poznejte
Jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě. I takové označení je připisováno chorvatskému ostrovu Hvar. Jestliže jste Chorvatsko navštívili už několikrát a máte pocit, že ho dobře znáte, vyrazte právě sem. Hvar vás určitě překvapí. Naleznete na něm dech beroucí přírodu, výjimečné památky a zažijete neopakovatelnou atmosféru. Dokonce se říká, že i vzduch na ostrově voní jinak.
Hvar je také ideálním místem, pokud se chcete vydat za sluníčkem. Má totiž největší počet hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu – téměř 3000 hodin ročně. Proto se mu také přezdívá Chorvatská Madeira.
Ostrov Hvar je lákavou destinací od jara do pozdního podzimu. Mimo sezónu si užijete více soukromí, návštěvníků zde totiž bývá jen minimum, přestože denní teploty jsou i nadále velmi příjemné. To se dá říci i o cenách – ty jsou mimo sezónu nepoměrně nižší.
Hvar patří mezi nejnavštěvovanější dalmatské ostrovy, k čemuž přispívá i široká nabídka ubytování ve všech cenových kategoriích. Hlavními středisky jsou Hvar, Stari Grad, Jelsa a Vrboska. Na oblibě ale v posledních letech získávají i menší města, jako jsou Zavala a Sučuraj.
Přestože nejstarší nálezy pocházejí z období 6000 až 5000 let př. n. l., prvními známými obyvateli ostrova byli v 1. tisíciletí př. n. l. Ilyrové. V letech 385 – 384 př. n. l. se na území dnešního letoviska Stari Grad usadili řečtí přistěhovalci. Jejich osada nesla název Pharos, z čehož později vzniklo i současné jméno ostrova – Hvar.
Mnohem nebezpečnějším soupeřem než Řekové byli pro Ilyry Římané. Ti si po dlouhých bojích v polovině 1. století př. n. l. podrobili celý Jadran, což pro ostrov Hvar neznamenalo nic dobrého. Za nadvlády Římanů totiž došlo k obrovskému úpadku. Velkým problémem byly také nájezdy Ostrogótů na přelomu 5. a 6. století, které se změnily v bezuzdné řádění. Slované se na území Hvaru dostali až v 7. století a o čtyři století později se Hvar stal součástí chorvatského království.
Na konci 13. století se Hvar spojil s Benátskou republikou, od té doby se ale vládci často střídali. Benátčanům natrvalo připadnul až v roce 1420 a zůstal jejich až do zániku republiky na konci 18. století. Benátská nadvláda byla pro Hvar velkým přínosem, stala se z něj totiž hlavní benátská námořní základna pro východní Jadran, došlo k rozvoji písemnictví, architektury i výtvarného umění. Z této doby také pocházejí ty nejvýznamnější památky na celém ostrově.
Po napoleonských válkách byl v roce 1813 ostrov Hvar připojen k rakouské říši, kde zůstal více než 100 let – do konce 1. světové války. Poté si na něj dělali nárok především Italové jako dědici zaniklé Benátské republiky, nakonec se ale stal součástí Jugoslávie a od roku 1992 patří Chorvatské republice.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Na ostrově Hvar se nacházejí jeskyně, ve kterých byly objeveny pozůstatky prehistorického člověka. Tyto artefakty z doby 3500 až 2500 let př. n. l. nyní naleznete v muzeích ve Hvaru, Starém Gradu i Splitu. Za zhlédnutí rozhodně stojí i mladší objevy – především ilyrská opevněná sídliště a pozůstatky po řecké nadvládě.
Z tohoto období naleznete na Starigradském polji nedaleko města Stari Grad řecký ager. Jedná se o parcelaci zemědělské půdy, kterou před 2500 lety získávali přistěhovalci. Mezi jednotlivými pozemky, které byly stejně velké, se nacházely suché zídky a cesty. Důvodem, proč se jedná o tak výjimečnou památku, která byla dokonce v roce 2008 zapsána na listinu světového kulturního dědictví UNESCO, je její mimořádná zachovalost.
Nejvýraznější stopu ale na ostrově zanechali Benátčané. Ti z města Hvar vytvořili nejen hlavní benátský přístav pro část Jadranu, ale zároveň i sídlo benátského správce. V době renesance bylo oblíbeným cílem vědců i umělců a stalo se z něj velmi významné město, jehož původní jádro je dodnes téměř nedotčené. Hvar byl rovněž v období humanismu centrem chorvatské literatury.
