poznejte

Tučepi

Tučepi, pohoda na Makarské Riviéře

Srdce Dalmácie Tučepi jsou pro své zlaté pláže, borovicové háje a azurové moře jedno z nejoblíbenějších letovisek nejen českých návštěvníků při cestách na Makarskou riviéru. Panorama dotváří majestátní pohoří Biokovo tyčící se nad městem, jeho nejvyšší vrchol Sveti Jure (1762 metrů nad mořem), působí obzvlášť impozantně. Na vrchol lze z Tučep vylézt, za výstup budete odměněni nádherným výhledem na Makarskou riviéru a s trochou štěstí uvidíte až do Itálie. 

Hledáte ubytování v Tučepech? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Tučepi jsou vyhlášené svou bohatou turistickou infrastrukturou v podobě ubytování, restaurací a služeb. Hlavním symbolem městečka je 3 km dlouhá oblázkouvá pláž.

Něco málo z historie Tučep

První zmínky o Tučepech lze sledovat prostřednictvím řady archeologických nálezů z různých období. Za zmínku stojí především nálezy razníků římských tegulí, starožitných keramických a skleněných předmětů, nebo také dávných peněz a kovových předmětů, jejichž historie spadá až do pozdního 10. století. Domovem těchto předmětů bylo po staletí archeologické naleziště Grobište, na jehož území se dochovaly i početné kamenné stavby.

Chorvatskou náklonost k Bohu dokládá nespočet kostelů. Na vrcholku kopce Sutvida se nachází starý středověký kostel sv. Víta a na místním hřbitově stojí barokní kostel Narození Panny Marie ze začátku 18. století.

Vinou zemětřesení z roku 1962, které vyhnalo spoustu obyvatel z jejich domovů, byl však tento poklad tučepské historie zničen. Návštěvníci dychtící po historii však nemusí zoufat, protože byl kostel z "popela" opět vystaven a to v totožném stylu. V srdci kostelíku sv. Jiří ze 13. století žije legenda o benátském dóžeti Petru Kandiánovi, který je v útrobách kostelu podle zvěstí a povídání pochován. Středověké dějiny Tučepů jsou úzce spojeny s vlivem bosenských, tureckých a benátských pánů. Důkazem tomu jsou tři obranné věže, které sloužili jako defenziva proti nájezdům tureckých vojáků. Z novodobé architektury lze můžete vyhledat kostel sv. Nikoly Tavelića, který byl vystaven v roce 1989.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Koupání a sporty v Tučepech hrajou prim

Současné Tučepi jsou se svými apartmánovými a hotelovými resorty s pečlivě udržovaným nábřežím takřka zcela moderní a pro někoho lehce sterilní letovisko, pro autentický pohled doporučujeme návštěvu osady Gornje Tučepi (Horní Tučepi). Výstup by neměl zabrat víc než 45 minut.

Díky bohaté turistické infrastruktuře lze v Tučepech provozovat víceméně jakýkoliv druh sportovních a adrenalinových aktivit - nechybí půjčovny lodí, vodních skútrů, paddleboardů, wakeboardů atd. Mladší návštěvníci se zde rozhodně nudit nebudou. Městečko myslí i na ty nejmenší, pro které jsou připraveny malé zábavní parky

V městečku, které je pyšné na své tradice a zvyklosti, se můžete těšit i na řadu oslav, především na oslavu 13. července, kdy místní slaví na sv. Antonína "Den Tučep". V tento den se město stává dějištěm bujarých tradičních chorvatských oslav plné dobrého jídla a pití z oblasti Dalmácie, které jsou doprovázeny lidovou chorvatskou hudbou. Chorvatští rybáři vyrážejí při svitu měsíce na moře u příležitosti tzv. rybářské noci, do které hraje řada místních hudebníků. Oslavy jsou zajímavé už na pohled, avšak atmosféra vás tak pohltí, že se i vy stanete jejich součástí.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Klid tučepských pláží

Tři kilometry dlouhá bílá oblázková pláž lemovaná borovicovým hájem je symbolem a chloubou Tučep. Pláž má veškerou potřebnou vybavenost v podobě sprch a promenády s restauracemi a obchody.