poznejte

Trogir

Trogir – skvělé historické místo pro poklidnou dovolenou

Historické město Trogir patří mezi nejnavštěvovanější dalmatská letoviska. A ne náhodou, důvodů je hned několik. Zaujme svými hezkými plážemi, bujnou středomořskou vegetací, ale také mnoha zajímavými památkami. Jeho starobylé centrum ostatně už od roku 1997 právem patří na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Vzhledem k tomu, že se zde nacházejí pozůstatky z doby antiky, často se Trogiru přezdívá Malé Benátky.

Letecký pohled na TrogirLetecký pohled na Trogir

Město leží ve střední Dalmácii u Jadranské magistrály, necelých 30 kilometrů západně od Splitu. Přes Trogirský průliv vede moderní zvedací kanál, který centrum Trogiru spojuje s ostrovem Čiovo, kde se nacházejí novější části města. Nedaleko od Trogiru (konkrétně v obci Kaštela) stojí letiště Split-Kaštela. Trogir je ideální pro ty, kteří si chtějí užít klidnou dovolenou v příjemném podnebí – zimy jsou tu mírné a léta teplá, osvěžuje je vlahý vítr maestral.

Kaštel Kamerlengo v TrogiruKaštel Kamerlengo v Trogiru

Chorvatský duch se zde zachoval i přes časté střídání vládců

Původní centrum Trogiru se nacházelo na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo. Základní kameny města položili už ve 3. století před naším letopočtem Řekové. Za Římanů se pak z města stal důležitý přístav. Od té doby se vládci oblasti často střídali, patřili mezi ně Chorvaté, Byzantinci, Normané a další. Sto let byl Trogir součástí uherského království, dokud ho v roce 1420 nezískali Benátčané. Všechny národy zde zanechaly své stopy, chorvatské tradice se však zachovaly dodnes. Od roku 1814 byl Trogir součástí Rakousko-Uherska, zpátky do rukou Chorvatů se vrátil až v roce 1918. Turisté toto letovisko objevili ve druhé polovině 20. století, kdy se stalo oblíbeným lázeňským městem.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky ze 13. až 18. století

V Trogiru se nachází řada památek, které rozhodně stojí za vidění. Patří mezi ně zbytky původního opevnění ze 13. až 16. století, obranná věž svatého Marka, Mořská a Pevninská brána či hrad Kamerlengo, jenž se nachází na západní straně historického centra. Jeho součástí je gotická katedrála sv. Vavřince s kaplí sv. Jana Trogirského, Radovanovým portálem a křestní kaplí. Dále si můžete prohlédnout kostely a paláce pocházející ze 14. až 17. století, městskou hodinovou věž, vysokou zvonici z 15. století, knížecí palác, kostel sv. Jana Křtitele, palác Stafileo z 15. století s okny ve stylu benátské gotiky či románský kostel sv. Barbory. Nezapomeňte ani na reliéf boha Kaira z 3. století před naším letopočtem. Navštivte také Městské muzeum, naleznete ho v barokním paláci Garagnin – Fanfogna z 18. století.

Katedrála Sv. Vavřince v TrogiruKatedrála Sv. Vavřince v Trogiru

Na procházky jako dělané

A nemusíte se soustředit jen na historické památky, v blízkosti Trogiru se nachází také mokřadní rezervace s  mlýnem Pantan, kde je k vidění nepřeberné množství rostlinných i živočišných druhů.

Můžete si udělat i hezkou procházku po okolí a nasávat příjemnou dalmatskou atmosféru. Pohled na typickou středomořskou vegetaci, olivovníky, rozsáhlé vinohrady i romantické zátoky je úchvatný. Až se unavíte, zamiřte na promenádu, která je lemována restauracemi a kavárnami. Ochutnat zde můžete místní rybí speciality a další ukázky domácí stravy. Večer pak navštivte diskotéky a taneční terasy, kde to zkrátka žije.

Bohatá nabídka je připravena i pro sportovce. Na své si přijdou hlavně jachtaři. Marinu naleznete na břehu ostrova Čiovo u mysu Čubrijan. Věnovat se můžete třeba windsurfingu, potápění či sportovnímu rybolovu, ve městě si pak můžete zahrát tenis, plážový volejbal, stolní tenis nebo kuželky.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Oblíbené pláže i opuštěné zátoky

V Trogiru a jeho blízkém okolí se nachází řada oblázkových a kamenitých pláží, které obklopují lesíky poskytující příjemný stín. Zpravidla mají pozvolný vstup do moře. Přírodní koupaliště potom naleznete v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo.

Chcete co nejvíce soukromí? Pak pro vás budou ideální zátoky na západě a jihu Trogiru. Hezké (a prázdné) pláže jsou také ve vesnicích Seget, Seget Vranjica a Seget Donji.