poznejte

Orebič

Orebič si zamilujete

Krásné pláže, malebné zátoky a nedotčená příroda. Zdá se vám to jako z pohádky? Nám také, ale je to realita. Přesně tak to totiž vypadá v Orebiči. Toto nádherné přístavní městečko naleznete na tzv. Kapitánské riviéře v jihozápadní části poloostrova Pelješac.

Hledáte ubytování v Orebići? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Toto letovisko má velmi přívětivé klima, před větrem ho totiž chrání okolní hory. Naproti městečku navíc leží ostrov Korčula a s jeho hlavním městem je Orebič spojen pravidelnou a frekventovanou trajektovou dopravou. O zábavu tak tady opravdu není nouze.

Historie Orebiče sahá až do antiky

První zmínky o poloostrovu Pelješac pocházejí z období antického Řecka. Římané sem začali pronikat v polovině 3. století př. n. l. a založili zde provincii s názvem Ilýrie. Poté se Dalmácie stala součástí západořímské říše, následně Byzance.

Mezi lety 874 a 900 byla celá Dalmácie nezávislým knížectvím. Poté se ale stala součástí Chorvatského království a Uher. Od 10. století byl Orebič námořním centrem – stavěli se zde totiž lodě, významné zde bylo i rejdařství.

Do roku 1333 poloostrov Pelješac vlastnili Srbové, od nich je koupila Dubrovnická republika. V 17. století Orebič dosáhl největšího rozkvětu, lodě si zde totiž nechávaly stavět snad všechny mocnosti Evropy.

Habsburkové, Napoleon, Jugoslávie a konečně samostatnost

V roce 1797 si celou Dalmácii kromě Dubrovníku přisvojili Habsburkové, o devět let později však Pelješac obsadil Napoleon, takže se později stal součástí jeho Ilyrských provincií. Habsburkové ho získali zpět až po Vídeňském kongresu. V roce 1867 byl poloostrov přičleněn k předlitavské části habsburské říše. Rozvoj města se zastavil poté, co došlo k přesunu centra světového obchodu z Jadranu ke Středozemnímu moři.

Po 1. světové válce se Pelješac stal součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávie). Během 2. světové války ho dočasně obsadili Italové, následně opět patřil Jugoslávii, a to až do jejího rozpadu v roce 1991. Poté se připojil k nezávislému Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Kostely a kláštery, kam se podíváte

Dominantou Orebiče je goticko-renesanční františkánský klášter s kostelem Panny Marie Andělské (Gospa od Andjela) z 15. století, který se tyčí nad městem ve výšce 150 metrů. Naleznete zde sbírku uměleckých předmětů, nejkrásnější je ale výhled, který se vám odsud naskytne.

Ve svahu ještě nad tímto klášterem stojí gotický mariánský kostel přestavěný v době baroka Gospa od Karmena. K vidění jsou zde antické sarkofágy a pozůstatky městské lodžie a domu, kde sídlil dubrovnický místodržící, ale také obrovské a velmi staré cypřiše. Právě ty ale bohužel zamezují výhledu na město.

Za návštěvu stojí i farní mariánský kostel (župna crkva Marije Pomoćnice kršćana), jenž byl postaven v 19. století, ale také spousta dalších starších kostelíků.

Přímo ve městě si pak můžete prohlédnout krásné domy, které v dřívějších dobách patřily bohatým lodním kapitánům, kteří zde trávili svůj odpočinek. Kolem domů se rozprostíraly velké zahrady se spoustu cizokrajných rostlin.

Muzeum mořeplavby i tradiční lidové slavnosti

Chcete-li se vydat za kulturou, vyrazte do místního Muzea mořeplavby (Pomorski muzej), kde se dozvíte vše o zdejší slavné námořní tradici. Kromě toho se v něm nachází i sbírka s nálezy z dob od antiky až po středověk.

Pokud si chcete užít spíše venkovní zábavu, stačí, když vyrazíte do ulic. Po celé léto se tu totiž konají představení známých chorvatských umělců a souborů, lidové slavnosti i koncerty populární hudby. Za návštěvu rozhodně stojí velká lidová slavnost, která se pořádá v den svátku Panny Marie Karmelské, jenž připadá na 16. července.

Ochutnejte vynikající místní víno

Také můžete posedět v příjemných restauracích a kavárnách přímo na pobřežní promenádě, kde si můžete pochutnat na místních specialitách i vynikajícím víně. To můžete ochutnat i ve zdejších malebných vinných sklepech. Nejznámější odrůdy zde jsou Dingač, Potup a Pelješac.

Spoustu zábavy si zde užijí i mladí – a to především na scéně u přístaviště. Konají se zde totiž koncerty i diskotéky. Za rušnějším nočním životem vyrazte raději do nedaleké Korčuly, kde na vás čeká celá řada nočních klubů.

Sportovní nabídka je zde opravdu široká

Orebič nabízí výborné podmínky především pro vodní sporty – hlavně jachting, potápění a windsurfing (u pláže Viganj). Zahrát si můžete ale i tenis, stolní tenis, fotbal, volejbal nebo kuželky.

Na své si přijdou rovněž turisté, kteří se mohou vydat na poměrně náročný výstup na dominantu ostrova, horu Sveti Ilja, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 961 metrů. Cesta i s potřebnými přestávkami trvá asi 5 hodin, ale rozhodně stojí za to – naskytnou se vám totiž úchvatné výhledy na celé okolí – ostrov Korčula, horský vápencový masiv i ostrov Mljet.

Hlavně si ale na tuto cestu nezapomeňte vzít kvalitní trekingovou obuv – nejen proto, že se jedná o opravdu náročný výstup, ale také z toho důvodu, že se v těchto místech často vyskytují zmije. Počítejte i s tím, že po cestě není téměř žádní stín ani zdroj pitné vody.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Vykoupejte se na nádherné písečné pláži

Nejkrásnější pláž Orebiče naleznete v zátoce Trstenica. Je písečná, má pozvolný vstup do moře a ne náhodou je to chlouba celého letoviska. Naleznete zde i plážový bar a obrovskou nabídku zábavy. Hezké koupání je i na menších plážích u promenády nebo u hotelového komplexu, kde jsou pláže především písečné a s drobnými oblázky. Výhodou je, že tyto pláže mají i bohatou vegetaci, která v letním horku poskytuje kýžený stín.

Jedna z pláží nedaleko OrebićeJedna z pláží nedaleko Orebiće

Západním směrem pak najdete řadu dalších hezkých pláží, které jsou převážně oblázkové – například Viganj, Kučište a Perna.