Dovolená v Chorvatsku s dětmi

Chorvatsko je jedním z nejčastějších cílů letních dovolených. A platí to i o dovolených českých rodin s dětmi. Přinášíme několik typů, jak strávit dovolenou v Chorvatsku s dětmi spokojeně a bez starostí. Vzhledem ke vzdálenostem je při cestě autem lépe volit méně vzdálené destinace, nebo třeba do Jižní Dalmácie raději letět.  

Každý rodič potvrdí, že výběr dovolené s dětmi je velmi důležitý a měl by se při tom brát ohled také na zájmy a temperament dětí, jinak se dovolená promění z idyly v rodičovské peklo. Naštěstí Chorvatsko nabízí mnoho lokalit s krásnými plážemi a atrakcemi zaměřenými právě na děti.

Tam a zase zpátky bez hádek

Dlouhá cesta v uzavřeném prostoru auta nedělá rodinné pohodě moc dobře. Pokud můžete, rozložte si cestu do Chorvatska tam i zpět do dvou či více dní a nestresujte se zbytečně v dálničních kolonách v nejexponovanějších časech. Ať už pojedete přes Rakousko nebo přes Maďarsko, určitě najdete po cestě penzion, kde přespat, případně cestovní rutinu přerušit třeba návštěvou akvaparku nebo historického města. Takovou zastávku můžete udělat cestou také třeba v Záhřebu, nebo jiném z vnitrozemských chorvatských měst.

Dětem vezměte s sebou nejen oblíbené nápoje a svačinku, ale také něco, čím se zabaví – tablet, mobil, audioknihu nebo rovnou video s pohádkami. Cestou dělejte pravidelně zastávky, aby se děti mohly proběhnout a třeba i trochu vyřádit na dětském hřišti. A hlavně, vždycky počítejte s časovou rezervou, s dětmi nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. Vše uvedené platí i o cestě zpět. Hodně lidí má pocit, že po pár dnech odpočinku vše zvládnou na jeden zátah, ale není to pravda. Nervózní návrat z dovolené za to nestojí.

Tipy na zastávky v Chorvatsku

Na odpočívadle u Záhřebu zastaví cestou k moři asi každý, ale kolik z Čechů se někdy podívalo přímo do tohoto krásného města? Záhřeb je nejen pulsující moderní metropole, ale také město s celou řadou historických památek. Dlouhé návštěvy muzeí by děti asi nebavily, ale zmrzlinu či něco jiného dobrého v jedné z nesčetných kaváren a restaurací určitě rády ochutnají.

Pokud hledáte inspiraci na konkrétní lokality, rozhodně vám přijde vhod náš článek Kam do Chorvatska s dětmi?

Pokud zvolíte cestu přes Maďarsko, zastavte se ve městě Varaždín s krásnými barokními domy, hradem a dalšími památkami. Leží kousek od hranic s Maďarskem u dálnice Budapešť – Záhřeb a svou přezdívku malá Vídeň si určitě zaslouží. Jako pouhý orientační bod na mapě bere celá řada lidí také Karlovac, ale to je škoda. Historické město vybudované ve tvaru šesticípé hvězdy v 16. století leží hned u 4 řek a v letním parnu se můžete osvěžit na Foginově koupališti přímo v centru.

Chorvatsko má hned osm krásných národních parků, které také stojí za návštěvu. Plitvická jezera možná děti znají z televize z filmů o Vinnetouovi. Dostanete se k nim, když z dálnice sjedete v Karlovaci a pokračujete na jih po silnici č. 1. Nebo můžete je po dálnici až skoro k moři navštívit Národní park Paklenica. V obou parcích jsou i kratší okruhy, které zvládnete s dětmi.