poznejte

Vela Luka

Vela Luka – oblíbené místo turistů i umělců

Čisté moře, nádherné pláže i bohatá historie. To je jen zlomek toho, proč je Vela Luka, město ležící na ostrově Korčula, tak oblíbená. Pokud si ji vyberete jako místo své dovolené, litovat určitě nebudete.

Hledáte ubytování ve Vele Luce? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Vela Luka ale není jen turistickou destinací, míří sem také lidé s chorobami dýchacích cest a poruchami pohybového ústrojí. Nacházejí se zde totiž vyhlášené léčebné lázně Kalos, na konci přístavu také vyvěrají léčivé prameny.

Vela Luka a její dávná historie

Archeologické nálezy v jeskyni Vela spilja dokládají, že oblast byla osídlena už v době neolitu. Tato jeskyně je jednou z nejvýznamnějších prehistorických nalezišť v celé Evropě, archeologové v ní objevili nejen kosti, ale také pazourky a spoustu keramiky.

Ostrov Korčula postupně spadal pod nadvládu Řeků i Římanů, první řecká kolonie se tu objevila už na začátku 5. století. Samotná Vela Luka se ale začala rozvíjet až v 18. století, kdy zde vznikla továrna na zpracování ryb.

Do historie města se zapsal především rok 1978, kdy město zaplavila přílivová vlna. Řada domácích i zahraničních umělců se rozhodla městu pomoci a vytvořili sbírku črt, grafik a malých skulptur. Nejvýznamnější jsou sochy anglického umělce Henryho Moora, jedná se o jeho jediná díla v celém Chorvatsku.

Inspirativním místem malířů, fotografů, sochařů, hudebníků a básníků ostatně zůstala Vela Luka dodnes. Narodili se zde třeba zpěvák Oliver Dragojević, sochař Ante Marinović či malíř a básník Izvor Oreb.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Kam za památkami?

Z památek byste neměli minout především neobarokní farní kostel sv. Josefa z roku 1848 a obnovený kostel sv. Vincenta z roku 1489, kde stojí busta dona Ivana Oreba, jenž výrazně napomohl kulturnímu vývoji Vela Luky ve 20. století.

Za návštěvu stojí také kulturní středisko, které se nachází ve středu města v barokním letním sídle. Jsou zde vystaveny mimo jiné archeologické nálezy z jeskyně Vela spilja, ale také dřevěné modely lodí, mozaiky a cenné umělecké sbírky reprezentující různorodou historii města i celého ostrova.

Lidové slavnosti jako tradice i potěšení pro turisty

Zachovala se také spousta tradic. Největší slavností je svátek sv. Josefa 19. března, řada akcí se ale koná i během turistické sezony. Především to je Luško lito (Velalucké léto), kdy se konají nejrůznější koncerty klasické i populární hudby, rytířské hry Kumpanija, taneční vystoupení, divadelní představení i rybářské slavnosti. Dalším důležitým datem je 24. červen, svátek sv. Jana, kdy vyplouvá regata plavidel na vesla.

Samozřejmostí jsou i akce na místní diskotéce, o pobavení se starají i skupinky místních mužů, kteří na nábřeží zpívají národní písně.

Vydat byste se měli také do zátoky Gradina, která se nachází na západní straně ostrova Korčula, zhruba 5 kilometrů od Vela Luky. Naleznete tam víkendové domy, ale také archeologické pozůstatky ilyrských staveb a úžasnou přírodu.

Nudit se rozhodně nebudete

Na své si přijdou i sportovci. Rozšířené jsou především vodní sporty, jako je jachting, potápění a windsurfing, ale zahrát si můžete také tenis, k dispozici jsou i stoly na ping pong.

Přemýšlíte, jaký suvenýr z Vela Luky přivézt svým blízkým? Nemusíte dlouho váhat, ve městě se totiž vyrábí jeden z nejlepších olivových olejů na celém světě.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Bílé pláže a tyrkysové moře, je to idyla

Pláže ve městě Vela Luka jsou oblázkové a kamenité s betonovými platy. Ty nejhezčí se nacházejí v nové rekreační oblasti kolem zúžení vnější části zálivu v záliv vnitřní. Velmi příjemné koupání je ale také ve spoustě malých zátok na severozápadním pobřeží.

Pokud chcete zkusit něco výjimečného, vydejte se na ostrůvek Proizd. Tamější pláže jsou opravdu úchvatné a plné vegetace. Bílé pláže se mísí s tyrkysovou barvou čistého a teplého moře, což dělá z koupání na tomto místě opravdu nezapomenutelný zážitek.

Úžasné koupaní nabízí také ostrůvek Ošjak. Tvoří ho mnoho přístupných roklí a míst vhodných k relaxaci a je obklopen křišťálově čistým mořem. Nádhernou scenérii dokresluje panenská příroda s hustým borovým lesem a svěží slaná vůně.