Jestliže vás spíše než archeologie a architektura láká výtvarné umění, ostrov Hvar vás rozhodně nezklame. V kostelech a klášterech naleznete obrazy a plastiky starých mistrů, v galeriích a uměleckých sbírkách dostávají prostor i moderní výtvarníci. Stačí navštívit Hvar či Stari Grad.
Je-li vám bližší příroda, ani tak vás ostrov Hvar nezklame. Právě naopak. Na každém kroku se totiž setkáte s omamnou vůní levandule. Její pěstování má na ostrově dlouholetou tradici a místní tvrdí, že zdejší levandule je i nejkvalitnější. Obrázek levandulového pole nechybí snad na žádném prospektu o Hvaru.
Pytlíčky s touto sušenou bylinou, vonné esence a oleje se nacházejí snad v každém stánku. Nebo se vydejte na západní část ostrova, do oblasti obce Brusje. Tam lány levandulí tvoří úžasné scenérie, které navíc podporují suché kamenné zídky tvořící geometrické obrazce.
Příjemnou procházku nabízejí rozsáhlé lesy, které většinou tvoří halepské borovice. Krajinu dokreslují i vinice, ovocné sady a olivovníkové háje. Pěstuje se zde i rohovník. Že vám to nic neříká? Určitě ale znáte jeho plody – říká se jim svatojánský chléb.
Výjimečná je rovněž místní flóra, a to zvlášť pro milovníky motýlů, kteří se na ostrově vyskytují v obrovském množství. Pozorovat můžete vzácné i běžné druhy, jako jsou například otakárci či ostruháci.
Na Hvar rádi míří i fanoušci gastroturistiky. Ostrov totiž nabízí čerstvé ryby v nejrůznějších úpravách a další vynikající místní speciality. Na řadě míst dokonce máte možnost vyrazit s domácím přímo na moře a večeři si ulovit sami. Navštívit můžete i nejrůznější restaurace, pizzerie, kavárny či koktejlové bary. Vaše chuťové buňky zklamané rozhodně nebudou.
Ostrov Hvar je rájem i pro sportovce. Bohaté vyžití nabízí především pro milovníky vodních sportů, na své si ale přijdou i tenisté, basketbalisté či volejbalisté. Kromě toho si ve větších letoviscích po celém ostrově můžete takřka kdykoli půjčit kola. Nejen, že si protáhnete tělo a pokocháte se přírodními krásami, ale také se budete moci dostat na místa, na něž byste autem nedojeli.
V okolí ostrova Hvar se nachází celá řada míst, která stojí za návštěvu. Patří mezi ně především Paklené ostrovy, na nichž naleznete nádherné pláže. Užít si budete moci i úžasné potápění. Například u ostrůvku Stambedar ve stěně sahající až do hloubky 45 metrů objevíte dech beroucí červené a fialové rohovitky a další podmořské živočichy. A pokud vám vyhládne, můžete ochutnat vybrané dalmatské speciality.
Souostroví ale můžete pozorovat i přímo z Hvaru. Nad městem, kde se nachází pevnost Napoleon postavená před 200 lety, se totiž otevírá nádherný výhled na Paklené ostrovy i celé letovisko.
Na výlet se můžete vydat také na nedaleký ostrov Brač. V letovisku Bol totiž naleznete snad nejkrásnější jadranskou pláž, která nese název Zlatni Rat.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Kde jinde si užít slunečného počasí než na pláži? Na Hvaru naleznete především klasické kamenito-štěrkovité pláže. Na severní straně, kde jsou silnější vlny, jsou však některé i přírodní písčité – mimo jiné poblíž Jelsy a v zátoce Mlaska, na jihu pak v Sučuraji na pláži Česminica. Vyhlášenými písečnými plážemi jsou Grebišće a Maslenica, kde je písek nejen na pláži, ale také na dně moře. Mezi oblázkovými jsou nejkvalitnějšími pláže v letoviscích Milna, Zavala, Stari Grad a Ivan Dolac.
Koupání na ostrovu Hvar se vám ale bude líbit snad kdekoli. Všude je totiž nádherně čisté a průzračné moře a množství hezké vegetace. Kromě toho i koupání na skalnatém pobřeží s kameny může být pořádná romantika. Třeba na severním výběžku Hvaru, jenž se nazývá Kabal, budete mít klidu a soukromí až až.