poznejte

Novalja

Novalja, chorvatská Ibiza s vůní historie

Výborná dopravní dostupnost, krásná vegetace i vynikající jídlo. To všechno nabízí velká zemědělská a rybářská obec Novalja, která se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Pag. Proslavila se však něčím jiným – z pláže Zrće se stala jedna z největších letních party míst v celé Evropě.

Rozvoj Novalje zhatilo ničivé zemětřesení

Prvními známými osadníky ostrova Pag byli Ilyrové, kteří sem přišli v době bronzové. V 1. století. př. n. l. se ale celého ostrova zmocnili Římané, kteří zde zanechali spoustu archeologických a kulturních artefaktů.

Hledáte ubytování v Novalji? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Současná Novalja je nástupcem římského města, které neslo název Cissa a nacházelo se asi dva kilometry odtud. Toto významné centrum ale ve 4. století postihlo katastrofální zemětřesení. Celá římská Cissa se propadla do moře – její pozůstatky jsou ostatně v zálivu Caska k vidění dodnes.

V 7. století se v této oblasti usadili Chorvaté, kteří sem dorazili s velkou migrační vlnou. Ostrov na čas připadnul chorvatskému království, od 15. do 19. století mu vládli Benátčané. Poté se jej zmocnili Habsburkové, kteří ho drželi až do konce první světové války.

Po ní se Pag stal součástí království Jugoslávie, následně nezávislého Chorvatska. Po druhé světové válce Novalja znovu připadla Jugoslávii, jejíž součástí byla až do jejího rozpadu. Následně se připojila k samostatnému Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám vévodí vodovod z 1. století

Nejdůležitější památkou obce je starý římský podzemní vodovod, jenž nese název Italova díra (Talijanova buža). Byl vytesán do skály již v 1. století, měřil neuvěřitelných 1042 metrů a měl devět nadzemních otvorů. Pitnou vodou zásoboval celou obec i lodě. Jakmile ale odezněla antika, na vodovod se zapomnělo. Objeven bylo znovu až v 19. století, na začátku 20. století byl i několikrát spuštěn.

Dnes je k vidění část o délce 150 metrů a dostanete se k ní z Městského muzea (Gradski muzej). V muzeu je navíc výstava nejrůznějších antických artefaktů a fotografií z vraku lodi, jež se v 1. století př. n. l. i s nákladem antických amfor potopila v zátoce Vlaška mala nedaleko trajektového přístavu Žigljen.

Za návštěvu stojí také gotický kostel Matky Boží (Majka Božje). Ten byl postaven na místě mohutné raně křesťanské baziliky, ze které se však zachovaly pouze základy a dva relikviáře pocházející ze 4. století.

Party pláž Zrće, party od rána do rána

Nudit se nebudete ani v případě, že vás památky příliš nezajímají. Novalja a její ikonická party pláž Zrće se v létě stává hlavní party destinací v Chorvatsku. Během celého léta se zde střídají hudební festivaly různých hudebních žánrů (dance, trance. Nachází se zde spousta plážových barů a kaváren. Právě proto sem míří mladí lidé z celé Evropy.

Mezi nejznámější festivaly v celém Chorvatsku patří Hideout Festival (https://hideoutfestival.com/) nebo festival s českými interprety Zrće Festival (https://www.zrce.cz/). 

Nejlepší party kluby na pláži Zrće

Nejlepší kluby na pláži Zrće jsou Aquarius (www.aquarius.club), Kalypso (www.kalypso-zrce.com) a Papaya (www.papaya.com.hr).

Party na pláži ZrćeParty na pláži Zrće

Pažský sýr je lahůdka

Procházku po městě můžete zakončit v jedné z mnoha místních restaurací. Tam ochutnejte tradiční speciality – především Pažský sýr (Paški sir). Tato lahůdka se podobá parmezánu, je však z mléka místních ovcí, které se pasou na trávě poseté mořskou solí. Díky ní má Pažský sýr jedinečnou chuť, jež mu vynesla i řadu zahraničních ocenění. Dopřejte si také jehňata na rožni, ryby nebo plody moře.

Podmínky pro sport jsou ideální

V Novalje se můžete věnovat i nejrůznějším sportům – ať už se jedná o sporty vodní či klasické (tenis, stolní tenis, badminton, aerobik, basketbal, fotbal, volejbal a plážový volejbal). Vyhlášené sportovní středisko se nachází v nedalekém kempu Straško. Kromě toho je v okolí města spousta značených cyklostezek. Půjčit si jízdní kola není problém.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Novalja není jen pláž Zrće

Nejvyhlášenější místní pláží je již zmiňované Zrće, která leží 3 kilometry jihovýchodně od města v Pažském zálivu. Rozlehlou pláž, která patří mezi nejpůvabnější pláže na celém Jadranu, tvoří drobné oblázky a vstup do moře je velmi pozvolný. Navštěvují ji tisíce rekreantů, slouží totiž i jako středisko zábavy a rekreačního sportu.

Letecký pohled na pláž ZrćeLetecký pohled na pláž Zrće

Písčito-oblázkovou pláž naleznete i v sousední zátoce – jedná se o pláž Caska. Nádherná pláž z jemného písku, která nese název Planjka-Trinčel, leží asi dva kilometry severně od Novalje. Mořské dno se svažuje velmi pomalu, pláž je obklopena bujnou vegetací a zároveň je výborně vybavena – jsou tu pohostinské podniky i nepřeberné množství sportovních atrakcí. Planjka-Trinčel je proto velmi oblíbená pro rodiny s dětmi.

Nejblíže od Novalji (1 kilometr na jih) se nachází oblázková pláž s písečným dnem v kempu Straško. Celkově je dlouhá 1,5 kilometru a obklopují ji borové lesy. Díky tomu, že je součástí kempu, je zde obrovská nabídka sportovního vyžití.

Kouzelná je odlehlá písečná pláž Ručica, kterou naleznete na východním břehu Pažského zálivu. Kouzelná je proto, že se na ní ani v jejím okolí nenachází žádná vegetace – tím velmi připomíná měsíční krajinu.

Řada pláží v okolí Novalji byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, jíž udílí Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy jen těm nejlépe udržovaným a nejčistějším plážím. Vybírat můžete mezi plážemi s klidnou vodou v laguně či koupáním v otevřeném moři. Na své si zkrátka přijde každý.