poznejte

Brela

Brela a jedna z nejhezčích pláži na světě

Elegantní atmosféra a zřejmě nejkrásnější pobřeží celé Dalmácie a Makarské Riviéry dělají z Brely exkluzivní turistické letovisko. Popularita městečka Brela je dokládána i slovy expertů na turistický ruch, díky kterým oblast vyčnívá nad ostatními destinacemi - důvodem je pláž Punta Rata, kterou americký magazín Forbes zařadil v roce 2004 na 6. místo v seznamu deseti nejkrásnějších pláží na světě, přičemž mezi plážemi v Evropě se umístila na místě prvním. Pláže se tak stávají prvním z mnoha taháků, které Brela ukrývá.

Noční pohled na městečko BrelaNoční pohled na městečko Brela

V šlépějích historie

Netypický název oblasti je připisován na vrub obyvatel a místní pramenité vody "vrelo" nebo "vrulja". I když je podobnost těchto názvů velmi blízká, jejich význam je však odlišný. Zatímco vrelo označuje pramen vystupující ze země, vrulja je označení pro pramenitou vodu pod hladinou Jaderského moře. Vrulja je pramenem anonymní řeky, která se nachází v masivu Biokvo a vytéká více než 20 metrů pod hladinou moře. Tento pramen se o několik kroků dál mísí s křišťálovou vodou z Jaderského moře.

Hledáte ubytování v Brele? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

V dávných letech osada Berulie, která se postupem času přeměnila ve vesničku Brela, pochází už z dob byzantského vládce Konstantina Porfyrogeneta. Společně s dalšími třemi opevněnými chorvatskými osadami patřilo území k hojně osídleným oblastí tehdejší říše. O pár století dále, přesněji v století 16., se osada rozpadá do dvou územních celků, které v 20. století vytvořily nezávislou obci.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky v Brele

Vliv panovníků a správců chorvatské osady Berulie zanechal na území vesničky Brela početné archeologické památky. Na místě jsou přístupné ostatky a zbytky opevnění, které v minulosti tvořili i strážní věže. Vzpomínku na nebezpečné nájezdy Turků připomíná především věž v Soline, ale i někdejší bitevní místo Fort Poletnica, které se stalo scénou mnoha soubojů místních obyvatel s tureckými nájezdníky. V těchto krušných chvílích mohla mnoha obyvatel přiblížit své myšlenky k Bohu v kostelu sv. Mikuláše, který se nachází na 572m vysokém kopci. V pozdějších letech byla vystavena i kaple sv. Kaja nebo kostel Panny Marie z Karmelu. Kostel byl vystaven na začátku 18. století jako symbol vítězství nad Turky.

Kulturní akce a sport v Brele

Brela myslí však i na ty nejaktivnější. V oblasti tak naleznete sportovní areály, kde si můžete zahrát tenis, stolení tenis nebo chorvatskou bocciu. V nabídce jsou ale i vodní sporty, především vodní kolo, které spojuje relaxaci, ale i adrenalin.

V městečku každým dnem ožívají dávné tradice a zvyky. Obyvatelé si každoročně připomínají první písemné zmínky o jejich vesničce, která je už více než 1000 let stará. Součástí jsou tradiční lidové veselice plné dobrého brelského jídla a pití. V červenci se slaví mariánský svátek a v srpnu se naopak koná slavnost na počest sv. Štěpána, který je patronem vesničky.

Brela je známá pro svůj každoroční program na letní scéně před hotelem Soline. K vidění jsou netradiční oslí zápasy, kde si především horkokrevní chorvatští obyvatelé najdou to své. Za zvuku chorvatské hudby je večer poté zakončen ohňostrojem. 

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nejhezčí pobřeží a pláže Dalmácie

Pláže v Brele jsou právoplatně označovány za malý ráj na zemi. Samočistící funkce křišťálové vody je obohacena o prostou lidskou starost. Brela je totiž součástí programu Bílá vlajka, kdy se vody kolem brelského pobřeží soustavně pročišťují od naplaveného odpadu. Na místě jsou dlouhé oblázkové a písčité pláže s ideálním přístupem do vody, ale i tajemné malebné zátoky, které lemují skaliska s borovými dřevinami. V blízkosti pláží jsou vybudováni výletní trasy po slunných riviérách, nebo cesty do pohoří Biokovo, jejichž cílem může být přírodní jeskyně Medvidina, v jejichž útrobách žil kdysi vzácný tuleň středomořský.

Pláž v BrelePláž v Brele

Kromě již zmíněné pláže Punta Rata s ikonickým kamenem vystupujícím z vody, se v okolí Brely nachází řada nádherných menších a větších pláží s kombinací oblázků a písku. Na pobřeží táhnoucím se přibližně 2 km od Brely si každý najde své ideální zákoutí. V západní (nejklidnější) části Brely se nachází také nudistické pláže.