poznejte
Kouzelné spojení moře a vysokých hor. Výhledy, na které nikdy nezapomenete. Nádherná příroda. Právě proto patří Biokovo k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v celém Chorvatsku. Toto nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii se táhne přibližně 35 kilometrů mezi sedlem Dupci na severovýchodě a deltou řeky Neretvy na jihovýchodě. V užším slova smyslu je jako Biokovo označována část o délce 25 kilometrů od masivu nad Baškou Vodou k městu Podgora.
Biokovo je oblíbeným místem výletů už řadu let. První „horolezec“, který nejvyšší horu Biokova zdolal, byl už v roce 1733 opat Fortis. V pozdější době došlo k založení Planinského družstva Biokovo a postavení první horské chaty na vrchu Vošac. A právě tím odstartovala organizovaná turistika.
CO DĚLAT A VIDĚT?
V současné době Biokovo patří mezi nejvýznamnější pohoří celé dinárské soustavy a zároveň je druhým nejvyšším pohořím v Chorvatsku. Nejvyšší horou je vrch Sveti Jure (1762m) a tyčí se nedaleko známého letoviska Makarska.
Na tuto druhou nejvyšší horu Chorvatska se můžete dostat třemi způsoby. První způsob je jít pěšky Rodičovou cestou. Jedná se o více než sto let starou a dobře udržovanou turistickou trasu. Vystoupat až na vrchol ale není nic snadného – do sedla dojde průměrně zdatný člověk, zbývající úsek je však určen pro zkušené vysokohorské turisty. Nezapomeňte si vzít dostatečné množství vody a ve skalním sedle Staza se stavit v místní konobě – je to jediné místo na celé trase, kde se můžete občerstvit.
Na vrchol se můžete dostat i vlastním autem. Tento způsob dopravy je ale vhodný pouze v případě, že za volantem sedí opravdu zdatný řidič. Silnice je totiž velmi úzká, takže při setkání s autem v protisměru budete muset často couvat. Na 35 kilometrech je potřeba překonat převýšení téměř 1700 metrů, což vyžaduje auto v dobrém technickém stavu.
Nejjednodušší je dostat se na vrchol Sveti Jure mikrobusem. Cena výletu se pohybuje kolem 150 kun za osobu a pořádají ho bez výjimky všechny turistické kanceláře na Makarské riviéře. Na vrcholu si můžete prohlédnout televizní vysílač, jenž zde stojí od 60. let minulého století. Vedle něj se pak nachází replika kapličky z 12. století. O repliku se jedná z jednoho prostého důvodu – původní kaplička totiž byla zbořena při instalaci vysílače.
Kaplička je ovšem přístupná pouze v den sv. Jiří. Prohlédněte si proto spíše kamenné domky, které jsou rozesety podél celé cesty. Často jde o stovky let staré domy, na nichž bez problémů poznáte typickou dalmatskou architekturu. Zajímavostí je, že v této oblasti jsou častá malá zemětřesení. Jejich následky uvidíte hlavně v horských vesnicích.
Dalšími vrchy pohoří Biokovo jsou Veliki Troglav (1659), Sv. Ilja (1640), Kimet (1536), Šibenik a Štropac (oba 1450) a Vošac (1421), jenž se nachází přímo nad Makarskou. Běžně viditelné odtud jsou ostrovy Lastovo, Korčula, Brač, Hvar a Vis a poloostrov Pelješac. Pokud budete mít štěstí na velmi jasné počasí, můžete z vrchů Biokova dohlédnout až do italského Monte Gargana, které je vzdálené 252 kilometrů, a na rozlehlá území Bosny a Hercegoviny. Obrovský kontrast mezi jižní částí typickou velmi strmými svahy a severními pozvolnými podhůřími je vskutku impozantní.
Tato oblast je natolik výjimečná, že její část (konkrétně 196 kilometrů čtverečních) byla vyhlášena jako chráněný přírodní park. Žijí zde všechny druhy vysoké zvěře, vlci i medvědi. Hojně se zde vyskytují také hadi – ti ovšem nelezou pouze po zemi, ale také ve větvích stromů.
Ještě bohatší je místní flóra – uvidíte zde olivovníky, vinnou révu, smokvoně, mandloně, borové, jedlové a bukové lesy, chrpu biokovskou, jestřábník biokovský a modroušek.
V červenci roku 2020 byla slavnostně otevřena nová adrenalinová vyhlídka Skywalk Biokovo.
Procházka po průhledné skleněné plošině vyhlídky o rozměrech 23x3 metry nabízí neskutečné výhledy na moře a ostrovy ve výšce 1228 metrů nad mořem. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do Itálie. Nachází se zde také 3D průřez horninou ukazující geologickou časovou mapu s popisem typů hornin a jejich stáří, které tvoří pohoří Biokovo od jeho vzniku po současnost.
K vyhlídce Skywalk se dostanete ze silnice Biokovo, která začíná u vjezdu do přírodního parku Biokovo, asi 6 km východně od Makarské a vede na nejvyšší vrchol Sv. Jure ve výšce 1762 m, což z ní činí nejvýše položenou zpevněnou cestu v Chorvatsku. U atrakce je parkoviště se sociálním zařízením.
Národní park není kvůli bezpečnosti otevřen po celý den – otevírací doba je od 7 do 20 hodin. Pokud použijete hlavní vchod v sedle Staza (6 kilometrů od Makarské), budete muset zaplatit i vstupné. Věřte ale, že pohledy, které se vám naskytnou, stojí opravdu za to.
Po celém pohoří je vytyčeno obrovské množství turistických pěších cest a stezek, které vás zavedou na nádherná místa. Pod Vilovikem se nachází i naučná geologická stezka, na níž se seznámíte se zajímavými krasovými jevy, uvidíte krásné skalní prohlubně, závrty i ledové jeskyně.
Velmi oblíbené je Biokovo také mezi horolezci – vápencové stěny jsou až 500 metrů vysoké a dosahují obtížnosti stupně V. Míří sem i milovníci paraglidingu a létání na rogalu.