLokrum, LastovoMljet a další.  Korčula má nádherné zátoky a je z více než poloviny porostlá lesy. Město Korčula je jedním z nejlépe dochovaných historických sídel v celém Chorvatsku. Pozornost přitahuje hlavně katedrála sv. Marka, gotické a renesanční paláce.  Ostrov Mljet má unikátní obyvatele – šelmy promyky. Ty zde byly vysazeny počátkem 20. století pro vyhubení jedovatých hadů. Západní část ostrova je národním parkem. U ostrova žije chráněný tuleň středomořský.

Největším lákadlem Jižní Dalmácie je Dubrovník, další chorvatská památka zapsaná na seznamu UNESCO. Obklopují ho dvojité hradby s 20 věžemi a bastiony. Jeho bohaté dějiny popisují období nezávislosti i nadvlády Byzantinců, Benátčanů či Maďarů. Církevní i světské památky jsou ve městě na každém kroku. Za nejkrásnější je považován Knížecí palác. Z přístavu ve starém Dubrovníku jezdí v sezóně pravidelné lodní spojení na blízký ostrov Lokrum, který je celý chráněným územím. Kromě přírodních krás jsou zde i církevní památky a pevnost Fort Royal. Na ostrově je i slané jezero (Mrtvé moře).