poznejte

NP Plitvická jezera

Plitvická jezera – od Vinnetoua po úžasné výhledy

Národní park Plitvická jezera není potřeba dlouze představovat. Snad každý z nás má při vyslovení tohoto názvu před očima scény z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, který se právě zde natáčel. Tento snímek však ukazuje jen zlomek toho, co všechno park nabízí.

Jedná se o naprosto jedinečný přírodní úkaz na území Chorvatska, ale i celé Evropy. I proto se národním parkem stal už v roce 1949 a o třicet let později byl zařazen také na seznam světového přírodního bohatství organizace UNESCO.

Soustava je složena z 16 nádherných jezer, která jsou propojena vodopády a kaskádami. Celkem se zde nachází 140 vodopádu a 20 jeskyní a zřídel. Systém leží ve výšce 500 až 640 metrů nad mořem v oblasti Lika mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Ročně park navštíví přibližně 200 000 turistů.

Za všechno mohou kouzla

Systém jezer podle pověsti vznikl během velkého sucha. Všichni místní se prý modlili alespoň o jedinou kapku vody a jejich prosby vyslyšela Černá královna. S větrem a hromy přivolala kýžený déšť. Jenže ten neustával několik dlouhých dní, až se pomalu se vytvořila nádherná jezera.

Plitvická jezera v ziměPlitvická jezera v zimě

Své označení nesou Plitvická jezera už od roku 1777, kdy ho jako první použil kněz Dominik Vukasovič. Ještě v roce 1958 ale byl park pro turisty nepřístupný. Ani jemu se pak nevyhnuly válečné operace jugoslávské občanské války. Na jaře 1991 se zde uskutečnila velikonoční krvavá bitva. Šlo o první vojenský konflikt, jenž si během této války vyžádal oběti.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Šestnáct jezer rozdělených do dvou skupin

Národní pak se rozkládá na 295 kilometrech čtverečních. Dolní část tvoří jezera Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod, do horní části patří hned 12 jezer - Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak. To vše obklopuje masiv Velika Kapela a Plješevice.

V nejvyšší nadmořské výšce (639 metrů) leží Prošćansko jezero, nejníže (503 metrů) jezero Novakovića Brod. Nejhlubším a zároveň i největším jezerem je Kozjak, které je hluboké neuvěřitelných 46 metrů a rozkládá se na 81,5 hektarech.

Vodopády, které jednotlivá jezera spojují, dosahují výšky až 76 metrů. Podle mnohých jsou těmi nekrásnějšími vodopády Sastavci s výškou 49 metrů. V létě má voda v jezerech asi 24 °C, koupání je však v celém parku přísně zakázáno. V zimě jezera zamrzají. Jejich barva se neustále mění v závislosti na množství minerálů a organismů žijících ve vodě – bývá od azurové, přes jasně zelenou až po tmavě modrou či dokonce šedou.

Bohatá flora i fauna

V místních bukových, smrkových, jedlových i tisových lesích žijí srny, lišky, divoká prasata, vlci, rysy a medvědi. Lesní porost podle odborníků patří mezi nejzachovalejší svého druhu nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. V jezerech žije spousta ryb a raků, jejich lov však je přísně zakázán.

Ryby Plitvických jezerRyby Plitvických jezer

Velmi vzácná je i místní květena, naleznete zde totiž i lokality s endemickými rostlinami – například louku se 42 překrásnými druhy orchidejí či 16 druhy lilií. Do těchto míst se ale nedostanete – jsou přísně chráněna, stejně jako pralesní rezervace.

Místní zajímavostí jsou i bakterie, které žijí na terasách v mechu. Díky nim bariéry rostou až o 3 centimetry ročně. Kromě toho se celý systém mění i vlivem pohybu a tlaku vody, formování celé jezerní soustavy tak neúnavně pokračuje i nadále.

Kdy je otevřeno?

Národní park je otevřen každý den, a to i v neděli a o svátcích. V zimním období je otevírací doba od 9 do 16 hodin, na jaře a na podzim od 8 do 18 hodin a přes léto od 7 do 20 hodin.

Do areálu se můžete dostat dvěma vstupy – v dolní části se nachází Ulaz 1 – Rastovača a ve střední části Ulaz 2 – Hladovina. U každého z nich můžete snadno zaparkovat, parkoviště jsou dostatečně velká. Připravte se ale na to, že jsou placená. K dispozici je i občerstvení.

U vstupu obdržíte vstupenku a mapku celého jezerního systému, kde jsou vyznačené prohlídkové trasy, ale i trasy dopravy v parku – autobusem a lodí. Doprava je zahrnuta v ceně vstupenky. Snadno se tak zorientujete mezi šesti prohlídkovými trasami, které jsou navíc barevně rozlišené. Od každého vstupu vedou tři z nich. Vybírejte si pečlivě – nejen podle toho, co všechno chcete vidět, ale i podle času, jenž na prohlídku máte vyhrazen.

Chce to hodně času. Ale stojí to za to

Prohlídka vám totiž zabere minimálně 5 hodin. Pokud se ještě budete chtít někde zastavit a vyfotografovat se, nebo se pokochat dech beroucími scenériemi a úžasnou přírodou, počítejte ještě s delším časovým úsekem. Nejlepší je návštěvě Plitvických jezer věnovat celý den. Věřte tomu, že to za to stojí. Existují ostatně i speciální dvoudenní vstupenky.

Nemusíte se bát, že by prohlídka národního parku byla příliš náročná. Trasy jsou výborně organizované, jsou vybaveny chodníčky i můstky, které jsou absolutně bezpečné. Kromě toho se v parku nachází řada odpočinkových míst s krásnými výhledy. V celé oblasti jezdí kyvadlová doprava, na jednotlivých zastávkách můžete nastupovat a vystupovat dle libosti. Přes jezero Kozjak dokonce pravidelně jezdí i malý parník.

Ať už si vyberete jakoukoli trasu, věřte, že si z Národního parku Plitvická jezera odnesete nejen spoustu krásných fotek, ale především nezapomenutelný zážitek.