poznejte

Makarska

Makarska – letovisko, kde se snoubí moderní styl života s odkazy předků

Makarska, nejznámější letovisko Makarské Riviéry, svou popularitu nezískalo jen tak náhodou. Nabízí totiž krásné zátoky s báječnými plážemi, výhled na majestátní pohoří Biokovo, příjemné podnebí s velkým množstvím hodin slunečního svitu i bohatou vegetaci.

Pohled na městečko MakarskaPohled na městečko Makarska

Kromě klasických turistů sem často jezdí i nemocní lidé. Místní ústav Biokovka se totiž specializuje na léčbu chorob dýchacích cest a pohybového ústrojí i nepříjemných degenerativních onemocnění.

Hledáte ubytování ve Makarské? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Středisko Makarska leží na stejnojmenné riviéře, která sahá od Brely až po Gradac. Její délka je tedy úctyhodných 60 kilometrů. Samotné město se nachází 62 kilometrů východně od Splitu, přímo na Jadranské magistrále. Kromě toho je zde také osobní a trajektový přístav i velké autobusové nádraží. Doprava do letoviska vám tedy v žádném případě nebude dělat starosti.

Od římské osady po součást samostatného Chorvatska

Na území dnešního města Makarska dříve existovala římská osada nesoucí název Muccurum. V 6. století ji však zničily kmeny Ostrogótů. V pozdějších letech město patřilo k nejdůležitějším základnám pirátských Neretvanů – než nad nimi převzali vládu chorvatští a následně i chorvatsko-uherští králové.

V 16. století si město Makarska podmanili Turci a vládli mu dlouhých 150 let. Vše změnily až benátsko-turecké války. Z nich vzešli vítězně Benátčané a v 17. století Makarskou získali. I oni jí vládli 150 let.

Po Berlínském kongresu celá střední Dalmácie (Makarské nevyjímaje) připadla Rakousku, které ji vlastnilo až do konce první světové války. Po ní se stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávské království). Po druhé světové válce připadla Chorvatsku v rámci Jugoslávie. Po rozpadu Jugoslávie pak Makarska zůstala součástí samostatného Chorvatska.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Monumentální památky i stylové vesnice se selskou architekturou

Přestože zde Turci vládli 150 let, žádná památka z doby jejich nadvlády se nezachovala. Stojí zde však řada jiných pamětihodností, které rozhodně stojí za vidění. Patří mezi ně nedávno obnovený kostelík sv. Petra (Sveti Petar) na zalesněném poloostrůvku pojmenovaném podle tohoto světce či barokní kostel sv. Filipa Neri (Sveti Filip Neri) z 18. století na pobřeží.

Dominanta Makarské však leží jinde – přímo uprostřed města na Kačićově náměstí. Jedná se o barokní farní kostel sv. Marka (Sveti Marko). Na náměstí je pak k vidění i pomník místního rodáka, mnicha A. Kačiće-Miošiće, jenž byl jedním z prvních chorvatských básníků 18. století.

Pohled na Makarskou z pohoří BiokovoPohled na Makarskou z pohoří Biokovo

Nedaleko zalesněného mysu Osejava pak naleznete františkánský klášter z 15. až 17. století. Známý je díky své obrovské sbírce mušlí – ta je dokonce pokládána za nejbohatší na celém světě. Kromě toho se v klášteru nachází i obrazárna plná zajímavých exemplářů.

U severozápadního vjezdu do města stojí pomník francouzského maršála Marmonta. Původně se nacházel u františkánského kláštera, po pádu Napoleona ale byl přemístěn na okraj města. Marmont totiž za napoleonských válek se svým vojskem obsadil chorvatské pobřeží i část vnitrozemí a vedl tzv. Ilyrské provincie vytvořené Francouzi na obsazených územích. Po jejich zániku byl památník věnován císaři Františku Josefu I. jako připomínka jeho návštěvy Dalmácie.

