poznejte

Primošten

Primošten – oblíbené letovisko s historickou atmosférou

Nejhezčí chorvatské letovisko. I tak řada turistů označuje město Primošten. A ne náhodou – jedná se o malebné historické městečko s krásnou oblázkovou pláží, chráněnou polohou a nádherným výhledem na spoustu malých okolních ostrůvků.

Hledáte ubytování v Primoštenu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Pohled na městečko PrimoštenPohled na městečko Primošten

Primošten leží v nejjižnější části severní Dalmácie, asi 28 kilometrů od města Šibenik, a to na dvou poloostrůvcích mezi zátokami Luka Primošten a Raduča. Původní starou vesnici naleznete na prvním, druhý poloostrov Raduča patří výhradně cestovnímu ruchu – nacházejí se zde hotely, restaurace, sportoviště a spousta dalších atrakcí pro turisty.

Dějiny Primoštenu sahají až do pravěku

Primošten se původně nacházel na ostrůvku nedaleko pevniny a byl osídlen už v pravěku, prvními známými obyvateli severní Dalmácie byli Ilyrové. Na přelomu letopočtu toto území obsadili Římané, kteří zde vytvořili provincii s názvem Ilýrie. V pozdějších staletích severní Dalmácie patřila říši západořímské a Byzanci. Od roku 998 některá pobřežní města spravovala Benátská republika, která je v roce 1409 anektovala.

V 16. století se na území Primoštenu usadili Bosňáci. Ti museli čelit tureckým nájezdům, a proto byl Primošten v roce 1542 obehnán hradbami. Především však došlo k jeho spojení s pevninou, a to pomocí zvedacího mostu. Jakmile turecké útoky polevily, most byla nahrazen náspem. Z roku 1564 ostatně pochází dnešní jméno města – vzniklo totiž od slova primostiti, tedy v češtině přemostit.

Po uzavření míru z Campo Formio připadla celá Dalmácie kromě Dubrovníku Habsburkům. Ti ji ale museli po porážce v bitvě u Slavkova přenechat Napoleonovi, jenž ji nejdříve přičlenil k Itálii, později k Francii.

Z jedné války do druhé

Po Vídeňském kongresu se Dalmácie znovu stala součástí Rakouska, posléze Rakousko-Uherska, kde zůstala až do konce první světové války. Poté byla její část přičleněna ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Za druhé světové války byl Primošten velmi poškozen. Dalmácii totiž obsadili fašističtí Italové. Po válce se celá Dalmácie připojila k obnovené Jugoslávii – a to až do jejího rozpadu v roce 1991. Následně připadla samostatnému Chorvatsku.

Vyhlášení chorvatské samostatnosti ale nemohli přenést přes srdce místní Srbové a došlo k tvrdým bojům. Na čas si Srbové Dalmácii opravdu podmanili a připojili ji do tzv. Republiky Srbská Krajina. Vše ukončily až dvě vojenské operace Blesk a Bouře, které proběhly v roce 1995. Desetitisíce Srbů byly z území vyhnány a od té chvíle už Dalmácie patří výhradně Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Místní uličky se zvedají k farnímu kostelu                 

Přestože historie města Primošten není příliš známá, naleznete zde řadu památek, které stojí za vidění. Dominuje jim farní kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) z roku 1458, jenž se rozkládá na kopci nad městečkem. V roce 1760 byl zrenovován a uvidíte v něm vzácnou ikonu Panny Marie se sv. Lukášem a sv. Jiřím z počátku 18. století. Z této oblasti se nabízí nádherný výhled na moře i okolí Primoštenu.

 kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) v Primoštenu kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) v Primoštenu

Navštivte také kostel Panny Marie (crkva Gospe od Milosti), jenž pochází z roku 1553 nebo kostelík sv. Rocha (sv. Rok). Ten byl postaven v roce 1680.

I obyčejná procházka po starém jádru vás však nepochybně nadchne. Historické centrum je totiž překrásné a zachovává si svůj starobylý ráz. Stojí zde ještě několik původních rybářských domků i část hradeb a vstupní brána z doby nadvlády Benátek. Uličky jsou uspořádané tak, aby se zvedaly vzhůru k farnímu kostelu sv. Jiří.

Tradice přežily do dnešní doby

Obyvatelé Primoštenu dodnes dodržují řadu starých tradic a obyčejů, což dokládá i jejich oblečení. Kromě toho se zde 10. května na svátek Panny Marie Loretánské pořádá tradiční procesí ulicemi starého města a 28. července lidová slavnost k poctě Panny Marie (Gospa od Porta). K tomuto procesí se přidávají desítky lodí a člunů. První týden v srpnu se navíc každoročně koná Primoštenská slavnost (Primoštenska fešta i užance).

Zúčastnit se můžete i řady kulturních a uměleckých akcí – například koncerty, divadelní představení a folklorní programy. Působí zde kolonie výtvarných umělců Moře – lidé – pobřeží (More – ljudi – obala), Hudební škola Primo primores Primošten (Glazbena škola Primo primores Primošten) či Letní barokní hudební škola (Ljetna barokna glazbena škola).

Pokud vás lákají spíše modernější způsoby zábavy, můžete vyrazit do místních restaurací, konob a barů. Vyhlášená je diskotéka Aurora, která se nachází zhruba kilometr za obytnou částí letoviska.  Pojme 3000 lidí, takže patří k největším, ale zároveň i nejlepším a nejoblíbenějším klubům na celém Jadranu.

Primoštenské vinohrady vás uchvátí

Nezapomeňte navštívit ani proslulé primoštenské vinohrady, na nichž se pěstuje vynikající místní odrůda babić. Svahy s vinicemi připomínají zkamenělé plástve medu a mají status chráněné přírodní památky. Fotografie z této oblasti se dokonce nacházejí i v hale budovy OSN v New Yorku. Červené víno babić se výborně hodí k místní specialitě, kterou je humr na primoštenský způsob.

Pohled na Primošten z jedné z pláží v okolíPohled na Primošten z jedné z pláží v okolí

Víno můžete ochutnat také v nedalekých starobylých vesnicích Burnji Primošten a Južni Primošten. Dostanete k němu i místní pochoutku – ovčí sýr se sušenými fíky. Obyvatelé vesniček vás rádi pohostí a umožní vám nahlédnout do svého stylu života.

Primošten a vodní sporty

I sportovcům má Primošten co nabídnout. Jsou tu skvělé podmínky především pro vodní sporty – jachting, potápění a windsurfing. Zahrát si ale můžete i tenis a stolní tenis, plážový volejbal, kuželky, bowling či minigolf.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

V Primoštenu najdete nádherné pláže plné vegetace

Nejhezčí koupání v Primoštenu nabízejí pláže Velika Raduča a Mala Raduča. Nacházejí se na severní a jižní straně poloostrůvku Raduča. Tvoří je oblázky a jsou typické pozvolným vstupem do moře. Pro koupání s dětmi tak jsou jako dělané. Břehy jsou sice skalnaté, ale jsou vybaveny betonovými plošinami pro snadný vstup do vody i opalování. Pláže lemuje hezký borový les, který v parných dnech nabízí příjemný chládek.

Jedna z pláží v okolí PrimoštenuJedna z pláží v okolí Primoštenu

Na jih od Primoštenu se nacházejí další hezké pláže, vykoupat se můžete i u nedalekých ostrůvků. Pro naturisty je připravena pláž na ostrůvku Smokvica.