poznejte

Šibenik

Šibenik – historické město obklopené nádhernou přírodou

Šibenik bývá občas návštěvníky proudících do letovisek Dalmácie opomíjen, což je vzhledem k jeho kráse a kulturnímu dědictví škoda.

Někteří cestovatelé již možná Šibenik viděli, aniž by ho kdy navštívili. Podobně jako v Dubrovníku a Splitu se zde totiž natáčely scény kultovního seriálu Hra o trůny. Šibenik je v seriálu vyobrazen jako fiktivní město Braavos.

Hledáte ubytování v Šibeniku? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Historie Šibeniku byla plná bojů

První zmínka o městě Šibenik pochází z roku 1066, kdy vznikla charta chorvatského krále Petara Krešmira IV. Podle archeologických výzkumů však bylo toto území obydleno již dříve – nikdy však stále. Zatímco obrovské množství chorvatských měst založili Ilyrové, Řekové či Římané, Šibenik byl už od svého založení městem chorvatským.

V roce 1298 Šibenik získal statut města a disponoval i vlastní diecézí. Až do roku 1412 se dokázal bránit Benátčanům, kteří jej chtěli ovládnout. Přibližně o sto let později město ohrožovali i Osmané, ti ho však na rozdíl od Benátčanů nikdy nedobyli.

Po rozpadu Benátské republiky Šibenik ovládli Habsburkové. Po první světové válce ale připadnul Království SHS, které později bylo přejmenováno na Jugoslávské království. Během druhé světové války město okupovali italští fašisté.

V roce 1947 se dokonce uvažovalo, že ze Šibeniku bude základna sovětského námořnictva. Jugoslávský prezident Josip Broz Tito to však odmítl a tento plán se nikdy realizace nedočkal. Po rozpadu Jugoslávie byl Šibenik připojen k samostatnému Chorvatsku.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám vévodí katedrála sv. Jakuba

Při procházce městem Šibenik budete mít pocit, že jste se vrátili do minulosti. Historické jádro si totiž zachovalo svůj starodávný vzhled. Dodnes zde stojí části opevnění, kterým dominují tři pevnosti v kopci nad městem. Nejníže se nachází pevnost sv. Michala (tvrdjava sv. Mihovila), jež se v roce 2014 dočkala velké rekonstrukce. Nad ní stojí pevnost Šubičevac a nejvýše naleznete pevnost sv. Jana (tvrdjava sveti Ivan). Všechny pevnosti nabízejí nádherný výhled na město i ostrovy na severozápadní straně. Postaveny byly kvůli tureckým invazím.

Katedrála Svatého Jakuba na seznamu UNESCO

Jednu z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku, katedrálu sv. Jakuba (Sveti Jakov), můžete obdivovat na náměstí Chorvatské republiky. Slovo „obdivovat“ je na místě – jedná se totiž o nejcennější monument z doby přelomu gotiky a renesance na celém chorvatském území. Je to stavba vskutku obrovská – je 39 metrů dlouhá a 32 metrů vysoká.

Katedrála svatého Jakuba v ŠibenikuKatedrála svatého Jakuba v Šibeniku

Uvidíte zde 74 portrétních bust v životní velikosti, Lví portál i cenný inventář. Autory katedrály jsou významný sochař a stavitel Juraj Majević a žák Donatella Nikola Firentinac. V roce 2000 byla katedrála zapsána na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Interiér katedrály svatého JakubaInteriér katedrály svatého Jakuba

Středověký ráz Šibeniku

Hned naproti katedrále stojí renesanční radnice ze 16. století, proti apsidám pak kostelík sv. Barbory z 15. století, který se pyšní cennou sbírkou církevního umění. Vedle katedrály naleznete Biskupský palác (Biskupski dvorac) z 15. století, jenž sousedí se sídlem benátského místodržitele Knížecím palácem (dnes se zde nachází Muzeum města Šibeniku) a Mořskou bránou (Morska vrata) – vchodem do přístavu.

Za vidění stojí také pozdně renesanční kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola) z 18. století na nábřeží, kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj), paláce Madonićů, Foscolů a Orsiniů z 15. až 16. století, goticko-renesanční Nový kostel (Nova crkva) či gotický kostel sv. Františka (Sveti Frane).

Tradiční slavnosti i noční podniky pro mladé

Šibenik žije kulturou. Každoročně se zde pořádá Šibenické léto (Šibensko ljeto), což je festival kultury a zábavy. Součástí akce jsou koncerty vážné i lidové hudby konané na nejrůznějších místech – například na náměstích, pevnostech či v katedrále sv. Jakuba.

Tradiční událostí je Mezinárodní dětský festival (Medjunarodni dječji festival) na přelomu července a srpna. Dětské pořady doplňují nejrůznější soutěže, divadelní představení a milé hry.

Na konci září pak jsou na programu středověké trhy se svojí úžasnou středověkou atmosférou. Bohatý doprovodný program zahrnuje předvedení tradičních řemesel, rytířské turnaje, divadelní představení i nabídku nejlepších gastronomických specialit.

Samozřejmostí jsou i nejrůznější letní hudební festivaly, folklorní večery, koncerty i tradiční slavnosti. Spoustu zábavy si užijete také na místních diskotékách, v barech, nočních podnicích, restauracích a podobně.

Bohatá nabídka sportovních aktivit

Šibenik nabízí skvělé podmínky pro vodní sporty, nacházejí se zde dvě mariny (Skradin a Solaris), potápěčské kluby i školy. Věnovat se můžete i klasickým sportům, na koupališti Jadrija jsou k dispozici například hřiště na plážový volejbal, stoly na stolní tenis a podobně. V 6 kilometrů vzdáleném hotelovém městečku Solaris můžete navštívit velké sportovní centrum s obrovskou nabídkou nejrůznějších aktivit.

Pokud vás lákají zážitky s příchutí adrenalinu, vyrazte na Šibenický most přes řeku Krku – zde si totiž můžete zkusit bungee jumping. Zvláštností Šibeniku je nedaleké sokolnické středisko s možností výuky a lovu s pomocí cvičených dravců.

Národní park Krka vás okouzlí

Necelých 15 minut jízdy od Šibeniku se nachází Národní park Krka, který určitě stojí za návštěvu. Místní příroda je úchvatná a tato oblast právem patří mezi nejkrásnější v celém Chorvatsku.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nová pláž s nádherným výhledem

Ještě poměrně nedávno nebylo možné se přímo ve městě Šibenik vykoupat. Jezdívalo se motorovými čluny na koupaliště Jadrija na konci průlivu sv. Antonína nebo autem do šest kilometrů vzdáleného hotelového komplexu Solaris. To se však změnilo v roce 2012, kdy bylo otevřeno městské koupaliště Banj na severozápadě Šibeniku (asi pět minut pěšky od centra).

Banj je součástí rekreačně-sportovního areálu, kde je možné si zahrát například basketbal či plážový volejbal, nebo se vydovádět ve skateparku a na umělé lezecké stěně. Samozřejmostí jsou i dětská hřiště a nejrůznější gastronomická zařízení. Z pláže je nádherný výhled na katedrálu sv. Jakuba.