poznejte

Stari Grad

Stari Grad – malé městečko, které má co nabídnout

Oblíbené letovisko, které v létě láká na velmi teplé počasí a v zimě na příjemné klimatické podmínky. To je Stari Grad, malé městečko ležící na severní části dalmatského ostrova Hvar. Naleznete zde památky z antiky, milé obyvatele, kteří stále dodržují mnoho tradičních zvyků, i sklípky a restaurace se zdravým jídlem a vynikajícími místními víny. A k tomu také velkou nabídku sportovních aktivit. Na své si zkrátka přijde každý.

Hledáte ubytování ve Starem Gradu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Stari Grad navíc slouží jako hlavní trajektový přístav ostrova a zároveň má výborné silniční spojení se všemi důležitými místy na ostrově. Je tedy i výborným výchozím bodem pro nejrůznější výlety po nejvoňavějším a nejslunečnějším jadranském ostrově Hvar. V tomto letovisku vás čeká dovolená, na kterou se nezapomíná.

Od antiky po UNESCO

Stari Grad byl osídlen už za antiky – nejdříve původní hvarskou kulturou, později starověkými Řeky. Je tak nejstarším sídelním místem na celém ostrovu Hvar a jedním z nejstarších takových míst na všech chorvatských ostrovech. Chorvati ho dokonce považují za své nejstarší město.

Město ale nese i jiný název – Pharos. Toto jméno získalo od řeckých kolonizátorů z ostrova Paros, kteří se v roce 385 př. n. l. účastnili 99. olympiády. Vybudovali zde rozsáhlou a dobře vybavenou polis. V polovině 1. století př. n. l. celý Jadran obsadili Římané, což pro ostrov Hvar znamenalo období obrovského úpadku, který dovršily ničivé nájezdy Ostrogótů na přelomu 5. a 6. století. Slované se zde objevili až o století později.

Konec 13. století Hvaru přinesl spojení s Benátskou republikou a následné rychlé střídání vládců. Nakonec ale v roce 1420 znovu připadnul Benátské republice - a to až do jejího zániku, k němuž došlo na konci 18. století. Na rozdíl od Římanů přinesli Benátčané na ostrov velký rozvoj a z Hvaru se stala hlavní benátská námořní základna pro východní Jadran.

V roce 1813 byl po porážce Napoleona Hvar začleněn do panství Habsburků, kde zůstal až do konce 1. světové války. Přestože o něj poté bojovali Italové jako dědici Benátské republiky, nakonec se stal součástí Jugoslávie. Po jejím zániku se v roce 1992 připojil k Chorvatské republice.

Během posledních desetiletí se město Stari Grad rozšířilo i do blízkého vnitrozemí a v roce 2008 bylo úrodné údolí za Starým Gradem zapsáno na listinu světového dědictví UNESCO.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky, které jen tak někde nenajdete

Stará část města si zachovala svou tradiční architekturu, na jižní straně zálivu se nachází i řada budov z doby Rakousko-Uherska.

Nejvíce navštěvovanou památkou je letní sídlo chorvatského šlechtice, básníka a překladatele Petara Hektoroviće zvané Tvrdlalj. Pochází ze 16. století a je vybaveno krásnou zahradou s rybníkem. V přízemí domu se dnes nachází rozsáhlá etnografická sbírka.

Nejcennější artefakty naleznete v domě Gradić Gramotorov. Jedná se o 9 metrů vysoké zbytky řeckých hradeb z takzvaného kyklopského zdiva, které pocházejí ze 4. až 2. století př. n. l. Kromě toho je velmi cenná i římská mozaika ze 2. století, která je v ulici Srednja. V současné době je ale bohužel pro turisty nepřístupná.

Navštívit však můžete gotický kostel sv. Jana (Sveti Ivan), jenž stojí na místě bývalého antického chrámu i románské svatyně. Stari Grad dodnes překvapuje – nedávno totiž bylo vedle tohoto kostela objeveno významné baptisterium ze 6. až 7. století.

