poznejte

Ostrov Korčula

Na Korčule na vás dýchne benátská kultura i chorvatská tradice

Korčula je druhý nejlidnatější a šestý největší ostrov v Jaderském moři. A tím výčet jeho NEJ rozhodně nekončí. Především patří mezi nejoblíbenější ostrovy v této oblasti. Důvodů je hned několik – nabízí velmi příjemné teploty, vysoký počet hodin slunečního svitu, krásnou přírodu, bohatou historii i odpovídající sportovní a kulturní vyžití.

Nejvýznamnějšími městy jsou Korčula, Vela Luka, Čara, Pupnat, Blato, Smokvica, Prižba, Brna, Lumbarda a Žrnovo. Spojena jsou poměrně kvalitní hlavní silnicí, takže mezi nimi můžete pohodlně cestovat autem. A věřte tomu, že všechna stojí za návštěvu. Každé z nich totiž nabízí něco jiného.

Od neolitu přes Benátčany až k nezávislosti

Nálezy v jeskyni Spilinski rat ukazují, že ostrov Korčula byl obydlen už v době prehistorické. Prvními známými obyvateli ale byli stejně jako na celém Jadranu Ilyrové. Od té doby Korčula patřila pod řeckou, římskou i byzantskou nadvládu. V 9. století ji obsadili loupeživí Neretvané. V téže době také Slované začali přijímat křesťanství, k obyvatelům Korčuly ale proniklo až později.

Ve 12. století ostrov dobyl benátský šlechtic Pepon Zorzi a Korčula připadla Benátčanům. Ve vnitřních záležitostech si ale zachovala nezávislost, kterou mu zaručoval právní výnos z roku 1214. Jedná se o druhý nejstarší slovanský legislativní formulář. Tento rok ostatně vstoupil do historie. Tehdy totiž město Korčula zakázalo otroctví a nařízením jej postavilo mimo zákon. Jako první na světě.

V roce 1298 došlo ke známé bitvě mezi Benátčany a Janovany, která pro Benátčany skončila pořádným fiaskem. Traduje se, že během této bitvy byl zajat slavný cestovatel Marco Polo, jenž se na Korčule v roce 1254 údajně narodil. V janovském vězení pak tvořil své rozsáhlé cestopisy.

Ani po obrovské porážce se ale Benátčané nechtěli Korčuly vzdát a s Janovany soupeřili mnoho let, dokud se v roce 1420 konečně nestali vítězi. Poté ostrovu vládli neuvěřitelných 380 let. Po pádu Benátské republiky Korčula připadla Rakousku – a to až do roku 1918.

Už během první světové války byl ostrov přislíben Itálii, nakonec se ale stal součástí Jugoslávského království. Za druhé světové války byla Korčula připojena k fašistické Itálii, později ji obsadili Němci. Po osvobození znovu připadla Jugoslávii. Po jejím rozpadu se v roce 1991 stala součástí Chorvatské republiky.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Města si zachovala benátský ráz

Na ostrově Korčula se můžete vydat do velmi dávné minulosti. Nedaleko města Vela Luka se totiž nachází prehistorická jeskyně, která nese jméno Vela Spila. Je místem mnoha archeologických vykopávek – mezi nálezy jsou i artefakty pocházející z doby kamenné.

Nejvýznamnější kulturní a historické památky na ostrově pocházejí z doby benátské nadvlády. Řada obcí a měst, především pak hlavní město Korčula, se dodnes pyšní původním starobylým vzhledem – i proto je Korčula druhým nejnavštěvovanějším místem v této oblasti – hned po Dubrovníku.

Ulice města Korčula mají velmi specifický tvar – jsou uspořádané do formy rybí kostry. Ptáte se proč? Díky tomuto postavení může snadno cirkulovat vzduch, ale zároveň je město chráněno před silnými větry. Kromě toho se nachází přímo u útesů, aby nebylo tak snadné ho dobýt. Právě z toho měli obyvatelé velkou obavu – za hradbami se mohlo začít stavět až v 18. století, padací most se dokonce zachoval až do roku 1863. Masivní městské opevnění je znatelné doposud.

Z historických památek byste neměli minout římskokatolickou katedrálu sv. Marka, františkánský klášter z 15. století či paláce benátských guvernérů a místních velmožů.

Pokud vyrazíte do města Blato, navštivte také tamější barokní kostel Všech svatých či renesančně-barokní zámek, v němž dnes sídlí Vlastivědné muzeum.

Užívejte si přírodu i gastrotoulky

Při toulkách po ostrově můžete obdivovat krásnou přírodu, dlouhé vinice i olivovníkové háje. Nezapomínejte ale na svůj žaludek. Zvlášť ve městě Vela Luka na vás čekají úžasné gastronomické zážitky. Oblíbené je i pravé korčulské víno, které seženete ve městech Blato, Čara či Smokvica. Mezi nejznámější druhy patří pošip, rukatac, plavac a grk. Jde o pravé přírodní víno. S pančovaným se v Chorvatsku téměř nesetkáte.

Navštívit můžete také klasické zábavní pořady a programy, které se konají přímo v hotelech, kavárny, koktejlové bary či nákupní střediska. Kromě toho rozhodně za vidění stojí tradiční slavnosti při sklizni pomerančů či korčulské hry a tance – především rytířská hra moreška a lidový rytířský tanec kumpanija.

Pečujte o své tělo

Na ostrově Korčula můžete něco udělat i pro své zdraví, ne nadarmo je cílem „zdravotních turistů“. Nabízí čistý vzduch i moře a především speciální léčivé bahno. Za ním vyrazte do osady Brna, která se nachází přibližně čtyři kilometry od obce Smokvica. Nemusíte nikde nic platit, prostě si jen lehnete do bahna. Má pozitivní vliv na pohybové ústrojí i kožní choroby.

Vyzkoušet můžete i celou řadu vodních sportů, ať už se jedná o jachting, surfování či potápění, ale i klasiku, jakou je tenis, volejbal a další míčové sporty.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Ani pláže vás nezklamou

Pokud čekáte typické štěrkovo-kamenité pláže, na některých místech budete příjemně překvapeni. Na východní části ostrova poblíž města Korčula naleznete hned několik písčitých pláží – například Tatinje, Vela Pržina a Bilin Žal. Koupání přímo v letoviscích ve městě Korčula se obecně příliš nedoporučuje, turisté si občas stěžují na špinavou vodu. Ve městě Vela Luka je situace o poznání lepší.

Pokud se chcete vyhnout přelidněným a znečištěným plážím, vydejte se na menší ostrůvky kolem Korčuly, do zapadlých zátok či na pláž Pupnatska Luka. Na řadě pláží rostou krásné lesy, které vám i v době největšího horka nabídnou příjemný chládek. Koupání na Korčule vás rozhodně nezklame – stačí jen vědět, kam se vydat.

Ale určitě nezůstaňte celou dovolenou ležet na lehátku na pláži. Vzhledem k tomu, co všechno ostrov Korčula nabízí, by to byl hřích.