poznejte

Národní park Krka

Nádherné šumící vodopády na každém kroku, hluboké kaňony, které ostře kontrastují s okolní vyprahlou krajinou, krasové oblasti, krápníkové prahy, přírodní přehrady, bujný rostlinný i živočišný svět… To všechno je Národní park Krka.

Národní park Krka – země krápníků a vodopádů

Tato oblast, která se právem nazývá perla severní Dalmácie, se rozkládá na dvou třetinách toku řeky Krky nedaleko města Šibenik. Národní park zde byl vyhlášen před více než třiceti lety, v roce 1985.

Kudy se do NP Krka dostat?

Do parku se nejsnadněji dostanete po silnici ze Šibeniku nebo Lozovacu a pak můžete použít některý z pěti vchodů do parku: Lozovac, který vede ke Skradinskému vodopádu, Skradin, kde hned nastoupíte na loď, Roški slap, který se nachází poblíž Rošského vodopádu Burnum v centru archeologické lokality a Kistanje, který slouží k návštěvě blízkého kláštera Krka. Ubytovat se je možné hned u vstupu do parku, a to v Lozovacu nebo Skradinu v hotelu nebo kempu. Park je otevřen celoročně, v ceně vstupenky je i doprava autobusem z Lozovacu, ale kuny navíc si připravte, pokud se chcete účastnit výletu lodí po řece a návštěvy kláštera.

Vstupné do Národního parku Krka v roce 2022

Detailní ceník vstupu do Národního parku najdete na stránce https://www.np-krka.hr/stranice/price-list/37/en.html.

Proč tam jezdit?

Po vstupu do parku z kterékoli strany vás okamžitě uchvátí krása člověkem téměř nedotčené krajiny. Hlavním lákadlem parku jsou bezesporu vodní kaskády, kterých se zde nachází celkem sedm a nejvyšší z nich, Manojlovački slapovi, měří bezmála šedesát metrů. Za pozornost rozhodně stojí zdejší mimořádně bohatá flóra a fauna. Střídají a doplňují se tu různé druhy krajiny od zelených lesů poblíž řeky, po vyprahlou krasovou krajinu, která zvolna přechází do blízkého pohoří Dinary, kde pramení řeka Krka. Rostliny i zvířata se mají okolo Krky v světu, bylo zde objeveno 860 druhů rostlin a v samotné Krce žije 18 druhů ryb, z nichž 10 je endemitických.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Co byste v NP Krka zaručeně neměli minout?

Sedm vodopádů

Řeka Krka pramení na úpatí Dinár a tvoří hned několik vodních kaskád a nepočítaně vodopádu, ze kterých sedm stojí za pozornost a mezi nimi zvláště vynikají Rošský vodopád a Skradinské vodopády.

Rošský vodopád měří 25 metrů a řeka zde teče mírně a rozlévá se do šířky, takže kromě hlavního vodopádu tvoří ještě množství kaskád nazvaných Orglica (Náhrdelník), rukávů a ostrůvků, které dohromady tvoří nádhernou podívanou. Překrásnou scenérii dokreslují okolní skalní stěny a pozoruhodné vodní mlýny, kde je návštěvníkům demonstrován někdejší způsob práce a života.

Skradinské vodopády tvořené 17 kaskádami s celkovým výškovým rozdílem 47 metrů jsou nejznámějšími a nejkrásnějšími vodopády NP Krka a nabízí skutečně dech beroucí pohled. Dostanete se k nim rovnou ze Skradinského vstupu. Jsou zde také pro turisty otevřené vodní mlýny s rustikální atmosférou. V zelené oáze najdete příjemné odpočinkové místo, pohostinská zařízení a pod vodopádem bylo dokonce zřízeno koupaliště – rozhodně jedno z nejoriginálnějších míst, kde se můžete po výletu osvěžit.

Visovacké jezero se pyšní impozantními rozměry a křišťálově čistou vodou. Uprostřed jezera se nachází malý ostrůvek Visovac s františkánským klášterem z 15. století, který uchovává cennou sbírku a archiv. Přístupová cesta vede z Drniše nebo Skradinu.

Prukljanské jezero se rozlévá nejníže a je největší, spojuje se s dlouhým přístavním Šibenickým zálivem a ústí do moře.

Živé krápníky budete průběžně potkávat po celém parku a jedná se o velmi zajímavé krápníkové prahy, závěsy a jiné geomorfologické jevy, které neustále rostou díky vápenci, který se zde usazuje. 

A co tam můžete dělat?

Národní Park Krka přímo vybízí k pěší turistice a většina návštěvníků prochází kolem jezer a vodopádů a užívá si úžasný pohled na zdejší nádhernou přírodu, ale chodit pěšky není podmínkou. Pravidelně se pořádají projížďky lodí po Krce, kdy všechno uvidíte zase z jiné perspektivy. Možné je taky projet park na kole. A samozřejmě se vykoupat pod Skradinskými vodopády.

Jak tedy vidíte, na své si přijde opravdu každý a byla by věčná škoda při návštěvě Chorvatska toto místo minout.