Vydejte se také do dominikánského kláštera s kostelem sv. Petra mučedníka (Dominikanski samostan i crkva sv. Petra mučenika) z 19. století. Můžete si zde prohlédnout pinakotéku, knihovnu, muzeum i lapidárium. Tvrdí se také, že se v tomto kostele nachází originální obraz Oplakávání Krista od jednoho z nejvýznamnějších malířů pozdní italské renesance Tintoretta.

Za vidění stojí i reliéf římské galéry z 1. až 2. století, jenž je vezděn do zvonice farního kostela sv. Štěpána (Sveti Stjepan).

Místní příroda vás nadchne

Pokud vás památky příliš nelákají, jistě na vás zapůsobí toulky po okolí. Stari Grad totiž leží u největšího a nejúrodnějšího polje jadranských ostrovů. Nazývá se Starigradsko či Velo polje a okouzlí vás místní vinohrady, obrovské množství levandulí a olivovníky na terasách.

Nebo se vypravte na východní stranu Starigradského zálivu, kde se rozkládá oblíbený poloostrov Kabal. Je velmi členitý a plný vegetace, téměř všude se táhnou borové lesy. Ne náhodou Kabal patří mezi nejoblíbenější sportovní a rekreační zóny střediska Stari Grad.

Starigradský záliv je nejbezpečnější na celém ostrovu Hvar a vede kolem něj krásná pobřežní promenáda. Kdykoli se můžete zastavit a odpočinout si na jedné z mnoha laviček, kterou ji lemují, a kochat se nádherným pohledem.

Kulturní akce po celé léto

Tím ale nabídka Starého Gradu nekončí. Pořádá se zde totiž i řada kulturních akcí. Tou největší je festival Starigradské léto, které se koná od 15. června do 15. září a zahrnuje divadelní představení, koncerty a spoustu dalších zajímavých programů. Navíc 16. srpna se každoročně slaví Den města a svátek sv. Rocha. Oslavy jsou spojené s lidovou slavností.

Oblíbená je i Letní malířská škola (od 10. července do 10. srpna) a Pharos – antický Stari Grad, což je škola archeologie (10. července až 18. srpna).

Nebo navštivte Galerii sv. Jeronýma (Sveti Jerolim), kde se příležitostně konají nejrůznější druhy výstav. Určitě vás nezklame ani posezení v konobách spojené s ochutnávkou místních vynikajících vín. Pokud hledáte akčnější zábavu, vyrazte na některou z místních diskoték či tanečních teras.

Vodní sporty i tenis a volejbal

Stari Grad je středisko s výbornými podmínkami pro vodní sporty – ať už se jedná o potápění, jachting, windsurfing či podmořský rybolov. Na konci srpna se zde každoročně koná Faros maraton, což je mistrovství Chorvatska v dálkovém plavání.

Město má ale širokou nabídku i dalších sportů – zahrát si můžete fotbal, košíkovou, tenis, stolní tenis a mnoho dalších. Nebo si půjčte jízdní kolo, rozhodně nebudete litovat. Na celém ostrovu Hvar se totiž nachází řada hezkých a dobře upravených cyklostezek.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Písečná pláž i koupání v zátokách

Za koupáním můžete vyrazit na okraj města k hotelovému komplexu. Leží zde malá městská pláž, která vás potěší svým písčitým povrchem i blízkým borovým lesem, jenž poskytuje příjemný stín. Řada hotelů má i své vlastní pláže – většinou jsou oblázkové a mají vybetonované plošiny na slunění.

Mezi hotelovým komplexem a mysem Kabal naleznete spoustu malých krásných zátok, kde si můžete užít romantické koupání. Také zde se k plážím táhnou borovicové lesy. Na své si v této oblasti přijdou i naturisté.

Pro dobré plavce je jako dělaná zátoka Žukova zvaná také Modrá laguna (Plava laguna), která se nachází na severním pobřeží ostrova přímo naproti ostrovu Brač.