poznejte

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie a Dubrovník – to nejhezčí, co Dalmácie nabízí

Historicky zajímavá města, hezké pobřeží a místní lidé se srdcem na dlani. K tomu navíc jeden z největších skvostů celého Chorvatska – Dubrovník a jeho historické jádro, které se dostalo i na listinu organizace UNESCO. Právě to jsou hlavní důvody, proč jižní Dalmácii vyhledávají turisté z celé Evropy. Tuto oblast tvoří úzký pás pobřeží od delty řeky Neretvy po hranici Chorvatska s Černou Horou. Část pobřeží za městečkem Klek ale vlastní Bosna a Hercegovina, je to ostatně jediná část mořského pobřeží, kterou tato země má.

Oblíbené letovisko Cavtat pod DubrovníkemOblíbené letovisko Cavtat pod Dubrovníkem

Nejdůležitější destinace jižní Dalmácie:

Ostrovy, poloostrovy a souostroví jižní Dalmácie:

Městské hradby města KorčulaMěstské hradby města Korčula

Historie plná převratů

Dějiny Dalmácie jsou plné střídání vládců a nejrůznějších kulturních vlivů. Jako první osídlily už ve starověku tuto oblast ilyrské kmeny, mezi nimiž byli i Dalmati. Právě podle nich má Dalmácie své současné pojmenování. Vzniklo z ilyrského slova dalme, které znamená ovce.

Od poloviny 3. století př. n. l. nastalo období pronikání Římanů, které vyvrcholilo tím, že si celou oblast podmanili a prohlásili ji provincií Ilýrie, z níž v roce 69 vznikla Dalmácie. Její území však zasahovalo podstatně dál, než je tomu v současnosti. Nejednalo se jen o chorvatské pobřeží, ale také o Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a části Srbska a Albánie. Po rozpadu římské říše se Dalmácie stala součástí západořímské říše, v letech 535 až 537 pak Byzance.

Slované do této oblasti pronikali v 6. a 7. století, pobřeží však i nadále bylo osídleno původní latinskou populací. V letech 874 až 900 se Dalmácie stala nezávislým knížectvím, které se ovšem v roce 986 personální unií spojilo s Chorvatským královstvím, v roce 1102 pak i s Uhrami. O území ale usilovala i Benátská republika, která v roce 1699 díky Karlovickému míru získala celé vnitrozemí Dalmácie. Součástí Benátské republiky byla až do roku 1797, kdy tento stát zanikl.

Dalmácie  - s výjimkou Dubrovníku - se poté dostala pod nadvládu Habsburků. Po porážce v bitvě u Slavkova sice Habsburkové toto území museli přenechat Napoleonovi, jenž ho připojil k Italskému království, později k Francii – stejně jako území Republiky Dubrovník, která byla zrušena 31. ledna 1808. Po Vídeňském kongresu se Dalmácie vrátila pod nadvládu Rakouska a vznikla autonomní korunní země Království Dalmácie.

Po 1. světové válce byla Dalmácie členem Království SHS. V roce 1929 byla jako součást Království Jugoslávie rozdělena mezi bánoviny, jižní Dalmácie a Dubrovník patřil pod bánovinu Zetskou. Za 2. světové války Dalmácii obsadila Itálie, vnitrozemí ovládal ustašovský Nezávislý stát Chorvatsko. Po konci války se Dalmácie stejně jako celé Chorvatsko stalo součástí obnovené Jugoslávie.

V roce 1991 vyhlásilo Chorvatsko nezávislost, což ale Srbové jen tak nechtěli akceptovat. Na řadu proto přišly tvrdé boje. Srbové velkou část Dalmácie skutečně zabrali a připojili ho do tzv. Republiky Srbská Krajina. Nepokoje vyřešily až dvě vojenské operace s názvem Blesk a Bouře, kdy došlo k vyhnání desetitisíců Srbů. Dalmácie byla nadobro připojena k Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Za památkami do Dubrovníku

Historické památky připomínající pohnuté dějiny této oblasti naleznete především v Dubrovníku. Jeho centrum je natolik krásné a hodnotné, že bylo už v roce 1979 zapsáno na seznam světového památkového dědictví UNESCO. Staré město je typické svými dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony, známá je především pevnost Bokar z 11. století, nad níž je vytesáno heslo Non bene pro toto libertas venditur auro – v překladu: Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa. Ve městě se nacházejí i úžasné církevní památky a fontány. Místní domy jsou zdobeny parádními červenými či žlutými střechami.

Historické centrum DubrovníkuHistorické centrum Dubrovníku

Jako nejnádhernější místní stavba je označován Knížecí palác, v němž se dnes nachází muzeum. Na náměstí Luža naleznete známý palác Sponza, v jehož blízkosti stojí zvonice z roku 1444, která je vysoká úctyhodných 31 metrů. Minout byste neměli ani nejstarší židovský svatostánek v jihovýchodní Evropě – synagogu z 15. století. V Dubrovníku dodnes funguje starobylá lékárna z roku 1317, k vidění je i katedrála sv. Blažeje a parádní šlechtické i měšťanské paláce.

