poznejte

Ostrov Rab

Rab – ostrov s výjimečnými klimatickými podmínkami i nádhernými památkami

Významná základna pro všechny vodní sporty, nádherné místo pro rekreaci a odpočinek v přírodě a spousta výjimečných památek. Přesně to jsou důvody, proč se ostrov Rab stal mezi turisty tak oblíbený.

Ostrov Rab patří mezi Kvarnerské ostrovy a od pevniny jej dělí Velebitský průliv. Důležitou součástí ostrova je poloostrov Lopar, jenž proslul vyhlášenými plážemi – především písečnou Rajskou pláží, která patří mezi nejpopulárnější pláže celého Jadranu.

Největší obcí ostrova je stejnojmenné město Rab, nachází se zde i sedm dalších sídel – Banjol, Palit, Barbar, Lopar, Kampor a Supetarska Draga. Mezi letovisky jezdí pravidelná autobusová linka.

Rychlý rozvoj zastavily dvě morové epidemie

Prvními známými obyvateli ostrova Rab byl ve 4. století př. n. l. ilyrský kmen Liburnů. Právě oni dali oblasti první jméno – Arb. Znamenalo to zelený, zalesněný. Po nich ostrov ve 2. století př. n. l. obsadili Římané, kteří jej přejmenovali na Arba a založili zde stejnojmennou opevněnou základnu svého loďstva – municipium.

V 11. a 15. století měla obec vlastní městskou samosprávu, která vedla k velkému rozvoji. Vše se ale změnilo poté, co si Rab přivlastnila Benátská republika – přes město totiž krátce po sobě přešly dvě obrovské morové epidemie, které téměř vyhladily místní obyvatelstvo. Z následků se město vzpamatovávalo dlouhá století. V Rabu ostatně dodnes stojí zazděné či zabedněné zchátralé domky lidí, kteří byli považováni za šiřitele moru – nejvíce jich je k vidění v oblasti Kaldanac.

Ostrov Rab začal prosperovat až ve druhé polovině 19. století. Místní přírodní podmínky a bezprašné ovzduší prosycené solemi totiž začaly lákat turisty a z města Rab se staly vyhlášené klimatické přímořské lázně s velmi bohatou nabídkou služeb.

Berlínský kongres pak Rab přičlenil k Rakousku, což ale Italové jako nástupci Benátské republiky odmítli akceptovat. Po první světové válce ostrov zabrali. V roce 1920 ho ale museli podle Rapallské smlouvy vyklidit. Od té doby už Rab nadobro patří Chorvatům.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Kostely, paláce i mohutné stavby

Bohatou historii připomíná celá řada památek. Ve městě Rab nemůžete minout městské opevnění z 12. až 13. století s tzv. Mořskou bránou (Morska vrata). Hradby obklopovaly celé městečko, které v nich dodnes tvoří téměř neporušený středověký městský systém ve tvaru pravidelné šachovnice ulic. Rab je typický svými zvonicemi kostelů tvořícími návaznou řadu. Na některých místech dokonce kostely zanikly, zvonice se však zachovaly.

Pohled na město RabPohled na město Rab

Kromě toho ve městě stojí řada paláců a historických domů místní šlechty z 15. a 16. století, v nichž se snoubí benátská gotika s renesancí. Obdobný případ je i Knížecí palác (Knežev dvor) ze 13. století, v němž dnes naleznete lapidárium s artefakty z doby od antiky po renesanci.

Nejcennější stavbou je však katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Sveta Marija Velika), která dokonce patří mezi nejhodnotnější stavby v celém severním Jadranu. Jedná se o trojlodní románskou baziliku, jejíž interiér prošel barokizací.

Za vidění stojí také kostel sv. Kříže (Sveti Križ), kostelík sv. Kryštofa (Sveti Kristofor), jenž je patronem Rabu, a kostel sv. Justiny (Sveta Justina) s výstavou velmi cenných obrazů, plastik a relikviářů.

