poznejte

Podgora

Podgora – pulzující letovisko na Makarské riviéře

Rušné, ale přesto malebné. Přesně takové je městečko Podgora, které leží na Makarské riviéře asi 10 kilometrů od střediska Makarska. Neobvykle krásná krajina, azurové nebe a příznivé podnebí toto letovisko předurčuje k tomu, aby se stalo jedinečným místem na celém Jadranu.

Hledáte ubytování v Podgoře? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Zajímavostí je, že Podgora má zhruba čtyřikrát více ubytovacích lůžek než stálých obyvatel. Svou vysokou návštěvnost městečko získalo díky krásným oblázkovým plážím u průzračného moře, široké nabídce sportů i lodních výletů a nádherné promenádě lemované stylovými restauracemi a kavárničkami.

Oblast okupovali Římané, Francouzi i Habsburkové

Prvními obyvateli střední Dalmácie byl ilyrský kmen Dalmatů. Na přelomu letopočtu si toto území podmanili Římané, kteří se o to snažili už od poloviny 3. století př. n. l. Vznikla tak provincie Ilýrie. Poté oblast patřila západořímské říši a Byzanci.

Na přelomu 9. a 10. století se sice Dalmácie osamostatnila a vzniklo nezávislé knížectví, později se ale spojilo s Chorvatským královstvím a Uhrami. V roce 1699 dalmatské vnitrozemí získala Benátská republika. Po zániku této říše v roce 1797 získali Dalmácii Habsburkové. Na čas ji sice museli po porážce v bitvě u Slavkova předat Napoleonovi, po Vídeňském kongresu ji však získali zpět.

První chorvatský projev v parlamentu

První zmínka o Podgoře pochází z 19. století, kdy byla malou rybářskou vesnicí a rodištěm Dona Mihovila Pavlinovice. Tento kněz, politik a spisovatel byl první, kdo v dalmatském parlamentu mluvil chorvatsky. Požadoval, aby došlo ke sjednocení Dalmácie a Chorvatska.

Po 1. světové válce se střední Dalmácie stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a začala se zde budovat první přímořská letoviska. Právě Češi se stali pionýry cestovního ruchu v této oblasti. Za 2. světové války v Podoře vzniklo první námořní partyzánské vojsko, které má ve zdejším přístavu dodnes památník. Po uzavření míru se Dalmácie připojila k obnovené Jugoslávii, a to v rámci Chorvatska. Po rozpadu svazové republiky zůstala Dalmácie součástí samostatného Chorvatska.

Původní Podgora se skládala ze dvou částí – ta původní horní ležela vysoko na horském svahu, po zemětřesení v roce 1962 ji ale místní obyvatelstvo opustilo. Přesunulo se do nové části, která se rozkládá od moře až k magistrále a v posledních 35 letech se dočkala nebývalého rozmachu.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky poničilo zemětřesení

Z bohaté historie se zachovalo hned několik památek. Mezi ty nejvýznamnější patří dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století, které naleznete v Horní Podgoře (v osadách Marinovići a Rosčići).

Nad přístavem se tyčí již zmíněný památník založení jugoslávského válečného námořnictva. Socha Galebova krila z roku 1962 má tvar obrovského racčího křídla.

Prohlédnout si můžete také barokní kostel sv. Tekly, jenž byl sice při zemětřesení značně poškozen, dočkal se ale obnovy – na rozdíl od barokního letohrádku patricijské rodiny Mrkušićů. Z něj zbyla pouze vstupní branka do tehdejšího parku a osmiboká kaple.

Nebo se vypravte do jihovýchodní oblasti Čaklje, kde přímo na pobřeží naleznete moderní kostel z roku 1962.

Kulturní akce můžete navštívit po celé léto

Přestože je Podgora malé městečko, pořádá se zde řada kulturních i tradičních akcí. Po celou sezonu se koná Podgorské kulturní léto, jehož součástí jsou různá divadelní představení, koncerty a vystoupení folklorních souborů.

Největší událostí je lidová slavnost, která se koná na svátek patrona města sv. Vincence (Sveti Vincent) v polovině srpna. Navštivte také rybářské večery doplněné o tradiční dalmatskou hudbu.

Toulky po Podgoře jsou nezapomenutelné

Nebo se jen tak toulejte po městečku a prohlédněte si staré rybářské domky a dovolenkové vily plné středomořské vegetace. Ranní a večerní procházky podél pobřeží jsou nezapomenutelné – stejně jako romantické noční rybářské výpravy. Posedět můžete v řadě restaurací, kavárniček a cukráren.

Pokud vás láká spíše bujarý noční život, vydejte se do místních tančíren, barů nebo na diskotéky. Nabídka je opravdu široká.

Od vodních sportů po horolezectví

Jako většina chorvatských přímořských letovisek má i Podgora výborné podmínky pro vodní sporty – především plavání, potápění, windsurfing, jachting, vodní lyžování či windsurfing. Věnovat se ale můžete také tenisu, fotbalu, plážovému i klasickému volejbalu nebo minigolfu.

Velmi oblíbená je zde rovněž cyklistika, turistika, ale i horolezectví. Překrásný přírodní park Biokovo totiž pro tyto sporty nabízí spoustu příležitostí.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Koupání v azurové vodě zaručeno

Jestliže do letoviska Podgora míříte především za koupáním, rozhodně nebudete zklamáni. Po celém pobřeží se totiž rozpíná krásná, i když poměrně úzká pláž. Tvoří ji písek s drobnými kamínky a lemuje ji bohatá zeleň. Vyhlášená pláž Centar byla oceněna tzv. Modrou vlajkou, která je symbolem pláží splňujících přísné standardy z oblasti péče o životní prostředí.

Užší pruhy stíněných pláží naleznete i na severozápadě a jihovýchodě od centra Podgory. V některých částech jsou k dispozici i sprchy a převlékárny. Velmi pěkné pláže se nacházejí rovněž v Čaklje, jižně od Podgory. Dostanete se sem snadno i pěšky po pobřežní promenádě.