I další města mají co nabídnout

Významné historické památky naleznete i na jiných místech. Zavítejte na poloostrov Pelješac, po Istrii druhý největší chorvatský poloostrov. V hlavním městě Ston, jsou k vidění Stonské zdi, což jsou mohutné hradby se třemi pevnostmi, které byly vybudovány ve 14. a 15. století. Ne nadarmo se jim přezdívá Malá čínská zeď, jde totiž o nejdelší obrannou soustavu v celé Evropě.

Také na ostrově Korčula můžete vidět úžasné opevnění, ale i římskokatolickou katedrálu sv. Marka, barokní kostel Všech svatých, blatský renesančně-barokní zámek, františkánský klášter z 15. století nebo úchvatné paláce benátských guvernérů a místních velmožů. Navštívit můžete i celou řadu muzeí.

Kvalitní místní jídlo i pití

Zkrátka nepřijdou ani milovníci dobrého jídla a pití. Procházku po poloostrově Pelješac můžete zakončit ochutnávkou místního vyhlášeného vína – odrůdy Dingać a Postup jsou vyhlášené. V Malostonském zálivu je můžete zajíst čerstvými ústřicemi. V místních salinách, speciálních nádržích, se odpařováním mořské vody získává kvalitní mořská sůl. A přesně to je ideální dárek pro blízké či hodnotný suvenýr z dovolené. Velmi populární je také pravé korčulské víno, které seženete ve městech Blato, Čara či Smokvica. Nejznámější druhy jsou pošip, rukatac, plavac a grk.

Vzhůru za kulturou

Největší kulturní a sportovní vyžití nabízí pochopitelně Dubrovník, velmi oblíbený je především festival hudebních a divadelních představení Dubrovnické letní hry (chorvatsky Dubrovačke ljetne igre). Navštívit můžete i místní bary a diskotéky s tanečními terasami.

Na své si ale přijdete i v dalších letoviscích. Přímo v hotelech, ale i kavárnách, koktejlových barech či nákupní střediscích bývají po celou sezonu připraveny speciální zábavní pořady a programy. Za vidění stojí také tradiční slavnosti při sklizni pomerančů nebo korčulské hry a tance – populární je hlavně rytířská hra moreška a lidový rytířský tanec kumpanija.

Jižní Dalmácie je častým cílem milovníků vzácného ptactva. V místním safari žijí pelikáni i vzácní orli skalní, do povodí řeky Neretvy míří tažní ptáci z celé severní Evropy.

Vodní i suchozemské sporty a dlouhé procházky po přírodě

Co se týče sportu, prim samozřejmě hrají sporty vodní – jachting, potápění, podmořský rybolov a windsurfing (pro něj jsou nejlepší podmínky mezi Korčulou a Pelješacem). Ve větších letoviscích jsou však běžně dostupné i hřiště a kurty pro míčové hry – především tenis a plážový volejbal, ale i volejbal klasický, fotbal či basketbal. Půjčit si můžete i jízdní kola. Nebo zkuste jízdu na koni.

Jižní Dalmácie láká i k dlouhým procházkám. Místní příroda je totiž nebývale krásná a nabízí nevšední zážitky, kvůli kterým se mnoho turistů do této oblasti znovu a znovu vrací. Příroda je nezvykle různorodá, zahrnuje rozsáhlá horstva, vápencové hřebeny, úrodná polje, ale i bažinaté oblasti v okolí delty řeky Neretvy. Zvlášť Neretva je oblíbeným cílem výletů i celých dovolených. V její deltě se vám naskytnou výhledy na úžasné scenérie plné nejrůznějších zákrutů. Mnoha turistům při tomto pohledu dojdou slova. To ticho je téměř posvátné.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Průzračné moře a báječné pláže

Moře a jeho příznačná modř, čisté pláže a spousta slunce. Jižní Dalmácie vám zajistí dovolenou, kde se budete cítit jako v ráji. Místní pláže jsou velmi krásné. Především jsou oblázkové, na některých z nich je ale navezen i hrubý písek. Parádní písečné pláže naleznete například v Orebići. Na východní části ostrova Korčula se nachází hned několik písčitých pláží – například Tatinje, Vela Pržina a Bilin Žal. Nádherné jsou i pláže v zapadlých zátokách, které jsou plné bujné vegetace. Některé pláže v této oblasti jsou neznámé, takže se vám může stát, že na nich budete úplně sami. A to je teprve romantika.

Pokud vás neláká koupání přímo v moři, i vám má jižní Dalmácie co nabídnout. Na ostrově Mljet naleznete hned dvě slanovodní jezera nádherné tyrkysově modré barvy. Součástí řady hotelů jsou navíc i venkovní či kryté bazény.