poznejte
Rušné, ale přesto malebné. Přesně takové je městečko Podgora, které leží na Makarské riviéře asi 10 kilometrů od střediska Makarska. Neobvykle krásná krajina, azurové nebe a příznivé podnebí toto letovisko předurčuje k tomu, aby se stalo jedinečným místem na celém Jadranu.
Hledáte ubytování v Podgoře? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Zajímavostí je, že Podgora má zhruba čtyřikrát více ubytovacích lůžek než stálých obyvatel. Svou vysokou návštěvnost městečko získalo díky krásným oblázkovým plážím u průzračného moře, široké nabídce sportů i lodních výletů a nádherné promenádě lemované stylovými restauracemi a kavárničkami.
Prvními obyvateli střední Dalmácie byl ilyrský kmen Dalmatů. Na přelomu letopočtu si toto území podmanili Římané, kteří se o to snažili už od poloviny 3. století př. n. l. Vznikla tak provincie Ilýrie. Poté oblast patřila západořímské říši a Byzanci.
Na přelomu 9. a 10. století se sice Dalmácie osamostatnila a vzniklo nezávislé knížectví, později se ale spojilo s Chorvatským královstvím a Uhrami. V roce 1699 dalmatské vnitrozemí získala Benátská republika. Po zániku této říše v roce 1797 získali Dalmácii Habsburkové. Na čas ji sice museli po porážce v bitvě u Slavkova předat Napoleonovi, po Vídeňském kongresu ji však získali zpět.
První zmínka o Podgoře pochází z 19. století, kdy byla malou rybářskou vesnicí a rodištěm Dona Mihovila Pavlinovice. Tento kněz, politik a spisovatel byl první, kdo v dalmatském parlamentu mluvil chorvatsky. Požadoval, aby došlo ke sjednocení Dalmácie a Chorvatska.
Po 1. světové válce se střední Dalmácie stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a začala se zde budovat první přímořská letoviska. Právě Češi se stali pionýry cestovního ruchu v této oblasti. Za 2. světové války v Podoře vzniklo první námořní partyzánské vojsko, které má ve zdejším přístavu dodnes památník. Po uzavření míru se Dalmácie připojila k obnovené Jugoslávii, a to v rámci Chorvatska. Po rozpadu svazové republiky zůstala Dalmácie součástí samostatného Chorvatska.
Původní Podgora se skládala ze dvou částí – ta původní horní ležela vysoko na horském svahu, po zemětřesení v roce 1962 ji ale místní obyvatelstvo opustilo. Přesunulo se do nové části, která se rozkládá od moře až k magistrále a v posledních 35 letech se dočkala nebývalého rozmachu.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Z bohaté historie se zachovalo hned několik památek. Mezi ty nejvýznamnější patří dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století, které naleznete v Horní Podgoře (v osadách Marinovići a Rosčići).
Nad přístavem se tyčí již zmíněný památník založení jugoslávského válečného námořnictva. Socha Galebova krila z roku 1962 má tvar obrovského racčího křídla.
Prohlédnout si můžete také barokní kostel sv. Tekly, jenž byl sice při zemětřesení značně poškozen, dočkal se ale obnovy – na rozdíl od barokního letohrádku patricijské rodiny Mrkušićů. Z něj zbyla pouze vstupní branka do tehdejšího parku a osmiboká kaple.
Nebo se vypravte do jihovýchodní oblasti Čaklje, kde přímo na pobřeží naleznete moderní kostel z roku 1962.
Přestože je Podgora malé městečko, pořádá se zde řada kulturních i tradičních akcí. Po celou sezonu se koná Podgorské kulturní léto, jehož součástí jsou různá divadelní představení, koncerty a vystoupení folklorních souborů.
Největší událostí je lidová slavnost, která se koná na svátek patrona města sv. Vincence (Sveti Vincent) v polovině srpna. Navštivte také rybářské večery doplněné o tradiční dalmatskou hudbu.
Nebo se jen tak toulejte po městečku a prohlédněte si staré rybářské domky a dovolenkové vily plné středomořské vegetace. Ranní a večerní procházky podél pobřeží jsou nezapomenutelné – stejně jako romantické noční rybářské výpravy. Posedět můžete v řadě restaurací, kavárniček a cukráren.
Pokud vás láká spíše bujarý noční život, vydejte se do místních tančíren, barů nebo na diskotéky. Nabídka je opravdu široká.
Jako většina chorvatských přímořských letovisek má i Podgora výborné podmínky pro vodní sporty – především plavání, potápění, windsurfing, jachting, vodní lyžování či windsurfing. Věnovat se ale můžete také tenisu, fotbalu, plážovému i klasickému volejbalu nebo minigolfu.
Velmi oblíbená je zde rovněž cyklistika, turistika, ale i horolezectví. Překrásný přírodní park Biokovo totiž pro tyto sporty nabízí spoustu příležitostí.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Jestliže do letoviska Podgora míříte především za koupáním, rozhodně nebudete zklamáni. Po celém pobřeží se totiž rozpíná krásná, i když poměrně úzká pláž. Tvoří ji písek s drobnými kamínky a lemuje ji bohatá zeleň. Vyhlášená pláž Centar byla oceněna tzv. Modrou vlajkou, která je symbolem pláží splňujících přísné standardy z oblasti péče o životní prostředí.
Užší pruhy stíněných pláží naleznete i na severozápadě a jihovýchodě od centra Podgory. V některých částech jsou k dispozici i sprchy a převlékárny. Velmi pěkné pláže se nacházejí rovněž v Čaklje, jižně od Podgory. Dostanete se sem snadno i pěšky po pobřežní promenádě.