poznejte

Poloostrov Pelješac

Pelješac – malebný poloostrov s vyhlášeným vínem

Neretvanský a Malostonský průliv mezi sebou ukrývají skutečný skvost – poloostrov Pelješac, který je druhým největším poloostrovem v chorvatském Jadranu. Táhne se od Stonské šíje až k mysu Lovište. Oblibu si však nezískal rozlohou, ale obrovskou nabídkou aktivit, nádhernou přírodou a vynikajícím vínem.

Nejvýznamnější letoviska na poloostrovu Pelješac jsou Orebić, Trpanj, Sreser, Lovište, Viganj, Žuljana a Drače. Spojena jsou hlavní silnicí, takže není problém mezi nimi cestovat. Kromě toho se zde nachází také malé osady, kde si můžete užít klid a domorodou atmosféru.

Historie od antiky až po samostatné Chorvatsko

První zmínky o poloostrovu Pelješac pocházejí z doby antického Řecka. V polovině 3. století př. n. l. začali do Dalmácie pronikat Římané, kteří zde vytvořili provincii Ilýrie. Po rozpadu říše byla Dalmácie připojena k západořímské říši, později k Byzanci.

V letech 874 až 900 byla Dalmácie nezávislým knížectvím, následně se spojila s Chorvatským královstvím a Uhrami. Poloostrov Pelješac patřil Srbům, od kterých ho v roce 1333 koupila Dubrovnická republika.

Po zániku Benátské republiky v roce 1797 celá Dalmácie kromě Dubrovníku připadla Habsburkům. V roce 1806 ale Pelješac ovládl Napoleon a o dva roky později ho připojil ke svým Ilyrským provinciím. Po Vídeňském kongresu Dalmácii opět získali Habsburkové a od roku 1867 byl Pelješac součástí předlitavské části monarchie.

Po 1. světové válce byl poloostrov přičleněn ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, ze kterého později vznikla Jugoslávie. Za 2. světové války toto území ovládla Itálie – ale jen dočasně. Po uzavření míru se Dalmácie opět stala součástí Jugoslávie, kde byla až do jejího rozpadu v roce 1991. Od té doby patří nezávislému Chorvatsku.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám vévodí ilyrská svatyně

Na poloostrově Pelješac byly objeveny zbytky opevněných sídel ilyrského obyvatelstva, ale také jejich významná svatyně, která pochází z 1. tisíciletí př. n. l. Leží u osady Nakovana nedaleko letoviska Viganj. V současné době ale bohužel není veřejnosti přístupná.

Navštívit můžete předrománský kostelík sv. Michala (Sveti Mihovil), kde jsou k vidění fresky patřící mezi nejstarší na celém pobřeží. Z doby, kdy Pelješac patřil Dubrovnické republice, pocházejí gotické františkánské kláštery v Orebići a Stonu.

Právě ve Stonu tehdy vznikla jedna z největších středověkých pevnostních soustav na jižním pobřeží. V evropském měřítku se dokonce jedná o druhé nejdelší hradby. Nachází se zde i jedna z nejstarších solných tabulí této oblasti.

Na památkách se odrazil i rozkvět, ke kterému došlo v 17. století. Ve městečkách Orebić, Kučiště a Viganj tehdy totiž vznikla celá řada hodnotných barokních kostelů i domů.

Vyrazte na místní víno

Nezapomeňte se zastavit v některé z místních restaurací či konob a objednat si vyhlášené místní víno. Proslulé jsou především odrůdy dingač a postup. Dingač dokonce patří mezi deset nejlepších odrůdových vín na světě. I postup se vyznačuje výjimečnou kvalitou. Kromě těchto odrůd se zde vyrábí také oblíbené dezertní víno prošek. Největší vinné sklepy se nacházejí v Potomji.

Pokud vás lákají klasické kulturní programy, vyrazte do letoviska Orebić. Po celé léto zde totiž vystupují známí chorvatští umělci. Kromě toho zde můžete navštívit i Muzeum mořeplavby (Pomorski muzej), kde je zachycena místní slavná námořní tradice. Prohlédnout si zde můžete i archeologickou sbírku s nálezy pocházející z dob od antiky až po středověk.

Každoročně 15. srpna se na svátek Nanebevzetí Panny Marie (Velika Gospa) koná v Trpanji velká slavnost. Po bohoslužbě u sochy Panny Marie Hvězdy moře je vždy připraven bohatý zábavní program, jenž tradičně vyvrcholuje ohňostrojem.

Vodní sporty i turistika

Poloostrov Pelješac je vyhlášený díky spoustě příležitostí k provozování mořského rybaření, surfování a jachtingu na moři i v krásných zátokách. Moře s brakickou vodou u městečka Trpanj je vyhledávaným cílem sportovních rybářů.

Na své si ale přijdete i v případě, že vám vodní sporty nic neříkají. Jednotlivá letoviska totiž mají bohatou nabídku i dalších sportovních aktivit – zahrát si můžete například plážový volejbal, tenis, stolní tenis, bowling či minigolf.

Rozšířená je také turistika, místní příroda je totiž okouzlující. Vydat se můžete na nejvyšší bod poloostrova – vrchol Sveti Ilja (961 m. n. m.). Přezdívá se mu Hadí vrch (Zmijino brdo), a to pro častý výskyt hadů. Jedovatých hadů, kteří zde dosud žijí, se ale bát nemusíte, ukrývají se totiž ve špatně přístupných lokalitách. Stezka na vrchol je velmi dobře značená, nezapomeňte si ale s sebou vzít dostatečné množství vody a dobré boty. Naskytne se vám odsud krásný výhled na četné ostrovy a ostrůvky, kterými je Pelješac obklopen.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nádherné pláže po celém pobřeží

Nejkrásnější pláže naleznete v letovisku Orebić, který je centrem cestovního ruchu. Úsek mezi městečky Orebić a Viganj je tím nejkrásnějším pobřežím celého poloostrova – na koupání zde zkrátka nezapomenete. Velmi pěkné pláže se nacházejí i ve městech Kučište a Lovište.

Báječné pláže objevíte i na jižním pobřeží - v malých letoviscích Žuljana a Trstenik. Vyhlášená je pláž Prapratno, která patří mezi nejkrásnější v jižní Dalmácii.