poznejte

Živogošče

Živogošće - příjemné letovisko na Makarské riviéře

V jižní části Makarské riviéry na úpatí pohoří Biokovo se nachází menší letovisko Živogošće, ke kterému se řadí i přilehlé vesničky - Porat, Mala Duba a Blato. Dlouhé pláže, které se táhnou kolem pobřeží dělají z destinace vyhledávané místo pro dovolenou všech věkových kategorií. 

Hledáte ubytování ve Živogošče? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

První zmínky o Živogošće

Samotné jméno obce bylo zmíněno až v 13. století našeho letopočtu s úzkou spojitostí k církvi. Ovšem místo, na kterém nynější obec leží, je známo už mnoho let předtím. Území spadalo pod říši zvanou Illýrie, jejíž obyvatelé území dlouho před naším letopočtem osídlili. Území Illýrie se ve starověku rozkládala téměř po celém Balkánském poloostrově a divoké kmeny Illyrů se podílely na přetvoření a obohacení území o svou kulturu. V obci Živogošće jsou tak dochované hroby válečníků, obyvatel a obchodníků z kmene Illyrů a jsou tak jedním z historických artefaktů obce.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky v Živogošće

Stejně jako na dalších částech chorvatského území jsou i zde dochovány jisté zmínky o vlivu Římanů, kteří Dalmácii přidali pod svou, už tak rozsáhlou, říši. Na jednom ze skalistých útvarů u pramene Pokrivenica byl vytesán epigram římského kvestora Luciana z 5. století př. n. l. Umístění tohoto epigramu však není náhodné, nýbrž má spojitost s pramenem. Epigram oslavuje čistost a lékařské účinky sladkovodního pramene, který je veřejnosti přístupný v jistých časových úsecích dne, a to za odlivu.

V srdci obce se však ukrývá historický odkaz, který musel po roky čelit zlobě okolních národů. Řeč je o Františkánském klášteru z roku 1616, v jehož útrobách se nachází knihovna a umělecká sbírka, díky které se klášter stal cílem myslitelů a vzdělaných lidí. Avšak ani klášter nebyl ušetřen nájezdům tureckých bojovníků, kteří klášter a přilehlé vesnice vypálili. Svatostánek byl však obnoven a do dnešních dnů je tak možné obdivovat barokní oltář a fresky, kterými je klášter vyzdoben. Jedna z tragédií byla zažehnána. Druhá je spojena se zemětřesením z roku 1962, které blízké obyvatelstvo donutilo přesídlit k pobřeží a založit tak tři již zmíněné osady.

Sport a jiné aktivity v Živogošće

Oblíbeným cílem turistů je zátoka mezi dvěma osadami, kterou tvoří oblázková pláž, vybavená nafukovacími skluzavkami a vodními atrakcemi pro ty nejmenší. V blízkosti pláže jsou rozesety bary s lokální hudbou a chladnými nápoji, restaurace s chutnou chorvatskou kuchyní a kavárny, v jejichž stínu nejeden turista najde chlad a pohodu. Pláže však nejsou jediným tahákem, který na turisty čeká.

Pro výkonnější sportovce je především osada Živogošće-Blato ideálním bodem pro turistické a horské výlety. Populární je především výšlap přes chráněnou oblast Bikovo na horu Sutvid (1155), která se nad oblastí tyčí. Stezky v přírodě je možné zdolat i horskými koly.

Díky své poloze se Živigošće stává i vyhledávaným startovacím bodem na výlety po chorvatských ostrovech. V obci jsou rozmístěny dva přístavy, které nabízejí lodní dopravu na ostrovy Hvar a Korčula.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pláže v Živogošće

Živogošće je zasazeno do malebného prostředí horského masivu Biokovo a dlouhých (pro Makarskou riviéru typických) oblázkových pláží s ideálním přístupem do moře. Lidskou činností zde byly vytvořeny rozsáhlé pláže pro návštěvníky hotelů. V obci však naleznete i zapadlé oblázkové pláže poblíž borovicových a olivových hájů, které jsou díky členitosti chorvatského pobřeží zasazeny do malých zálivů.