poznejte

Trpanj

Trpanj, z rybářské vesničky oblíbené letovisko

Proslulé místní víno, hezké pláže i léčivé bahno. Právě to táhne turisty do obce Trpanj, nejznámějšího letoviska na poloostrově Pelješac. K tomu si připočtěte velmi příjemné mikroklima a bohatou vegetaci a pochopíte, proč se tato původně rybářská vesnička těší takové oblibě.

Hledáte ubytování v Trpanji? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Dříve byla Trpanj hlavním přístavem poloostrova, dnes sem jezdí trajekt z Ploče. Obec leží asi 11 kilometrů od Orebiče a je spojena asfaltovou silnicí se západní i východní částí poloostrova.

Trpanj a její důležitá role v době národního obrození

První zmínky o poloostrovu Pelješac se datují do doby antického Řecka. V polovině 3. století př. n. l. sem ale pronikli Římané, kteří v Dalmácii založili provincii Ilýrie. Následně oblast získala západořímská říše a nakonec Byzanc.

Poté poloostrov obsadili Srbové, kterým patřil až do chvíle, než ho v roce 1333 koupila Dubrovnická republika. Za napoleonských válek byl Pelješac připojen k Ilyrským provinciím. Vše změnil až Vídeňský kongres, jenž celou Dalmácii vrátil Habsburkům. Součástí monarchie byl až do konce 1. světové války.

Předtím ale ještě Trpanj sehrála důležitou roli v historii národního obrození v Dalmácii. Stala se totiž prvním místem, kde byl chorvatský jazyk oficiálně povýšen nad italštinu.

Po uzavření míru se celý poloostrov připojil ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávie). Během 2. světové války Pelješac dočasně obsadili italští fašisté, po válce se znovu stal součástí obnovené Jugoslávie, a to až do jejího rozpadu v roce 1991. Poté připadnul samostatnému Chorvatsku.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Prohlédněte si památky z doby Ilyrů i Římanů

Dominantou města je socha Panny Marie Hvězdy moře (Zvijezda mora), která je ochránkyní rybářů a námořníků. Stojí přímo na skále před přístavem.

Socha Panny Marie Hvězdy moře v TrpanjiSocha Panny Marie Hvězdy moře v Trpanji

Prohlédnout si můžete i (bohužel jen skromné) pozůstatky římské venkovské usedlosti (villa rustica). Jedná se především o části zdí na starém hřbitově a mozaiky, která byla odkryta v parku pod kopcem Gradina až v roce 1922. Na zbytkách římské vily byl postaven kostel sv. Petra a Pavla - první a nejdůležitější kostel středověké Trpanje.

Na pobřeží byly objeveny i stopy ilyrského sídla Plereians, na kopci nad obcí se naopak nacházejí ruiny středověké pevnosti Kačićů z Omiše. Přímo uprostřed obce si můžete prohlédnout kostel Panny Marie Karmelské (Gospa od Karmela), jenž pochází ze 17. století a má cenný renesanční oltář.

Významnou památkou je také kostel sv. Rocha (Sv. Rok). Naleznete ho na nejvyšším kopci nad obcí, takže se vám odtud naskytne i opravdu nádherný výhled. Navštívit můžete rovněž řadu kapliček, které jsou rozeseté po okolí.

Kulturní akce jsou připraveny po celé léto

Trpanj je obec zaslíbená turistům, takže tu není nouze ani o zábavní a kulturní akce. Největší událostí je velká slavnost na svátek Nanebevzetí Panny Marie (Velika Gospa) 15. srpna. Součástí je bohoslužba na moři u sochy Panny Marie Hvězdy moře a zábavní program, který vrcholí ohňostrojem.

Po celou sezonu se tu konají také rybářské večery, divadelní představení a koncerty tradičních souborů i populárních umělců. Rozhodně se nezapomeňte zastavit v některé z mnoha místních vinoték a ochutnat tradiční pelješská vína Postup, Plavac, Prošek a Dingač. Pokud vás lákají spíše noční zábavy, vyrazte se pobavit na diskotéku Plavi nebo některou party přímo na pláži.

S jednou zvláštností ale počítejte – pokaždé kolem půlnoci uslyšíte teskné dlouhé vytí. Na svědomí ho mají šakali, kteří zde byli v 19. století uměle vysazeni kvůli jedovatým zmijím růžkatým. Na šakaly můžete narazit i při nočních procházkách, jsou ale plaší.

Nejoblíbenějším sportem je rybaření

Město Trpanj se může pochlubit dobrými podmínkami pro vodní sporty – jachting, windsurfing a především rybaření. Ve zdejší brakické vodě totiž žije nepřeberné množství různých druhů ryb.

Nachází se zde i fotbalové hřiště, hřiště na malou kopanou či bocciu. Ve městě funguje fotbalový klub NK Faraon Trpanj, jenž byl založený už v roce 1919, a klub vodního póla Waterpolo club Trpanj.

Důležitou roli v nabídce sportovních aktivit v Trpanje hraje také turistika. Vydejte se po oblíbené promenádě kolem moře – trasa začíná u opuštěné továrny na zpracování ryb poblíž trajektu a končí nad zátokou Blace. Nebo poznávejte krásy poloostrova Pelješac – opravdu to stojí za to.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Příjemné koupání i poležení v léčivém bahně

Hezkou pláž s názvem Pozora naleznete u hotelu Faraon. Tvoří ji malé oblázky a je chráněna vegetací. Navíc má poměrně pozvolný vstup do moře, takže je vhodná i pro menší děti, starší a špatně se pohybující lidi.

Na východ od města leží na skalnatém pobřeží přímo pod promenádou pláž Dračevac, v nejvýchodnější části pak narazíte na oblázkovou pláž Luka, a to u kempu Vrila. Západním směrem se nachází poměrně odlehlá oblázková pláž Belečica.

V zátoce Blaca v těsné blízkosti Trpanje si můžete dopřát poležení v léčivém bahně (peloid). Pomáhá především při onemocněních pohybového aparátu a gynekologických potížích. Navíc je volně přístupné bez jakéhokoli omezení.