poznejte

Ostrov Brač

Brač – pozoruhodný ostrov s nejkrásnější pláží na Jadranu

Třetí největší a zároveň i nejvyšší jadranský ostrov Brač nabízí vše, co si pod správnou dovolenou představujete. Krásné pláže, bohatou přírodu i gastronomické pochoutky. Na ostrově navíc svítí slunce průměrně 2700 hodin ročně, což je jedna z nejvyšších hodnot na celém Jadranu.

Velkou výhodou ostrova Brač na rozdíl od ostrovů Hvar a Korčula je fakt, že má k pevnině nejblíže. Doprava trajektem tak trvá velmi krátce. Hlavními středisky ostrova jsou Bol a Supetar, dále pak Pučišča, Povlja, Milna, Postira, Sutivan a Splitska.

Brač je proslulý hlavně těžbou bílého kamene u městečka Pučišča. Tento kámen je natolik výjimečný, že se používal na stavbu mnoha významných budov po celé Evropě, ale dokonce i ve Spojených státech amerických – tvoří základ Bílého domu ve Washingtonu.

Od neustálého střídání vládců po samostatný stát

Archeologické nálezy z jeskyně Kopačina potvrzují, že ostrov Brač byl osídlen už v paleolitu. V době bronzové a železné na něm žily ilyrské kmeny, které i hojně obchodovaly s Řeky. V roce 9 n. l. si ostrov přivlastnili Římané a pod jejich nadvládou zůstal až do doby, než se dostal pod správu Byzantské říše.

V roce 925 Brač připadl středověkému chorvatskému státu a po spojení s uherským královstvím ve 12. století si zachoval autonomii. V letech 1269 až 1357 ostrov patřil Benátčanům, později Uhersku, bosenskému království a následně znovu Benátské republice. Pod nadvládou Benátčanů zůstal až do roku 1797. Krátce byl v době napoleonských válek Brač také administrativní součástí Francie.

Poté v roce 1814 Vídeňský kongres Brač přiřkl Rakousku, jehož součástí ostrov zůstal až do konce 1. světové války. Následně byl připojen ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Během 2. světové války ostrov okupovali Italové i Němci, po jejím konci Brač připadl Jugoslávii a byl její součástí až do roku 1991, kdy vzniklo nezávislé Chorvatsko.

Velkou, i když ne příliš známou zajímavostí, je, že se na ostrově narodila jedna velmi významná osobnost – Helena, matka římského císaře Konstantina, jenž pod jejím nátlakem ustanovil křesťanství oficiálním náboženstvím své říše, tedy většiny západního světa. Křesťané tak zde mohou vzdát hold ženě, díky které skončilo jejich pronásledování.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Zajímavé památky z nejrůznějších období

V jednotlivých obcích i osadách můžete obdivovat typický dalmatský ráz. Na ostrově ale naleznete i řadu ilyrských staveb, především hradby, gradiny, což byla opevněná sídliště, a bunje - nízké kruhové chýše z lomového kamene. Z 9. a 12. století se zachovalo dokonce jedenáct starobylých kostelíků, nechybí ale ani renesanční památky, jako jsou kostely a kláštery.

Nad obcí Murvica se nachází pověstná Dračí jeskyně (Zmajeva spilja), která sloužila jako klášter. Dodnes jsou na jejích stěnách vidět zajímavé reliéfy. Osada Škrip ukrývá dva sarkofágy z dob Římanů, za které by se nemusela stydět ani žádná velká muzea. Hned u silnice do Škripu je také vidět zchátralý kostelík sv. Jadra, jenž pochází ze 6. století.

V Blace naleznete klášter se vzácnou a bohatou knihovnou, ohromný Zeissův hvězdářský dalekohled či vědeckou korespondenci posledního představeného kláštera Nikoly Miličiče a americké Národní astronomické společnosti. Klášter se nachází v pustině, kam se můžete vydat pouze pěšky.

Za návštěvu rozhodně stojí také lom nad obcí Splitská. Ve skále tam je totiž vytesána postava Herkula. O pomoc ale budete muset požádat nějakého místního průvodce, protože jinak by se mohlo stát, že neobjevíte ani lom, natož Herkula.

Fantastické přírodní výjevy

Kromě památek vás jistě zaujme také úžasná přírodní scenérie, ostrov Brač má výjimečnou flóru i faunu. Téměř čtvrtinu ostrova totiž pokrývají husté borové lesy, zakrslé stromy a byliny, pozorovat můžete i pečlivě udržované olivové háje, romantické zátoky a zajímavé krasové monumenty.

Zátoka Milna na ostrově BračZátoka Milna na ostrově Brač

Vypravte se na Vítovu horu (Vidova gora), nejvyšší bod ostrova. Z jejího vrcholu se vám naskytne dech beroucí výhled. Kromě toho je toto místo oblíbeným startem milovníků paraglidingu a létání na rogalu.

Jídlo a sport – od každého něco

Při procházkách po ostrově se nezapomeňte zastavit v některém z hostinců či pastýřských kolib. Můžete ochutnat vynikající bračský sýr, ryby a jehněčí maso a zapít to známou rakijí či bolským plavcem, což je vyhlášené místní víno.

Ve větších střediscích se také můžete hojně věnovat sportu – například windsurfingu, jachtingu či potápění, ale i tenisu a dalším míčovým hrám. Zajímavé je, že jeskyně pro potápění Maňajama 1 a Maňajama 2 objevili čeští potápěči. Kromě těchto dvou jeskyní je pro potápěče také velmi zajímavá podmořská propast Lučica, která se nachází ve stejnojmenné zátoce.

Vyhlášeným sportovním centrem je především letovisko Bol. To je vyhledávané i proto, že slouží jako středisko kongresové turistiky.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nejkrásnější chorvatská pláž Zlatni rat

Největší perlou celého ostrova Brač je ale bezesporu pláž Zlatni rat (Zlatý mys či Zlatý roh). Oblázková pláž ve tvaru úzkého klínu se nachází v Bolu a je považovaná za nejkrásnější pláž na celém Jadranu. Zvláštní na pláži je, že se její tvar neustále mění – mořské proudy totiž přeskupují drobné oblázky, z nichž je tvořena. Takže někdy je její špička zahnutá doprava, jindy zas doleva. Pláž je velmi oblíbená, údajně dokáže pojmout až pět tisíc návštěvníků.

Letecký snímek ikonické pláže Zlatni RatLetecký snímek ikonické pláže Zlatni Rat

Kromě toho se na ostrově nachází i řada dalších pěkných oblázkových, ale i písečných či kamenito-písečných pláží. Ostrov Brač, to je nejúžasnější koupání v celém Chorvatsku. Vyzkoušejte to na vlastní kůži, litovat určitě nebudete.