poznejte

Drvenik

Drvenik – poklidné městečko plné pohody a dobrého vína

Pěkné pláže, klidné prostředí i bohaté sportovní vyžití a velký počet slunečných dnů. Městečko Drvenik na Makarské Riviéře nabízí vše, co potřebujete k prožití pohodové dovolené. Nachází se asi 30 kilometrů od střediska Makarska mezi úžasnými hřebeny pohoří Biokovo a pobřežím s překrásnými zátokami.

Hledáte ubytování v Drveniku? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Drvenik se dělí na dvě oblasti, které jsou od sebe vzdálené jen pár minut chůze. Jsou to Donja Vala (Dolní zátoka), odkud během sezony několikrát denně vyplouvají trajekty na ostrovy Korčula a Hvar, a Gornja Vala (Horní zátoka), která je menší a podstatně klidnější. Vhodná je především pro turisty, které láká poklidná dovolená a kteří si rádi zajdou posedět do místních hospůdek.

Od Ilyrů přes Napoleona po Habsburky

Jako první Dalmácii osídlili Dalmati, ilyrský kmen. V polovině 3. století př. n. l. si oblast začali postupně podmaňovat Římané, kteří ji na přelomu letopočtu obsadili celou a založili zde provincii Ilýrie. Poté se Dalmácie stala součástí západořímské říši, v letech 535 až 537 Byzance.

V 6. a 7. století se do střední Dalmácie dostaly slovanské kmeny Chorvatů a o dvě století později se z celého území Dalmácie stalo nezávislé knížectví. V roce 986 se personální unií spojilo s Chorvatským královstvím, následně také s Uhrami.

První zmínky o Drveniku pocházejí ze 13. století. Existovala zde podhorská vesnice Horní Drvenik (Gornji Drvenik), kde byl v 15. století postaven kostel sv. Jiří (Sv. Jurja). Karlovický mír uzavřený v roce 1699 způsobil, že celé dalmatské vnitrozemí získala Benátská republika, které patřilo až do rozpadu říše v roce 1797. Poté ho získali Habsburkové.

Porážka Habsburků v bitvě u Slavkova vedla k tomu, že Dalmácii vyhrál Napoleon, který ji přičlenil k Italskému království a následně k Francii. Vše ale změnil Vídeňský kongres, který území navrátil Rakousku.

Historii Drveniku poznamenalo zemětřesení

Po 1. světové válce se Dalmácie stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a v tomto období se z oblasti začal stávat vyhlášený prázdninový resort. Přispěli k tomu i Češi, kteří patřili mezi pionýry místního cestovního ruchu.

Po 2. světové válce se znovuobnovila Jugoslávie a Dalmácie se k ní připojila v rámci Chorvatska. Toto ustavení zůstalo až do rozpadu Jugoslávie v roce 1991. Mezitím ale v roce 1962 došlo k ničivému zemětřesení, které donutilo obyvatele Horního Drveniku se přestěhovat na pobřeží.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky z doby tureckých útoků

Z památek se zachoval pouze zlomek. Prohlédnout si tak můžete zříceniny opevněné protiturecké věže (kula) pocházející ze 17. století, které naleznete na návrší severně od Drveniku, a v podhorské části obce gotický kostel sv. Jiří (Sveti Juraj), jenž v době baroka prošel razantní přestavbou. Dodnes jsou zde však k vidění vezděné náhrobní kameny.

Na pobřeží se nachází dům, v němž se narodili Mate a Stjepan Ivičević, kteří patřili mezi významné osobnosti této oblasti. Na domě dodnes visí rodinný erb.

V horách si můžete prohlédnout zachovalé pozůstatky původní opčiny, což byla jednotka územní samosprávy. Původní stavby jsou sice již řadu let neobydlené, ale místní vinaři je využívají jako stylové sklepy. Dostanete se sem po značené turistické stezce, cesta vám zabere přibližně dvě hodiny.

Ani v klidném městě nechybí kulturní akce

Drvenik je spíše klidnější letovisko, i zde se ale koná několik kulturních akcí. Velkým svátkem je slavnost Fešta Svetog Roga, která se koná každoročně 16. srpna. Začíná už dopoledne, kdy se v místním kostele zasvěceném sv. Rokovi koná mše. Hlavní program ale startuje až po setmění. V tu chvíli totiž do ulic vyrážejí hudebníci a tanečníci, místní vinaři nabízejí to nejlepší ze svých sklípků a u pláže si můžete zdarma dopřát grilované makrely. Akce vrcholí kolem půlnoci barevným ohňostrojem. Zábava v ulicích ale často pokračuje až do brzkých ranních hodin.

Za zábavou se můžete vydat i do nedalekého letoviska Gradac, které leží asi 12 kilometrů jižně od města. Nebo vyrazte na romantickou procházku po pobřežní promenádě lungomare, která propojuje obě zátoky.

Hlavní roli hrají vodní sporty i turistika a horolezectví

V Drveniku se můžete věnovat vodním sportům všeho druhu – jachtingu, windsurfingu i podmořskému rybolovu. Potřebné náčiní si můžete bez problémů půjčit přímo na plážích. Nebo si můžete pronajmout tenisový kurt, jízdní kolo či skútr.

Na své si přijdou především aktivní turisté a horolezci. Nedaleké pohoří Rilić, které je pokračováním známého Biokova, je totiž velmi oblíbeným místem k provozování těchto aktivit. Rilić nabízí krásný reliéf, dobře připravené turistické cesty i dech beroucí výhledy.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Místní krásné pláže se neustále rozšiřují

Nejhezčí koupání nabízejí zátoky Donja Vira a Gornja Vira. Místní pláže tvoří písek a drobné oblázky a až ke břehu zasahuje borový les, který v horkých dnech poskytuje příjemný chládek. Vstup do moře je pozvolný, takže je ideální i pro malé děti a starší či špatně se pohybující lidi.

Velmi pěkné koupání ale nabízejí také další malé pláže v nedalekém okolí. Pláže se každoročně uměle rozšiřují.