poznejte

Baška Voda

Baška Voda – mladé středisko, které má co nabídnout

Dlouhé pláže s bohatou vegetací, báječná poloha pod malebnou hradbou pohoří Biokovo a velmi široká nabídka sportovního vyžití. To jsou hlavní přednosti městečka Baška Voda. Toto významné letovisko leží na Makarské riviéře, asi 10 kilometrů severozápadně od střediska Makarska a patří mezi nejoblíbenější města ve střední Dalmácii. I přes velkou oblibu turistů si však zachovalo příjemný lidový ráz.

Hledáte ubytování v Bašce Vodě? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Historie plná střetů a změn

Jako první Dalmácii osídlily kmeny Ilyrů, především pak Dalmati, podle nichž Dalmácie získala své jméno. Od té chvíle se zde vládci rychle střídali – byli mezi nimi Římané, Byzantinci, Chorvaté, Benátčané i Habsburkové.

Po 1. světové válce se Dalmácie stala členem Království SHS a začala zde vznikat první přímořská rekreační pobytová místa. Baška Voda patří mezi mladší letoviska, první hotel zde byl postaven v roce 1936 (hotel Slavija). I zde byli pionýry cestovního ruchu čeští turisté.

Po 2. světové válce celá Dalmácie připadla obnovené Jugoslávii. V 60. letech se pak Baška Voda začala měnit v rušné letovisko.

Dalmácie zůstala součástí Jugoslávie až do jejího zániku, kdy Chorvatsko v roce 1991 vyhlásilo samostatnost. Místní Srbové to však nechtěli akceptovat, takže se rozpoutaly tvrdé boje. Velká část Dalmácie byla Srby obsazena a připojena k Republice Srbské Krajiny nezávislé na Chorvatsku. Zpátky do rukou Chorvatů se Dalmácie vrátila až v roce 1995 po vojenských operacích Blesk a Bouře, kdy byly vyhnány desetitisíce Srbů.

Historické památky v mladém městě

Přestože je Baška Voda poměrně mladé letovisko, i zde si můžete prohlédnout řadu pamětihodností. Patří mezi ně především pozůstatky původní byzantské osady a pevnosti, které naleznete na pahorku Gradina. Ve městě stojí pozdně barokní kostel sv. Vavřince (Sveti Lovre) a farní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola), který je patronem Bašky Vody. K vidění je zde řada cenných moderních artefaktů. Nábřeží pak vévodí socha sv. Mikuláše.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Kulturní akce se konají po celý rok

Baška Voda je velmi oblíbená pro svůj výrazný dalmatský kolorit. Turisté tak mají možnost nahlédnout do tradičního způsobu života místních obyvatel a poznávat jejich svérázné zvyky. Po celý rok se totiž konají tradiční slavnosti. Za zmínku stojí především oslavy svátku sv. Antonína (13. června), sv. Vavřince (10. srpna), Panny Marie (8. září) a patrona Bašky Vody - sv. Mikuláše (6. prosince).

Mezi turisty jsou velmi oblíbená i tradiční lidová procesí. Vynikají mezi nimi hlavně křesťanské slavnosti na Velký pátek, kdy bývá slavnostní průvod dlouhý až 15 kilometrů.

Navštívit můžete také letní kulturní festival Baškovoško ljeto, který je plný nejrůznějších koncertů, představení a vystoupení dalmatských pěveckých mužských souborů i oblíbených zpěváků a skupin. Koná se od června až do září. Zajímavé je také Archeologické, Malakologické či Městské muzeum.

Spousta možností, kam na výlet

Baška Voda je navíc ideálním výchozím místem pro krásné výlety. Patří mezi ně města Trogir, Šibenik a Split, národní park rozkládající se kolem řeky Krka, jízdy lodí na ostrovy Brač a Hvar a rafting na řece Cetině.

Nebo se vydejte na krásnou procházku po promenádní cestě lungo mare podél moře přes Baško Polje do Promajny a Bratuše nebo na druhou stranu do letoviska Brela.

Mezi hezké cíle výletů patří také podhorské vesnice pod Biokovem, konkrétně Bast a Topić, kde si můžete prohlédnout typickou dalmatskou vesnickou architekturu a ochutnat místní speciality – především víno a pršut, což je vynikající vepřová šunka uzená v dýmu otevřeného ohniště a následně sušená prouděním vzduchu.

Dobré jídlo si však můžete dopřát i v restauracích a pohostinských zařízeních přímo v centru Bašky Vody, nabídka je opravdu široká. Večer se můžete přesunout na některou z místních diskoték a tanečních teras. Mezi mladými je velmi oblíbený Beach Bar Južnjačka utjeha/Southern Comfort, který naleznete na okraji městečka na pláži Ikovac.

Ani sportovci se nudit nebudou

Baška Voda nabízí obrovské množství sportovních možností. Největší část nabídky pochopitelně zaujímají vodní sporty – mimo jiné potápění, jachting, vodní lyže, windsurfing a vodní skútry. Zkusit si můžete i méně známý, za to čím dál oblíbenější parasailing. Jedná se o létání na padáku, který táhne motorový člun. Vznášíte se při něm přímo nad hladinou moře. Tento sport je navíc méně finančně náročný než paragliding.

V nabídce jsou ale i klasické míčové sporty – například plážový volejbal, házená, tenis, fotbal, basketbal či minigolf. Pokud patříte mezi zdatnější turisty, vypravte se na vysokohorskou túru do pohoří Biokovo, jednoho z nejpřitažlivějších přímořských horstev v Chorvatsku. Celá oblast Makarské riviéry je navíc prošpikována dobře udržovanými cyklostezkami, které vás zavedou na malebná místa obklopená vinnou révou, olivovníky, fíkovníky či višněmi maraska.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Krásné dlouhé pláže plné vegetace

Baška Voda je ideálním místem, pokud si na dovolené chcete odpočinout u moře. Městečko má totiž krásné dlouhé pláže táhnoucí se několik kilometrů na obě strany. Jsou tvořeny z drobných oblázků i hrubého písku a mají pozvolný vstup do vody. Jsou tedy vhodné i pro rodiny s dětmi a starší lidi. Navíc je lemují krásné borové lesy, které poskytují příjemný chládek.

Hlavní pláž Bašky Vody je pojmenována Nikolina a získala prestižní ocenění Modrá vlajka, která je garancí kvality, vybavenosti a čistoty.