poznejte

Bol

Bol – jadranská perla s nádhernou pláží Zlatni rat

Jižní pobřeží ostrova Brač je jednou z nejvyhledávanějších turistických oblastí Dalmácie a celého Chorvatska. Není divu – leží zde krásné městečko Bol se svou vyhlášenou pláží Zlatni rat. Jedná se o úžasné letovisko, kde naleznete spoustu zábavy vy i vaše děti.

Hledáte ubytování v Bolu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Ostrov Brač byl dokonce podle časopisu Islands Magazine zařazen mezi deset ostrovů světa, které jsou pro život nejlepší. Důvod? Krásná příroda, čisté moře a spousta sportovních i kulturních možností.

Historie plná změn

Ostrov Brač byl osídlen už v paleolitu, prvními známými obyvateli byly ilyrské kmeny. Na přelomu letopočtu ho obsadili Římané, později Byzantinci. V roce 925 se stal součástí středověkého chorvatského státu. Přestože se ve 12. století spojil s uherským královstvím, zůstala mu autonomie.

Poté se ale vládci rychle střídali – celý ostrov Brač patřil nejprve Benátkám, potom Uhersku, bosenskému království a opět Benátkám. Pod jejich nadvládou zůstal až do roku 1797.

V roce 1814 se ostrov stal součástí Rakouska, kde byl až do konce 1. světové války. Po ní se připojil ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Za 2. světové války Brač obsadili Italové i Němci, po uzavření míru byl Brač připojen k Jugoslávii. Po jejím rozpadu v roce 1991 se přičlenil do nezávislého Chorvatska.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Dominikánský klášter i památky z doby Římanů

Přímo ve městě Bol se nachází několik významných památek z dávných dob. Tou nejkrásnější je bezesporu dominikánský klášter (dominikanski samostan), který leží na východní straně městečka na mysu Glavica. Nachází se zde cenná sbírka uměleckých předmětů, kterým dominuje obraz Panny Marie s Ježíškem, který měl vytvořit jeden z nejvýznamnějších malířů pozdní italské renesance Tintoretto. Součástí komplexu je i mariánský kostel z 15. až 16. století. Nedaleko pak stojí také malý kostelík sv. Jana Křtitele a Teodora (Sveti Ivan Krstitelj i Tudor), jenž pochází z 11. století.

Dominikánský klášter na ostrově BračDominikánský klášter na ostrově Brač

Nejstaršími památkami jsou archeologické vykopávky z doby římského osídlení – především zbytky římských venkovských vil a římská piscina, což byla nádrž určená pro zachycování dešťové vody. Nalezly se zde i sarkofágy z doby raně křesťanské.

Výstavní domy z období gotiky a renesance jsou k vidění na nábřeží, za návštěvu stojí také původně renesanční kostel Panny Marie Karmelské (Gospa od Karmela). Nad úzkou zátokou na východě se tyčí klášter Blaca. V něm mnich a astronom Nikola Miličević dlouhá desetiletí prováděl přesná astronomická měření.

Kulturní akce po celé léto

Ve městě se každoročně koná letní festival Bolské kulturní léto (Bolsko kulturno ljeto), kdy na programu bývají hudební koncerty známých umělců i folklórních skupin a nejrůznější divadelní představení. Na církevní svátek 5. srpna se pořádá tradiční pouť k poctě Panny Marie Sněžné.

Spoustu zábavy si můžete užít také během tanečních večerů na terasách jednotlivých hotelů, v místních barech, diskotékách a klubech. Jedno je jisté, v Bolu se rozhodně nudit nebudete.

Při toulkách městem Bol se nezapomeňte zastavit v některé z místních restaurací, vináren či kaváren a objednat si bolský plavac. Jedná se o místní kvalitní a velmi oblíbené víno.

Sportovní nabídka pro každého

Bol je střediskem, které je jako dělané pro sportovce. Je považován za jedno z nejvhodnějších míst pro windsurfing na celém Jadranu. Kromě toho zátoka Konjska nabízí skvělé podmínky pro potápění a podmořský rybolov.

Městečko je vyhlášené i tenisem, v letech 1991 – 2003 se zde konal prestižní ženský turnaj WTA Croatian Bol Ladies Open. V současné době se v Bolu pořádá turnaj ITF Perly Dalmácie (Biseri Dalmacije). Zahrát si zde můžete i plážový volejbal, basketbal, malou kopanou či kuželky. Rozšířená je i cyklistika, celý ostrov Brač je totiž protkán hezkými cyklostezkami.

Pokud toužíte po přívalu adrenalinu, můžete si vyzkoušet lety na rogalu z nejvyššího vrchu, kterým je Vidova gora, či parasailing.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Zlatni rat a další pláže

Nekrásnější místní pláže naleznete západně od městečka Bol. Typické jsou pozvolným vstupem do moře, tudíž jsou vhodné pro malé děti i seniory. Tvoří je především drobné oblázky, na řadu pláží dosahuje i bujný borovicový les, který v horkých dnech poskytuje kýžený stín.

Ikonická pláž Zlatni Rat nedaleko centra BoluIkonická pláž Zlatni Rat nedaleko centra Bolu

Nejznámější pláží je krásná trojúhelníková písečná pláž Zlatni rat, která je symbolem celého ostrova Brač. Má tvar labutího krku a táhne se 500 metrů kolmo do moře. Ne náhodou se jí říká tekuté zlato, je totiž pohyblivá – vlivem větru a mořských proudů neustále mění svůj tvar a stáčí se na jednu či druhou stranu. Tato pláž získala ocenění Modrá vlajka, které mohou obdržet pouze nejlepší a nejčistější pláže.

Pro naturisty je určena pláž Paklina, která se nachází hned za pláží Zlatni rat.

Hezké koupání si můžete užít i na východní straně města. Jednotlivé pláže leží blízko městečka, takže není problém se na ně dostat pěšky. Zároveň k nim ale zajíždí i hezký turistický ekovláček.