Makarska a okolí z pohoří BiokovoMakarska a okolí z pohoří Biokovo

Nad Makarskou riviérou se navíc tyčí majestátné pohoří Biokovo s úžasnými starými vesnicemi na svém úbočí. Ty si zachovaly svou selskou architekturu i příjemný ráz. Makarská riviéra tak dokazuje, že je možné žít moderním způsobem života a přesto zůstat v souladu s dědictvím našich předků.

Sportovní nabídka pro každého

Procházením se po památkách ale široká nabídka volnočasových aktivit v Makarské opravdu nekončí. Snadno můžete udělat i něco pro své tělo, sportovních možností tu totiž je víc než dost. Především se zde nachází moderní tenisové středisko, zahrát si můžete i jiné míčové hry – často zde pobývají třeba známé fotbalové týmy.

Velmi oblíbená je v okolí Makarské turistika a cyklistika. Řada dobře udržovaných značených cest vás totiž zavede do nedalekého pohoří Biokovo, které vám nabídne ty nejkrásnější výhledy. Další možností je i paragliding či jeskyňářství. Veškeré sportovní vybavení si můžete obstarat v místních půjčovnách.

Ani milovníci vodních sportů pochopitelně nepřijdou zkrátka. Vyzkoušet si zde můžete potápění, windsurfing, podmořský rybolov či jachting.

Pokud patříte spíše mezi pasivní sportovce, přijďte se v březnu podívat na tenisový turnaj Makarska Open, v květnu na veslařskou regatu, začátkem srpna na plavecký maraton CroCup a v témže měsíci i na mistrovství ve sportovním rybolovu. Na začátku srpna se navíc koná velmi oblíbený fotbalový zápas „Tlustí a hubení“ (Debeli i Mršavi).

Kultura na každém kroku

Pokud vám nic neříká ani aktivní, ani pasivní sportování, nic se neděje. I tak si svou zábavu v Makarské naleznete. Od začátku července do konce srpna se zde totiž koná festival Makarské léto (Makarsko ljeto), jenž je plný nejrůznějších akcí. Patří mezi ně například divadelní představení, koncerty vážné a folklórní, ale i rockové a populární hudby.

Oblíbenou akcí je i Rybářská noc, která se pořádá hned několikrát za sezonu. Jedná se o lidovou slavnost, kde není nouze o hudbu, soutěže a ochutnávky rybích specialit. V první polovině srpna se pak koná i Letní karneval. Navštívit můžete také Městské muzeum, Městskou galerii Antuna Gojaka či některou z dalších uměleckých galerií. Po půlnoci se ve městě rozjíždějí také proslulé diskotéky Opera a Grota.

Tradiční místní víno a vynikající pršut

Ale i obyčejná procházka po městě stojí za to. Makarska je proslulá svou promenádou, která je posetá malými obchůdky a příjemnými kavárnami. Pokud chcete potěšit své oči i svůj žaludek, vydejte se do podbiokovských podhorských vesnic, které leží asi 3 kilometry od Makarské. Okouzlí vás selská architektura a zároveň budete moci ochutnat vynikající místní víno a pršut - vepřovou šunku, která se udí v dýmu otevřeného ohniště a suší prouděním vzduchu.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Proslulé makarské pláže

Jen máloco je tak proslulé, jako makarské pláže. Tou nejznámější je Donja Luka, kterou tvoří drobné oblázky a hrubý písek. Její výhodou je pozvolný vstup do vody, je tedy vhodná i pro malé děti a starší či nemocné lidi. Pokud v rozpáleném dni zatoužíte po chvilce ve chládku, není to problém. Přímo u pláže se totiž nachází krásný borový háj.

Jedna z pláží v MakarskéJedna z pláží v Makarské

Pláže leží po celém okraji města, a to až na poloostrov Sveti Petar a Osejavu. Báječné koupání v malých hezkých zátokách si jistě užijete. Zkrátka nepřijdou ani naturisté – pro ně je určena pláž Nugal, která leží na jih od města Makarska.