poznejte
Spousta možností ke sportování a k tomu nádherná písečná Rajská pláž s neobvyklou smaragdovou barvou moře, ne nadarmo přezdívaná chorvatský Karibik, a dalších 21 krásných pláží. To vše naleznete v Loparu, nejsevernějším turistickém městečku na chorvatském ostrově Rab.
Hledáte ubytování v Loparu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Letovisko se nachází ve stejnojmenné zátoce asi 12 kilometrů severně od městečka Rab. Patří do skupiny kvarnerských ostrovů a snadno se sem můžete dostat trajektovou linkou Jablanac - Mišnjak, kdy jízda trvá pouhých deset minut. Lopar má trajektové spojení i s Baškou na ostrově Krk.
Podle pověsti se v Loparu narodil kameník Marin (Marinus Bizza), jenž z ostrova uprchl v době Diokleciánova pronásledování křesťanů na začátku 4. století, přeplul moře na člunu a jako poustevník se usídlil na Monte Titano. Právě zde pak založil stát San Marino, jenž byl pojmenovaný na jeho počest.
Oblast Loparu se začala prosazovat ve druhé polovině 19. století, kdy na Kvarnerskou riviéru začali jezdit členové nejvyšší rakouské šlechty, a to kvůli místním vyhlášeným lázeňským střediskům. Právě z toho důvodu zde byla vybudována vynikající železnice, která oblast spojovala s Vídní.
Hosté sem mířili především v zimě do lázní, ale také v létě za skvělým mírným podnebím – toto území je totiž chráněno před nepříznivými povětrnostními podmínkami masívem Učky. I proto sem jezdila smetánka z celé Evropy.
První světová válka ale znamenala konec výsadního postavení celého Kvarneru, většina severního pobřeží Jadranu totiž připadla Itálii, která zde nechtěla dál podporovat rozvoj. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat – významní klienti do místních letovisek postupem času úplně přestali jezdit.
Po druhé světové válce se Lopar stal součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie. Od rozpadu Jugoslávie patří samostatnému Chorvatsku.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Z památek se toho příliš nezachovalo. Za vidění tak stojí především zbytky antických staveb, které se nacházejí v lokalitě Punta Zidine (Rt Zidine), jež leží zhruba 1,5 kilometru od městečka.
Za kulturou se vydejte do nedalekého města Rab, které leží asi 12 kilometrů od Loparu, takže autobusem nebo autem jste tam během 13 minut. Po celé léto se zde konají hudební večery (Rapsko glazbene večeri), což je soubor jedenácti koncertů vážné hudby. Prohlédnout si můžete i stálou výstavu výtvarných děl v ulici Srednja.
Největší kulturní akcí je slavnost Rabska fjera, která se koná od 25. do 27. července. Přenese vás zpátky do středověku, přímo na ulicích si totiž budete moci prohlédnout dávné umění řemeslníků oblečených do historických kostýmů. Fjera vrcholí rytířským turnajem Rabští střelci (Rapski samostrličari). Koná se vždy 27. července, kdy má svátek sv. Kryštof (Sveti Kristofor), patron Rabu a je připomínkou roku 1075, kdy se Rab hrdinně ubránil normanským nájezdům.
Přímo v Loparu se můžete pobavit v řadě místních restaurací a kaváren i v zábavním centru.
V letovisku San Marino, které se nachází v severní části zátoky Crnika, si můžete užít celou řadu vodních sportů – například jachting, windsurfing, jízdu na vodních skútrech, člunech a šlapadlech a podobně. Funguje zde i speciální škola potápění.
Kromě toho si můžete zahrát také tenis, stolní tenis, malou kopanou, minigolf a plážový volejbal. Velmi rozšířený je v Loparu rovněž paragliding. Na své si přijdou i cyklisti, celý Kvarner je totiž protkán krásnými cyklistickými trasami, které vás zavedou na úchvatná místa.
Pokud máte rádi pěší turistiku, je pro vás ideální výlet od mariny v San Marinu k pláži Livačina, dále kolem pláže Kaštelina do zátoky Zastolac. Potom na poloostrov Samarić, odkud vede stezka do zátoky Pod Šilo. Následně kolem poloostrova Šilo až k zátoce Dubac. Potom se vydejte podél pobřeží až na úpatí zátok Sturič a Za vele stene. Ze zátoky Ciganka se pak po lesní cestě dostanete na hřeben, odkud se můžete vrátit zpět na Livačinu.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Možná vás to překvapí, ale hlavní koupaliště Loparu se nenachází v zátoce Lopar, nýbrž v sousední zátoce Crnika, která leží na východě obce. Důvod je jasný – je zde totiž proslulá Rajská pláž (Rajska plaža), která je poměrně široká, 1,5 kilometru dlouhá a především písečná. Má velmi pozvolný vstup do moře, které je ještě daleko od břehu mělké, a je vybavena toboganem a skluzavkami. Pro dovolenou rodin s dětmi či neplavců je zkrátka jako dělaná. Navíc na její části roste borový les, který v parných dnech nabízí příjemný chládek.
Poblíž kempu u Rajské pláže naleznete také nově vybudované wellness centrum.
Rajská pláž je natolik oblíbená, že se může snadno stát, že v hlavní sezoně bude přeplněná. Nemusíte se ale bát, že byste přišli o krásné koupaní, v okolí totiž leží ještě řada menších písečných pláží, kde je také velmi mělké moře. Najdete zde i pláže kamenité.
Ani to ale ještě není všechno. Pokud vás láká spíše romantické koupání v zátokách mezi skalami, vyrazte mezi skaliska poloostrova do širokého oblouku od zátoky Lopar až po Črniku. Za návštěvu stojí hlavně zátoky u mysu Rt. Stojanj.
Pro naturisty jsou určeny pláže Sahara v zátoce Samarić a Ciganka na severním pobřeží poloostrova.