poznejte

Ostrov Lokrum

Lokrum – malý ostrůvek, který má téměř vše

Nejpřitažlivější a nejnavštěvovanější ostrov v jižní Dalmácii. Svou oblibu ostrov Lokrum nezískal náhodou. Přestože se rozkládá na necelém 1 kilometru čtverečním (přesně 0,8 km2), rozhodně stojí za návštěvu. Místní malebná příroda vás totiž nepochybně nadchne a ani celý den vám nebude stačit na její prozkoumání.

Geograficky Lokrum spadá pod Elafitské ostrovy. Ale vzhledem k tomu, že od Dubrovníku je vzdálen pouhých 700 metrů, se považuje za součást tohoto města. Díky svým geomorfologickým zvláštnostem a bohaté flóře je Lokrum chráněným územím.

Na ostrov se snadno dostanete z Dubrovníku lodní dopravou. Čluny jezdí denně od 10 do 18 hodin každou hodinu, v sezoně každou půlhodinu, někdy i častěji. Vyberte si ale den, kdy bude hezké počasí. V případě nepříznivých podmínek totiž lodě nejezdí vůbec. Samotná plavba trvá deset až patnáct minut. V přístavu Portoč v obnoveném domku Lugareva kuća pak dostanete veškeré potřebné informace o ostrově a jeho zajímavostech.

Velká historie malého ostrova

Malý ostrov má bohatou historii. Už v 11. století byl na ostrůvku postaven románský benediktinský klášter, který prošel hned několika opravami. Podle pověsti na Lokrumu v roce 1191 během velké mořské bouře zakotvil král Richard Lví srdce, jenž se právě vracel z křížové výpravy. Tím si údajně zachránil život.

Benediktinský klášter na ostrově LokrumBenediktinský klášter na ostrově Lokrum

V roce 1667 ostrov zasáhlo ničivé zemětřesení, které mimo jiné poškodilo i zmíněný benediktinský klášter. Ten je od 18. století úplně opuštěn. O Lokrum měli v době napoleonských válek zájem i Francouzi, vznikla zde pevnost Fort Royal.

V polovině 19. století koupil Lokrum rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský, který zde ze zbytků kláštera vybudoval své letní sídlo se subtropickým parkem plným exotických rostlin z Austrálie a Jižní Ameriky. Posléze ostrov přešel do rukou následníka rakouského trůnu Rudolfa Habsburského, po 1. světové válce pak krále Alexandra Karadjordjeviće.

Dodnes se traduje legenda, že když byli v 18. století místní benediktinští mniši z Lokrumu vyhnáni, ostrůvek i jeho budoucí vlastníky prokleli. Až do 2. světové války se tato kletba prý opravdu plnila – rakouský arcivévoda Maxmilián skončil před popravčí četou vojáků generála Juaréze, Rudolf Habsburský zahynul v Mayerlingu dosti záhadným způsobem a jugoslávský král Alexandr zemřel násilnou smrtí v Marseille.

V letech 1991 – 1992 byl Lokrum stejně jako Dubrovník ostřelován kulomety a děly srbské armády, což se na ostrovu značně podepsalo.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Ani na Lokrumu nechybí památky

Přestože ostrov Lokrum fascinuje především svou bohatou přírodou, i zde naleznete několik významných památek. Kromě zmíněného benediktského klášte je mezi nimi kostelík Navštívení Panny Marie (Navještejna) a kaple svatého Blažeje (Sveti Vlaho). Obě památky pocházejí ze 16. století. Za návštěvu stojí také místní přírodovědecké muzeum, Chorvatská akademie věd a umění a pamětní muzeum humanisty Rudjera Boškoviće.

Navštivte také zmíněnou pevnost Fort Royal, kterou později přebudovali Rakušané a ve 30. letech 19. století byla doplněna o tzv. Maxmiliánovu věž. Odsud se vám totiž naskytne nádherný výhled na celý ostrov, ale i nedaleký Dubrovník. K pevnosti se dostanete snadno, z malého přírodního přístaviště Portoč na východním pobřeží sem vede značená stezka.

Nádherná příroda vám vyrazí dech

Hlavní roli zde však nepochybně hraje příroda. Naleznete tu bujnou a stále zelenou vegetaci. Vynikají především halepské borovice a dub cesmínovitý. Přestože se z původních lesů zachovala jen část, vegetací je stále pokryt téměř celý ostrov. Místní park s exotickými rostlinami má navíc největší eukalyptový háj na celém světě s výjimkou Austrálie. A to zde není žádný zdroj sladké vody.

Krásné pohledy na přírodu dokreslují hejna motýlů a velké množství volně se procházejících pávů, kteří jsou už na lidi tak zvyklí, že je klidně můžete krmit přímo z ruky.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Mrtvé moře i krásné pláže

Výlety na ostrov Lokrum jsou spojeny s nádherným koupáním. V jižní části ostrova se totiž nachází nevelké, 10 metrů hluboké slané jezero příznačně zvané Mrtvé moře (Mrtvo more), které obklopuje úžasná příroda. Díky svým podmínkám je často vyhledávaným koupalištěm pro rodiny s dětmi i neplavce a oblíbeným cílem výletů. Pozor ale na mořské ježky – raději si do vody vezměte obuv.

Vykoupat se můžete i na řadě krásných přírodních pláží u moře. Na jihovýchodní straně ostrova se nachází také pláže pro naturisty.