poznejte

Národní park Paklenica

Národní park Paklenica – vypravte se do říše Vinnetoua

Výjimečné přírodní bohatství, neobvykle pestrý živočišný a rostlinný svět a zároveň úžasně různorodé geomorfologické jevy. Přesně to na svém poměrně malém území, které je asi 95 kilometrů čtverečních, nabízí Národní park Paklenica.

Leží se při Jadranské magistrále, v nejjižnější části pohoří Velebit - asi 2 kilometry od městečka Starigrad – Paklenica. Jedná se o druhý nejstarší národní park v Chorvatsku – hned po Plitvických jezerech. Titul národního parku Paklenica získávala dočasně už od roku 1928, natrvalo ho získala v roce 1949. Přestože na první pohled vypadá jako nepřístupná divočina, jde o jeden z nejnavštěvovanějších parků v celém Chorvatsku – a to i díky snadné dostupnosti a poloze nedaleko oblíbených turistických přímořských letovisek.

Celkem se zde nachází 150 kilometrů turistických a lezeckých tras, které rozhodně stojí za projití. Nejnavštěvovanější je stezka Velkým kaňonem, oblíbená je nejen díky krásným výhledům, ale také proto, že se zde natáčely některé slavné scény z filmů o Vinnetouovi.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Velika a Mala Paklenica

Nejzajímavější částí parku jsou kaňony Velika Paklenica a Mala Paklenica, které jsou od sebe odděleny náhorní plošinou vysokou 500 metrů. Vede tudy celá řada dobře upravených stezek, ta nejnavštěvovanější vede skrz kaňon Velika Paklenica od recepce, kterou naleznete asi 500 metrů od hlavní silnice u starého mlýna, k horské chatě Paklenica. U recepce si můžete zaparkovat i auto. Menší parkoviště se nachází zhruba o 500 metrů dál, ale během sezony často bývá obsazené.

Orientaci v parku vám usnadní řada vícejazyčných ukazatelů. Už po několika stech metrech zavítáte do nejužší a zároveň i nejatraktivnější části kaňonu, kterou je soutěska Klenac. Kaňon je zde široký pouhých 30 až 40 metrů a z obou stran ho obklopují až 400 metrů vysoké vápencové stěny.

Nádherné kaskády

Poté se už dostanete do kopcovitějšího terénu a podél potoka, který sice v létě obvykle bývá vyschlý, ale na jaře tvoří nádherné kaskády, zamíříte k zelené oáze Anića luka, kde se kaňon rozšiřuje. Nachází se v nadmořské výšce 250 metrů.

Právě zde je umístěno odpočívadlo, kde se můžete i občerstvit, je zde totiž pramen pitné vody. Díky tomu, že je zde kaňon poněkud širší, naskytnou se vám odtud nádherné výhledy.

Od této chvíle už budete mít před očima majestátní masiv Anićina kuk (712 metrů nad mořem). Oblíbený je především mezi horolezci, kteří se na jeho stěny vydávají už několik desetiletí. Nenechte si ujít návštěvu krápníkové jeskyně Manita peć, což je největší jeskyně tohoto národního parku. Dlouhá je 175 metrů a je rozdělena na dvě velké síně. Dostanete se do ní snadno, vstup je však povolený pouze s průvodcem.

Horolezci si přijdou na své

Velmi výrazným prvkem je také tzv. Zub Manite peći, kterému se přezdívá též Orlova stijena. Nachází se přímo pod masivem Manita kuku a dosahuje do výšky 80 metrů. I tato část je velmi oblíbená mezi horolezci.

Do horní části kaňonu se dostanete po zúžené cestě, která vede kolem lesní chaty s názvem Lugarnica. Toto místo je ideální k odpočinku, schovat se tu můžete i v případě nepříznivého počasí. Stojí za to se tu ale zastavit i při hezkém počasí, právě zde se totiž nabízí nejkrásnější pohledy na vyhlášené paklenické lesy. Z větší části je tvoří buky, je zde však i velké množství černých borovic – zdejší rezervace těchto stromů je dokonce druhou největší v celé Evropě.

Jakmile si dostatečně užijete krásných výhledů, můžete se vydat do méně navštěvovaných částí národního parku – na západě je to Brezimenjače, Rujnu a Staržbenice, na východě pak Klimente a Močila.

Malinké osady a krásné výhledy

Ve vyšších patrech Velké Paklenice narazíte na horskou chatu Planinska kuća, která leží v nadmořské výšce 550 metrů. Naskytne se vám odtud krásný pohled na mohutný Crljeni kuk (1661 m. n. m.) a Babin vrh (1431 m. n. m.). Nedaleko chaty naleznete řadu miniaturních osad, například Ramići a Parići. Odtud pak můžete zamířit na sever, kde se tyčí Vaganski vrh, na východ do Ivine vodice – oblíbené startovní místo pro výstupy na Sveto brdo, nebo na východ k Stražbenici, kde jsou k vidění nejhezčí bukové lesy. Počítejte ale s tím, že výstupy na horské vrcholy jsou opravdu náročné a dlouhé, takže by se do nich měli pouštět jen zkušení turisté.

Velika Paklenica nabízí spoustu zajímavých akcí, mezi které patří pozorování ptáků s odborným doprovodem. Navštívit můžete i tzv. bunkery, které zde zůstaly po vojácích jugoslávské armády. Správa národního parku, která se nachází v městečku Starigrad – Paklenica, pořádá také různé videoprojekce.

Nezapomeňte na Malou Paklenicu

Za návštěvu rozhodně stojí i kaňon Mala Paklenica. Přestože je menší, je opravdu velkolepá. Je však velmi divoká a nenachází se zde cesta. Proto je sem vstup umožněn pouze s místním průvodcem, který dobře zná terén. Vzhledem k tomu, že dno kaňonu je zavalené velkými balvany, je velmi těžko přístupné. Vypravit se skrz něj můžete přímo korytem potoka, dostanete se sem z městečka Seline, které leží asi 2 kilometry jihovýchodně od Starigradu - Paklenica. O tom, jak je tato oblast nedotčená, svědčí i to, že v místních skaliskách hnízdí vzácný sup bělohlavý.

Skalní terén oplývá i výjimečnou chráněnou horskou květenou. Kromě známých druhů zde rostou i velebitské endemity, především známá Kitajbelova prvosenka, Kitajbelova degenie a velebitský zvonek. Ale dejte si pozor, v nízkém porostu mohou číhat jedovaté zmije růžkaté.