Tradiční slavnosti i řada diskoték

Řada místních obyvatel si zachovala staré zvyky, které si můžete po libosti prostudovat během tradičních slavností, které se na ostrově pravidelně konají. Pro turisty je tato podívaná velmi zajímavá. Mezi vyhlášené akce patří slavnost Rabska fjera, jež se koná od 25. do 27. července. V tuto dobu do ulic vyrážejí desítky řemeslníků, kteří jsou oblečeni do historických krojů. Událost vrcholí rytířským turnajem, jenž je poctou sv. Kryštofovi a připomíná hrdinnou obranu Rabu před normanskými nájezdy v roce 1075.

Vydejte se i na Střední (Srednja) ulici v Rabu, stojí na ní totiž celá řada uměleckých galerií, které v létě vystavují pod širým nebem. Obrazy si zde můžete přímo koupit. Vyrazit můžete také na taneční terasy a diskotéky nebo na Rabské hudební večery (Rapske glazbene večeri), které zahrnují jedenáct koncertů vážné hudbu.

Skvělé podmínky pro vodní sporty

Ani sportovci nepřijdou zkrátka, Rab nabízí výborné podmínky pro vodní sporty – především jachting, potápění, podmořský rybolov, windsurfing a vodní lyžování. Zahrát si zde můžete i kuželky, minigolf, tenis či volejbal. Půjčit si můžete mořské kajaky, čluny, mopedy i horská kola. Na ostrově se nachází 157 kilometrů cyklostezek a 144 kilometrů pěších stezek, které vás zavedou na malebná místa.

Místní příroda je totiž velmi bohatá. Rostou zde olivovníky, nejrůznější druhy ovoce a zeleniny, borovice halepská, moruše, cedry, dub cesmínový i makchie a spousta další vegetace. Naleznete zde rezervaci Dundo a chráněný park Komrčar, jenž je plný botanických zvláštností a patří mezi nejbohatší a nejkrásnější v celém Kvarneru. Bohatá zeleň se nachází i v hotelových a vilových zahradách. Na své si přijdou také ornitologové – na ostrově totiž žije 162 druhů ptáků.

Příjemné teploty po celý rok

Výhodou ostrova Rab je místní klima – je totiž velmi mírné, v zimě teplota jen výjimečně klesá pod nulu. Zároveň vám zde ale ani v létě nehrozí úmorná tropická vedra. Oblast navíc disponuje obrovským množstvím slunečních hodin a patří mezi nejslunečnější místa celého Jadranu.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nádherná písečná pláž v Chorvatsku? To je Rajská pláž

Přímo u městečka Rab naleznete původní městskou pláž, kterou tvoří kamínky, oblázky a skaliska. Vyplatí se však zamířit trochu dál, ostrov totiž nabízí i mnohem hezčí místa na koupání. Vyrazte například na poloostrov Frkanj, snadno se na něj dostanete pěšky, ale jezdí sem pravidelně i čluny.

Pro rodiny s dětmi je ideální koupání v letovisku Banjol v zátokách Padova I. až III. Moře je totiž v této oblasti velmi mělké. Pro sportovce je nejvhodnější pláž v letovisku Suha Punta. Tato kamenitá pláž místy přechází v oblázkovou i písčitou a je vybavena betonovými plochami na slunění. Navíc získala i prestižní ocenění Modrá vlajka, která je zárukou kvality a čistoty pláže.

Na poloostrově Lopar leží letovisko San Marino se svou zátokou Crnika a 1,5 kilometru dlouhou písečnou Rajskou pláží (Rajska plaža). Díky svému velmi jemnému písku a mělkému moři až do 600 metrů od břehu je tato pláž v Chorvatsku jedinečná a vyhledávají ji především rodiny s malými dětmi a neplavci.

Na ostrov Rab tradičně míří také naturisté, kteří zde mají k dispozici hned několik speciálních pláží. Vyhlášená je především Kandarola ležící západně od letoviska Suha Punta.