poznejte
Jednu z nejkrásnějších pláží celého Jadranu, skvělé kulturní i sportovní vyžití a bohatou občanskou vybavenost. To vše a mnohem více nabízí městečko Gradac, oblíbené letovisko, které se nachází v jižní části Makarské riviéry.
Hledáte ubytování v Gradaci? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Městečko leží na úpatí horského pásma Rilić, asi 40 kilometrů jihovýchodně od střediska Makarska a 13 kilometrů severozápadně od přístavu Ploče. Mezi turisty je velmi oblíbené, a to i díky tomu, že disponuje největším počtem slunných dní v roce.
Jak ukazuje řada nálezů z doby bronzové a železné, byl Gradac obydlen už v předhistorickém období. V období antiky zde Římané vytvořili civitas Biston, jenž sloužil jako přímořské centrum a byl součástí kolonie Narona. Stal se důležitou římskou základnou a z této doby se dochovaly pozůstatky římských staveb, pohřebiště i fragmenty tehdejších mincí.
V 10. století bylo toto území byzantským císařem Konstantinem Porfyrogennétem označováno jako Lapčanj (Labinac) První zmínky o dnešním názvu města pocházejí z roku 1649. Pojmenování získalo podle tvrzi (chorvatsky grad), která se nacházela na vyvýšenině nad kostel sv. Michala (sv. Mihavil) a byla postavena během tzv. Kandické války v 17. století. Sloužila jako obrana proti Turkům. Obyvatelstvo totiž tehdy muselo čelit tureckým i pirátským nájezdům. Když toto nebezpečí pominulo, začali se lidé z podbiokovské vsi stěhovat do dolní oblasti.
Celá střední Dalmácie pak po Berlínském kongresu připadla Rakousku. Jeho součástí byla až do konce první světové války. Po uzavření míru se připojila ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, ze kterého se později stalo Jugoslávské království.
Druhá světová válka měla pro Gradac katastrofální následky. Okupanti totiž vypálili neuvěřitelných 95 procent domů v celé obci. Po druhé světové válce se stal součástí Chorvatska v rámci Jugoslávie. Když došlo k rozpadu Jugoslávie, byl Gradac připojen k samostatnému Chorvatsku.
Poslední obyvatelé se z podbiokovské vsi přestěhovali po ničivém zemětřesení, ke kterému došlo v roce 1962.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Vzhledem k tomu, jakým pohromám bylo městečko v minulosti vystaveno, nezachovalo se příliš mnoho památek. Ty, které se ale dochovaly, rozhodně stojí za návštěvu. Dominantou města je zmíněný kostel sv. Michala, jenž se nachází v oblasti zvané Gradina. Nově byl postaven v roce 1854. K vidění je zde stará kamenná křtitelnice a tři mramorové oltáře se sochami. Tou nejvýznamnější je dřevěná socha sv. Roka.
V odlehlejší části - na úpatí hor si můžete prohlédnout barokní kostel sv. Antonína (sv. Ante), ujít byste si neměli nechat ani návštěvu kaple sv. Paškala, která stojí na kopci Plana. Jedná se totiž o jednu z nejstarších dochovaných staveb v této oblasti.
Nudit se zde rozhodně nebudete. Konají se zde pravidelné rybářské fešty, kdy je na programu hudba, zpěv i ukázka typických dalmatských lidových tanců. V červenci se pořádá lidová slavnost Gradacká turistická noc. Největší akcí jsou pak tradiční oslavy sv. Michala (sv. Mihovil) pořádané 29. září.
Navštívit můžete také místní diskotéky konané pod širým nebem, nejvyhlášenější disco klub naleznete při pobřežní promenádě směrem na Brist. Má úžasnou polohu v romantickém olivovém háji. Spoustu zábavy si užijete i v místních kavárnách, barech, restauracích a pizzeriích.
Během své dovolené v Gradacu byste neměli zapomenout na výlet k Bačinským jezerům, která jsou vzdálena pouhých 8 kilometrů. Jde o systém nádherných krasových sladkovodních jezer dosahujících až do hloubky 28 metrů, dno jezer se nachází pod úrovní mořského dna. Okolo nich je spousta bujné vegetace.
Jestliže máte rádi sport, dovolená v Gradacu je pro vás jako dělaná. Sportovní nabídka je zde totiž opravdu široká. Samozřejmostí jsou vodní sporty, půjčit si zde můžete třeba surf, vodní skútr, šlapadlo či malou loďku. Vyzkoušet si ale můžete i vodní pólo nebo se vydat do tajemných mořských hlubin, kde se nachází potopený vrak lodi. Z klasických sportů je zde nejrozšířenější tenis a stolní tenis, ale i minigolf a cyklistika.
Věnovat se můžete také turistice. Výstup na vrchol sv. Ilja, jenž se tyčí nad městečkem, je totiž nezapomenutelný. Vrchol se nachází v nadmořské výšce 961 metrů a z Gradacu se na něj snadno dostanete během 2 hodin.
Pokud jste fyzicky zdatní, určitě se vám bude líbit na výšlapu po značených stezkách na vrcholky Biokova. Méně zdatní se mohou vydat na krásné procházky podél moře do původních vesniček. Nebo se vypravte k nedalekému ústí řeky Neretva, kde se vám naskytnou pohledy na nádherné přírodní scenérie.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Pláží má Gradac velké množství. Jsou dlouhé, široké a většinou oblázkové. Typický je pro ně pozvolný vstup do vody, takže jsou jako dělané pro rodiny s dětmi i starší a méně pohyblivé lidi. Místní pláže jsou opravdu krásné, některé jsou lemované nejen borovicemi, ale i palmami. Jsou vhodné pro odpočinek i sportování, nacházejí se zde totiž i nejrůznější skluzavky a tobogány, navíc je zde možnost půjčit si vodní skútry, motorový člun a podobně.
Vyhlášenou pláží je Gornja Vala, která leží jižně od přístavu. Právem patří mezi nejkrásnější pláže celého Jadranu. Pro nudisty je připravena pláž v západní části městečka za hotelem Labineca.