poznejte
Křišťálově čisté moře, romantické pláže a spousta kulturního i sportovního využití. K tomu navíc výjimečné gastronomické pochoutky, velké množství slunečných dní a levnější ubytování. Právě to jsou důvody, proč na pátý největší jadranský ostrov Pag míří čím dál víc turistů.
Nejdůležitějšími turistickými centry ostrova je hlavní město Pag, dále Novalja, Dinjiška, Mandre, Lun, Kolan, Potočnica a Šimuni. Spojena jsou hlavní ostrovní silnicí, takže mezi nimi můžete cestovat i autem. Za návštěvu rozhodně stojí všechna. Z ostrova se také snadno dostanete na pevninu, je s ní spojen speciálním, 340 metrů dlouhým mostem z roku 1969. A co vás jistě potěší – průjezd přes tento most není zpoplatněn.
Prvními známými obyvateli ostrova Pag byl ilyrský kmen Liburnů, ostrov však ovládli Římané. Za dobu jejich panování se ale ve 4. století stalo něco neočekávatelného – ostrov postihlo obrovské zemětřesení a celé římské město Cissa se propadlo do moře, kde jsou jeho zbytky k vidění dodnes v zálivu Caska. Asi dva kilometry odtud vzniklo současné město Novalja, které ve středověku bylo významným centrem.
Na konci 7. století začali na ostrov proudit Slované. Od 15. do 19. století spadal Pag pod nadvládu Benátčanů, později Habsburků – a to až do konce 1. světové války. Po 2. světové válce připadl jako součást Chorvatska tehdejší Jugoslávii.
K velmi významné události ale došlo i v nedávné minulosti – v roce 2004 byl v zátoce Vlaška Mala ve Velebitském kanálu u ostrova Pag objeven vrak potopené obchodní lodi, která pocházela z 1. století př. n. l. Nacházelo se na něm asi 100 amfor a zbytky olověných kotev.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Historii si můžete připomenout návštěvou některých zajímavých památek. Na ostrově se nachází pozůstatky ilyrského a římského opevnění, řada kostelů a bazilik, výjimečným artefaktem však je antický vodovod, jenž je možné srovnat s vodovodem starověkého Říma. Naleznete ho v Novalji, odkud vedl do Kolanu.
Velmi zajímavé jsou také vesničky Lun a Tovarnele na severozápadě ostrova. V jejich blízkosti totiž rostou staleté olivovníky nejroztodivnějších tvarů. Tato rezervace je zapsána na listinu UNESCO.
Až vás chození po památkách a zajímavostech přestane bavit, vydejte se do místních restaurací a stánků. Svůj žaludek tím rozhodně potěšíte, ostrov Pag totiž patří mezi gastronomické perly celého Jadranu.
Nejznámějším místním produktem je Pažský sýr (Paški sir). Jedná se o sýr podobný parmezánu z ovčího mléka. Místní ovce se pasou na trávě, na níž ulpívá mořská sůl, kterou v zimě přináší silný vítr z Velebitského kanálu. Právě to dodává Pažskému sýru jeho specifickou chuť. Ne nadarmo tento sýr získal řadu zahraničních ocenění. Kde sehnat ten nejlepší? Navštivte sýrárnu Glihora v obci Kolan, nachází se asi 3 kilometry od města Mandre.
Vyhlášené je na ostrovu Pag také jehněčí maso. Je totiž velmi zdravé a obsahuje jen minimum tuku. Ochutnat byste měli i pravý chorvatský pršut, což je šunka z vepřové kýty, která se udí v dýmu otevřeného ohniště a suší prouděním vzduchu.
Turisté vyhledávají také ryby a plody moře. Oblíbený je především zubatec, pilobřich či morčák, smažené olihně, loupané krevety a černé rizoto s kousky sépie. Delikatesou jsou štrige, což jsou malé rybky pečené na olivovém oleji. Na zapití výborného jídla se hodí místní víno, například bílý Gegić – speciální odrůda, kterou nikde jinde neobjevíte.
A když jsme u toho – dovolená na ostrově Pag by nebyla to pravou dovolenou, kdybyste svým blízkým nepřivezli tradiční suvenýr, Pažskou sůl (Paška sol). Na ostrově se vyrábí už dlouhá léta zahříváním a odpařováním mořské soli. Na jihovýchod od města Pag dodnes stojí původní solné bazény, přímo ve městě se pak nachází muzeum soli.
Nemusíte se bát, že byste po gastronomických hodech přibrali, na ostrově je totiž velmi bohaté sportovní vyžití, místní klima je jako dělané pro aktivní dovolenou. Můžete se věnovat tradičním vodním sportům, především šnorchlování, ale také cyklistice či alpinismu. Pag bývá častým místem i pro soustředění sportovních týmů.
Pro své zdraví můžete něco udělat i v případě, že nechcete sportovat. Podnebí na ostrově Pag je totiž velmi vhodné pro lidi, kteří trpí problémy dýchacího ústrojí. Stačí se na sklonku dne procházet kolem moře či po polích a kopcích. Určitě se vám udělá lépe. Vydat se můžete i na výlet lodí na okolní ostrovy. Za návštěvu stojí především ostrůvky Olib, Silba, Maun a Škrda.
V ulicích ostrova si budete moci užívat klidu, nebudou vás rušit hlučné společenské zábavy a diskotéky. Pokud však po noční zábavě zatoužíte, vyrazte na pláž Zrće, která je rájem mladých.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Myslíte si, že Chorvatsko neznamená nic jiného než kamenité pobřeží a oblázkové pláže? Ostrov Pag vás rychle vyvede z omylu. Písečných pláží totiž na něm naleznete hned několik – například v letoviscích Stará Novalja, Potočnica a Povljana. Velmi oblíbená je také pláž Čista plaža. Nemusíte se bát, že by se jednalo o nějaký hrubozrnný písek, je opravdu jemný a zlatavý. Děti si z něj mohou v klidu postavit bábovičky. Tyto písečné pláže jsou pro děti velmi vhodné, na některých z nich jsou k dispozici i různé hrací prvky.
Pag vás nezklame ani v případě, že dáváte přednost klasickým oblázkovým plážím. Nacházejí se po celém ostrově, především ve městech Pag, Povljana, Mandre a Matejna. Nádherné koupání si užijete i v Pažském zálivu u osad Vodice, Sv. Marko a Bošana. Tyto pláže nejsou příliš známé, klidně se může stát, že je budete mít jen pro sebe. Řada pláží v Pažskému zálivu je dostupná jen lodí, takže se můžete zúčastnit organizovaného zájezdu. Během vašeho koupání kapitán lodi připraví grilované ryby a cestou zpátky se zastavíte u mořské jeskyně, do které mohou odvážlivci i vplavat. Takže si výlet užijete se vším všudy.
Určitým kompromisem jsou písčito-oblázkové pláže. Caska je vhodná především pro lidi, kteří si chtějí užít romantiku v klidné zátoce, naopak na pláži Zrće bývá pořádně živo. Můžete si tu zkusit vodní lyžování, bungee jumping i wakebording a zajezdit si na vodních skútrech. V noci pak bývají připraveny klubové zábavy. Na své si na ostrově Pag zkrátka přijde každý.