Kam do Chorvatska s dětmi?

I když jsou oblázkové pláže krásné, hrad tam nepostavíte. Proto s menšími dětmi vybírejte raději letoviska s plážemi písečnými a také s příležitostmi občerstvit se, případně i děti zabavit jinak než koupáním. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že podobně jako další jižní národy, také Chorvaté děti milují a v naprosté většině se vám budou snažit vyjít vstříc.  

Istrie

Na nejseverněji položený chorvatský poloostrov je cesta z Česka nejkratší. Na jihu poloostrova leží městečko Medulin s krásnou, asi kilometr dlouhou písečnou pláží Bijeca. Pláž má pozvolný vstup do vody a děti jistě uvítají i tobogán. Se staršími dětmi si můžete zahrát plážový volejbal. Část pláže je stíněna stromy a je tu i dost příležitostí k občerstvení.

Ostrov Rab

Ve středisku Lopar je 1500 m dlouhá Rajska plaža (Rajská pláž) s extrémně mělkou i teplou vodou a velmi jemným pískem. Na pláži jsou trampolíny a tobogán, v sezóně na ni dohlížejí plavčíci. Pláž má Modrou vlajku a vzrostlou vegetaci s dostatkem stínu třeba pro dětský odpolední spánek. Pro aktivní děti je zde široká nabídka vodních sportů, indiánská vesnice a můžete si třeba zahrát minigolf, stolní tenis či plážový volejbal.

Zadar a okolí

Asi 15 km od Zadaru leží letovisko Zaton s 1500 m dlouhou pláží, která je částečně písečná a částečně oblázková a obklopuje ji borový háj. I zde je velmi mírný sklon mořského dna, tobogány a skluzavky a velmi čistá voda, za což si pláž vysloužila Modrou vlajkou. Blízko Zatonu najdete nejstarší chorvatské královské město Nin, kde jsou nejen úžasné památky, solná pole, ale také celkem 8 km krásných pláží. Děti se určitě s gustem pomažou léčivým bahnem, které sem láká návštěvníky z celého světa. Nejznámější je Královnina pláž s pozvolným vstupem. Hodně zábavy zase najdete na za ní následující pláží Sabunike s průzračnou a díky mělčině velmi teplou vodou a mušličkami, které děti rády sbírají.

Dugi Otok

Písčitá pláž Saharun (někdy i Sakarun) leží u vesnice Veli Rat. Je dlouhá 800 m a moře je zde mělké. Podél pláže je borový les poskytující stín a také řada příležitostí k občerstvení.

Ostrov Krk

V letovisku Baška je populární Vela plaža (česky Velká pláž) dlouhá 1800 m s pozvolným vstupem do moře, kterou tvoří písek a místy také oblázky. Je označena Modrou vlajkou a mimo jiné je na ní také zábavní centrum pro děti Funny park Baška s tobogánem a dalšími atrakcemi.

Ostrov Pag

Hned několik krásných písečných pláží nabízí ostrov Pag, kam se dá z pevniny pohodlně dojet po mostě. V letovisku Stará Novalja je pláž Planjka se skluzavkou, šlapadly a možností půjčit si kajak. V okruhu 13 km od střediska jsou další dvě pláže vhodné pro děti, a to Čista plaža a Potočnica.

Další tipy

Krásných pláží sice najdete v Chorvatsku ještě mnohem víc, ale zejména starší děti by se i na nich mohly nudit. Zkuste tedy některý z chorvatských akvaparků. Ty nejznámější najdete v Poreči, Novigradu, Šibeniku, nebo na ostrově Lošinj.