poznejte

Baška

Baška – kouzelné letovisko s českou stopou

Nádherné pláže, dech beroucí výhledy a bohaté sportovní i kulturní vyžití. To vše a mnohem více nabízí Baška na ostrově Krk. Není náhodou, že toto zemědělské a rybářské městečko se svými 800 obyvateli je v současné době velmi oblíbeným letoviskem.

Hledáte ubytování v Bašce? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Její krásu ale turisté objevili už před první světovou válkou – a byli to právě Češi, kteří začali Bašku navštěvovat jako první. A tomuto nádhernému letovisku zůstali věrní až dodnes.

Pohled na BaškuPohled na Bašku

Historie Bašky - jako z Pána prstenů

Původními obyvateli Bašky byl ilyrský kmen Japodů. Ve 2. století př. n. l. zde existovala římská osada. Ve 14. století by město potěšilo všechny fanoušky Pána prstenů - neslo totiž název Kraj. Chránila ho pevnost při Staré Bašce, kterou ovšem v roce 1380 zničili Benátčané. Obnovy se nikdy nedočkala.

Středověk pro Bašku znamenal nadvládu Frankopanů a Benátčanů. V roce 1514 zde byl založen kostel sv. Michala a byla zahájena výstavba nového města. Až do konce první světové války zůstala Baška pod nadvládou Habsburků.

Během druhé světové války celý ostrov Krk obsadili Italové a později i Němci, po válce se stal součástí Jugoslávie. Po jejím rozpadu v roce 1991 se přičlenil k nezávislé Chorvatské republice.

Nejstarší písemná památka v chorvatštině

Vydáte-li se po památkách, nezapomeňte navštívit barokní farní kostel sv. Trojice z 18. století, kde se v inventáři nachází velmi cenné předměty. Naleznete zde i Vlastivědné muzeum. V okolních kopcích naleznete řadu kostelíků, které jsou velmi vděčným cílem výletů a vycházek. Necelé tři kilometry od Bašky v obci Jurandvor stojí zbytky římské vily a benediktinský klášter z 11. století, který se v nedávné době dočkal celkové restaurace.

Minout byste neměli především kostel sv. Lucie, který stojí asi kilometr od městečka Baška a patří mezi nejvýznamnější kostely celého Chorvatska. Byla zde totiž objevena tzv. Baščanská deska – kámen, do něhož byl hlaholicí vytesán devět set let starý nápis. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou chorvatskou písemnou památku. V kostelíku nyní můžete zhlédnout její kopii.

Česká stopa v Bašce

Pro Čechy je velkou zajímavostí, že už před první světovou válkou začal v Bašce působit Klub českých turistů. Vytyčil a označil celkem 14 turistických tras vedoucích na nejkrásnější místa v kopcích nad městečkem.

Můžete se po nich vydat například na nejvyšší vrch ostrova Krk Obzovou, vrch Hlam, ke kostelíku sv. Jiří či na jiné nádherné vyhlídkové body, mezi nimiž vítězí kostelík sv. Ivana, odkud se vám naskytne dech beroucí výhled na celé město. Nechybí ani trasy do odlehlých zátok, kde se vám nabídne možnost báječného koupání.

Není to však jediná česká stopa v Bašce. Nutno zmínit i dvě nevýznamnější postavy Bašky za posledních dvě stě let – Emila Geistlicha a Zdeňku Čermákovou. Geistlich byl ředitelem pražské tiskárny a byl to právě on, kdo naučil Čechy jezdit na Jadran. V Bašce totiž vybudoval mořské lázně. Ve městě se dodnes nachází jeho bronzová busta.

Zdeňka Čermáková byla český lékařka, kterou do Bašky přivedla Geistlichova manželka, aby léčila turisty. Místní zdravotnické středisko dodnes nese její jméno. Důležitou roli sehrála Čermáková i v Crikvenici, která se nachází na pevnině naproti Krku. Zde totiž vybudovala ozdravovnu pro nemocné děti. Čermáková i Geistlich jsou pochováni na hřbitově pod Baškou.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Bašské kulturní léto i projížďka vláčkem po promenádě

Vraťme se do současnosti. Po celou sezonu se v Bašce koná Bašské kulturní léto (Baščansko kulturno ljeto), jehož součástí je spousta kulturních a zábavních akcí. Patří mezi ně Den obce Baška, který připadá na 25. června. Na začátku srpna se koná populární lidová slavnost Rybářský den (Ribarski dan), kdy je k dispozici bohatá nabídka místních gastronomických lahůdek. V září se pak připravuje Folklorní přehlídka (Smotra Folkora), na níž přijíždějí soubory z celého ostrova Krk, ale i vzdálenějších oblastí Chorvatska.

V Bašce naleznete krásné restaurace, kavárny i pekárny, rovněž muzeum a mořské akvárium. Pokud se chcete pokochat krásou tohoto městečka stylově, využijte roztomilý vláček, který pravidelně jezdí po celé promenádě.

I sportovci si v Bašce přijdou na své

Jestliže vás láká aktivnější trávení času, i vy si přijdete na své. Baška má ideální podmínky pro provozování vodních sportů, především pro potápění, podmořský rybolov, windsurfing a jachting. Pokud vám vodní sporty nic neříkají a chcete si užít ty suchozemské, máte bohaté možnosti. Velmi oblíbený je v Bašce tenis, dále fotbal, ale i bowling, minigolf a stolní tenis. Samozřejmostí jsou také půjčovny kol.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nádherná Vela plaža, pláže pro naturisty i psy

Podél celého městečka se v široké zátoce táhne nádherná a vyhlášená pláž Vela plaža s pozvolným vstupem do moře. Tvoří ji miniaturní oblázky a hrubý písek, k dispozici je spousta zábavních i sportovních atrakcí, kavárny, restaurace a půjčovny lehátek, slunečníků, šlapadel i člunů. Pláž získala také tzv. Modrou vlajku, kterou mohou obdržet jen ty nejlepší a nejlépe udržované pláže. Z místa je úžasný výhled na hradbu Velebitu, jenž se nachází na protilehlé pevnině, ale také na působivý ostrov Prvić.

Na konci pláže v části Zarok je k dispozici i speciální pláž pro psy. Mimo městečko na okraji zátoky leží naturistická pláž Bunculuka. Naleznete ji u stejnojmenného kempu. Nádherné koupání nabízí také malé zátoky na nedalekém ostrově Prvić a odlehlé zátoky, které se nacházejí na jih i východ od Bašky.