poznejte

Makarská riviéra

Makarská riviéra – nádherné pláže pod majestátním pohořím Biokovo

Starobylé rybářské a rolnické vesnice se selskou architekturou ladně se snoubící s novou výstavbou plnou hotelů i vil, to vše v úžasném prostředí bujné středomořské vegetace. Přesně to je typické pro Makarskou riviéru, zhruba 60 kilometrů dlouhý pás dalmatského pobřeží Jaderského moře. Začíná městem Omiš na severozápadě a končí deltou řeky Neretvy na jihovýchodě. Jejím centrem je letovisko Makarska. Velkolepou atmosféru Makarské riviéře dodává reliéf pohoří Biokovo, které se nad oblastí hrdě vypíná.

Centrem riviéry je letovisko MakarskaCentrem riviéry je letovisko Makarska

Makarská riviéra je vyhledávanou oblastí, a to díky své bohaté nabídce kulturního i sportovního vyžití a svým dlouhým oblázkovým plážím. Nabízí i možnost nádherných výletů na nespočet ostrovů, které ji obklopují. Na své si přijdou vyznavači aktivní dovolené i ti, kteří si chtějí příjemně odpočinout.

Hlavní letoviska Makarské riviéry:

Rodiště významných císařů

Prvními obyvateli Makarské riviéry byli Ilyrové, kteří byli výbornými válečníky, i když se jim nikdy nepodařilo se vojensky sjednotit. Porazil je až Alexandr Makedonský. Jejich nejednotnosti pak využili Římané a z riviéry vytvořili svou provincii. Díky tomu získala velký význam, dokonce tudy vedla jedna z důležitých římských obchodních cest via Egnatia. Pocházeli odsud významní císaři jako Claudius II., Dioklecián, Konstantin Veliký či Justinián I., kteří zde vybudovali svá sídla.

Oblast pak byla pod nadvládou mnoha národů, které zde zanechaly své stopy. Patřili mezi ně piráti Neretvané, Turci, Slované i Benátčané. Ve 20. století pak byla riviéra součástí Rakousko-Uherska a následně Jugoslávie. Nezávislost Chorvatsko získalo v roce 1991.

Makarskou riviéru turisté objevili už v první polovině 20. století. Mezi prvními byli i návštěvníci z tehdejšího Československa.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Úchvatné kostely a obranné věže

Řada památek se nachází v centru oblasti, tedy v Makarské. Dominantou je barokní farní kostel sv. Marka (Sveti Marko) na Kačićově náměstí, kde je k vidění i pomník místního rodáka, mnicha A. Kačiće-Miošiće. U severozápadního vjezdu do města je také pomník francouzského maršála Marmonta.

Jednou z nejstarších dochovaných staveb v této oblasti je kaple sv. Paškala, která stojí ve městě Gradac. Nachází se zde i kostel sv. Michala, nově postavený v roce 1854. V obci Brist naleznete pozdně barokní domy a zajímavý novorománský farní kostel.

Ve městě Baška Voda stojí pozdně barokní kostel sv. Vavřince (Sveti Lovre) a farní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola) i pozůstatky původní byzantské osady a pevnosti. V Drveniku můžete vidět zříceniny opevněné protiturecké věže (kula) pocházející ze 17. století a gotický kostel sv. Jiří (Sveti Juraj). Válečné období připomínají i dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století, které jsou k vidění v Podgoře.

Řadu památek naleznete i na nedalekých ostrovech. Například na Hvaru si můžete prohlédnout starodávné divadlo či letohrádek Petra Hektoroviće, na Brači pak stojí klášter Pustinja Blaca.

Kulturní akce i bohatá gastronomická nabídka

Největší kulturní akcí, která se koná každý rok, je Makarské léto. Jeho součástí jsou nejrůznější koncerty klasické i populární hudby, folklorní a lidové večery, nechybí ani divadelní představení a další zábavné programy. Za návštěvu stojí i Malakologické muzeum v Makarské, kde mají největší sbírku měkkýšů a mušlí na světě.

Všechna letoviska jsou vybavena řadou restaurací, barů i diskoték. Ochutnejte místní speciality – ty nejlepší jsou k dostání v podnicích typu konoba nebo gostinice.

Suchozemské i vodní sporty

Na své si přijdou i sportovci. Na Makarské riviéře se můžete věnovat míčovým hrám, jako je plážový volejbal, tenis, fotbal nebo basketbal, ale pochopitelně také vodním sportům – například potápění, jachtingu, windsurfingu či rybaření.

Vystoupejte na pohoří Biokovo

Pokud zavítáte na Makarskou riviéru, rozhodně byste si měli udělat výlet do chráněné krajinné oblasti, kterou je majestátní pohoří Biokovo se svou nejvyšší horou Sv. Jure (1762 m. n. m.). Naskytne se vám odsud nádherný výhled – za příznivých podmínek dohlédnete až na italský ostrov Gargano, který je 250 kilometrů daleko. Pohoří je protkáno i mnoha cyklistickými trasami.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Úžasné pláže i romantické zátoky

Makarská riviéra je typická svými překrásnými plážemi, které obvykle tvoří malé hladké oblázky. Můžete si zde užívat koupání v čistém a průzračném moři. Díky ostrůvkům a členitým zátokám zde nehrozí velké vlny. Nejznámější pláž s názvem Donja Luka leží v Makarské, je dlouhá asi 1,5 kilometru. Nádherné pláže naleznete také v letoviscích Živogošće, Baška Voda, Brela, Tučepi a Podgora. Obecně platí, že větší soukromí nabízejí různé zátoky.