poznejte

Ostrov Vis

Ostrov Vis - nejtajemnější z chorvatských ostrovů

Nejvzdálenější a jeden z nejmenších ostrovů Dalmácie byl až do roku 1989 uzavřenou vojenskou základnou. Nachází se 2 hodiny jízdy lodí ze Splitu. Díky tomu je ostrov Vis velice řídce osídlen a vyhnula se mu mohutná zástavba. Vis z toho dokázal vytvořit svou hlavní přednost a je proto turisty vyhledáván pro svou autenticitu, přírodu a klid.

Ostrov je rozdělen na obou stranách městečky Vis a Komiža, které pojí přátelská rivalita. Zatímco Komiža je hrdá na svůj rybářský a pirátský původ, městečko Vis se historicky váže spíše na šlechtu.

Historie, která ožívá

Na území ostrova se nacházejí pozůstatky největší kolonie antického Řecka známá jako Issa. Přitom se zmínky o ostrově Vis datují dlouho po tom, co se na ostrově usadili Řekové. Od 6. století př. n. l. byl ostrov osídlen Liburny, kteří byli po svém odchodu vystřídání řeckou civilizací. U příležitosti příchodu a osidlování ostrova Řeky byla založena kolonie Issa a na dlouhá staletí se stala samostatným městem s vlastní samosprávou, které městu vtiskli podobu, kterou se pyšní do dnešních dní.

Po tom, co ostrov s několika malými městy přebrali Římané, pozůstatky, které zanechala řecká ruka, byly téměř zničeny. Římané využívali ostrov jako opěrný bod, jako další součást říše. Znovuosídlen byl však ostrov až Chorvaty, kteří na jeho území zakládali malé osady. Na ostrov Vis se tak zrodil slovanský život.

Osud, který ostrov provázel, byl místy až krutý. Území bylo po roky okupováno zeměmi Rakouska a Itálie v průběhu 1. světové války. Ostrov, jehož obyvatelé byli svědky námořních bitev, se také dostal pod nadvládu tehdejší Jugoslávie a na několik let se stal zahraničním turistům z důvodu války nepřístupným. Teprve v roce 1989 se ostrov stal přístupný turistům a na jeho území se začal rozvíjet turistický ruch, který nyní živý většinu obyvatel ostrova.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Archeologický park i válečná historie

Na ostrově Vis a v jeho městech se tak mísí kultura všech zemí, které na ostrově měli vliv. Nejslavnější jsou však pozůstatky antické říše poblíž města Vis, pod jehož samosprávou funguje i známý archeologický park Martvilo.

V městě Vis je hned několik kostelíků. Nejdůležitější dominantou je však klášter z 16. století, který se tyčí na ruinami starověkého antického divadla. Vzhled ostrova navíc zlepšují renesanční sídla ve městech a kostely z dávných století, kde na vás historie přímo dýchá. Nelichotivou památkou jsou však i dávné vojenské pevnosti, které připomínají těžké dny obyvatel ostrova.

Příroda v té nejčistší formě 

Nepřístupnost ostrova v minulém století měla pozitivní i negativní dopady. Je důležité zmínit ty pozitivní, díky kterým je příroda na ostrově absolutně nedotčená. Ostrov Vis tak patří mezi poklady chorvatské přírody, vzhledem k zachovalosti několika magických jeskyň, především Modré jeskyně, Zelené jeskyně a jeskyně Krajicine. 

Na ostrově se mimo jiné po dlouhé roky funguje rybářská tradice, která ukazuje, že to bylo právě rybaření, které bylo hlavní ekonomickou silou a obživou pro mnoho lidí na ostrově. Součástí ostrova je i malé rybářské muzeum, které připomíná techniky historického rybaření. Autentické chutě ostrova jsou reprezentovány i chorvatskou pálenkou z domácích léčivých bylin a vínem, které je na ostrově vyráběno. Díky autentické a pohodové atmosféře, která jde ruku v ruce s pozoruhodnou historií a osudem ostrova, se očekává, že i tento rok bude ostrov zaplaven turisty.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pláže jako na opuštěném ostrově

Pokud vás nelákají dlouhé přeplněné pláže Makarské riviéry a preferujete klid a soukromí, ostrov Vis si zamilujete. Těžko byste hledali ostrov, který přes svou malou rozlohu nabízí tak rozmanité pláže - písečné, kamenné i oblázkové. 

Stiniva - jedna z nejhezčích pláží v EvropěStiniva - jedna z nejhezčích pláží v Evropě

Nejoblíbenější pláží u městečka Vis je pláž Prirovo, na druhé straně ostrova u městečka Komiža pak pláž Vrtalac.

Nejhezčí pláž v Evropě

Odborný portál European Best Destinations vybral v hlasování turistů pláž v zátoce Stiniva na ostrově Vis jako nejhezčí v Evropě. Zátokaje zakrytá skálou a z moře jí víceméně nevidíte, tento unikátní útvar vás rozhodně nadchne. Přístup na pláž je obtížnější - po strmé cestě, nebo z vody.

Pohled na skrytou zátoku a pláž StinivaPohled na skrytou zátoku a pláž Stiniva