poznejte
Pěkná pláž přímo ve městě, překrásné historické centrum a bohatá sportovní nabídka. K tomu si přičtěte vyhlášenou místní pochoutku pažský sýr a dlouholetou tradici těžby mořské soli a hned vám bude jasné, proč je letovisko Pag tolik oblíbené.
Hledáte ubytování v Pagu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Největší město stejnojmenného ostrova Pag leží na sever od Zadaru u Pažského zálivu, jenž směrem na jihovýchod pomalu přechází v mělké slané jezero s názvem Paška solila. Záliv je však mělký i v dalších částech, pro dovolené rodin s dětmi je tedy naprosto bezkonkurenční.
Jako první osídlil ostrov Pag ilyrský kmen Liburnů, jenž si později podrobili starověcí Římané. Centrum tehdejší osady byla Cissa (dnešní Caska), která se nachází na severozápadním konci Pažské zátoky. Ve 4. století ale oblast postihlo ničivé zemětřesení a město kleslo do hlubin moře. Hlavní sídlo se poté přesunulo do středu ostrova a neslo název Pagus (latinsky vesnice). Leželo nedaleko dnešního Pagu.
Na konci 6. století do oblasti přišli Slované (Charváti) a Avaři. Dlouhá staletí se Pag snažil osamostatnit a zrušit nadvládu Ninu a Zadaru.
V roce 976 osadu dobyl chorvatský král Štěpán Držislav. Uherský a chorvatský král Béla IV. ji pak v roce 1244 povýšil na královské město, od krále Ludvíka I. Velikého v roce 1376 Pag získal další městská práva. I to bylo vedle dlouholeté rivality dalším problémem mezi Pagem a Zadarem. Spor skončil v roce 1394 těžkou vojenskou porážkou Pagu. Město bylo naprosto zpustošeno.
Na začátku 15. století byl Pag prodán Benátkám. Časem začala sílit hrozba tureckých nájezdů a místní obyvatelé proto město chtěli přesunout na zhruba 3 kilometry vzdálené místo. V květnu 1443 tak začali stavět dnešní město, na čemž se podílel i nejvýznamnější současný chorvatský stavitel Juraj Dalmatinac.
Na přelomu 19. a 20. století žilo v Pagu přibližně 4700 obyvatel, toto číslo však dlouho nevydrželo. V roce 1905 totiž místní vinice napadla plíseň a kompletně je zničila. I to patřilo mezi důvody, proč řada lidí emigrovala do zámoří.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Pag je původně gotické město, během výstavby se ale začalo objevovat čím dál víc renesančních prvků. Ulice jsou rovnoběžné a kolmé, náměstí mají tvar pravidelného obdélníku nebo čtverce.
Nejvýznamnější stavby má na svědomí Dalmatinac a jeho spolupracovníci či žáci. Patří mezi ně Knížecí palác (Knežev dvor), jenž byl sídlem benátského místodržícího a později také městské rady. Naleznete ho na hlavním náměstí (Trg kralja Krešmira), kde stojí i dominantní kostel Nanebevzetí Panny Marie (Marijinog uznesenja).
Za vidění stojí i městská věž (Gradska kula), která se jako jediná z původních devíti věží městských hradeb zachovala, a také věž Skrivat (kula Skrivat). Nebo se vypravte do vysoce cenného kostela sv. Markéty (Sv. Margarita), kde se nacházela první dívčí škola a školka na celém ostrově. Nedaleko Pagu dodnes leží částečné pozůstatky původního starého města. V současné době se zde koná archeologický průzkum.
Pag je navíc vysoce kulturním městem. Na hlavním náměstí se po celé léto konají nejrůznější akce – od koncertů klasické hudby, které jsou součástí festivalu Pažské léto (Paško ljeto), přes přehlídku tradičních pažských tanců v dobových krojích po národopisná představení.
Velmi oblíbené jsou i karnevaly, poutě a slavnosti. Tou největší je mariánská pouť s procesím, která se koná v den oslav Panny Marie (Velika Gospa) 15. srpna. Putuje se do starého města, odkud se nese zázračná socha do města dnešního. Na své původní místo se vrací 7. září (Mala Gospa).
V nedávné době došlo i k obnovení starého lidového divadelního představení s názvem Pažská otrokyně (Paška robinja). Toto představení má kořeny v původních pastýřských hrách a divadelní hře chorvatského humanisty Petra Luciće.
V Pagu se nachází i stálá výstava historie těžby a zpracování soli. Naleznete ji v jednom z místních skladišť soli, která vznikala v 17. až 19. století. Dodnes je ve městě k vidění starý způsob výroby soli vysoušením v bazénech, do kterých se předtím přivádí mořská voda.
V ulicích ale můžete pozorovat ještě jednu dochovanou tradici - ruční práci pažských krajkářek. Místní krajky se šijí jehlou a tenkou nití a jsou velmi cenné. Pag patří mezi tři hlavní krajkářská centra v celé zemi. Krajkářství bylo dokonce v roce 2009 zapsáno mezi Chorvatské památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Během svého pobytu v Pagu byste rozhodně neměli zapomenout ochutnat místní speciality. Tou nejznámější je pažský sýr (paški sir) – delikatesa podobná parmezánu z ovčího mléka. Svou typickou chuť získává díky tomu, že místní ovce se pasou na trávě pokryté mořskou solí, jež sem přináší silný vítr přímo z Velebitského kanálu. Tato pochoutka získala celou řadu zahraničních ocenění.
Velmi oblíbené je i místní bílé víno žutica a med ze snůšky šalvěje lékařské. Vyhlášené je také maso z místních jehňat a ovcí, které se po celý rok pasou na místních pastvinách prosycených solí z mořské vody. Maso je velice kvalitní a má výraznou a nezaměnitelnou chuť. U těchto pochoutek můžete posedět v restauracích s venkovním posezením a výhledem na moře.
Když budete chtít všechny ty lahůdky vysportovat, nabídne se vám široké množství aktivit. Můžete se věnovat windsurfingu, potápění, jízdě na vodních skútrech i vodních lyžích. Jestliže vám vodní sporty nic neříkají, nevadí. Nachází se zde sportovní středisko s několika fotbalovými hřišti, tenisovými kurty i hřištěm na plážový volejbal.
Jestliže vás lákají adrenalinové sporty, vydejte se slézat místní krásné skály. Nádherné vyhlídky se vám naskytnou i v případě, že si půjčíte kolo a vyrazíte po místních cyklistických stezkách, kterých je na ostrově Pag velké množství.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Ve městě Pag se nachází nádherná dlouhá oblázková pláž Prosika (označována je také jako městská pláž – gradska plaža). Díky svému pozvolnému přístupu do moře je jako dělaná pro rodiny s malými dětmi nebo starší a hůř pohyblivé lidi. Najdete zde i spoustu pohostinských zařízení a sportovních či zábavních atrakcí. Oceněna byla tzv. Modrou vlajkou, kterou mohou získat jen ty nejlepší a nejčistější pláže.
Pažský záliv čítá celkem 26 pláží. Většina z nich je tvořena menšími oblázky a hrubým pískem. Vzhledem k tomu, že některé pláže se nacházejí na severu zálivu, jsou ideální pro dopolední koupání. Patří sem pláže V. Bok a Mali Bok, Bele stene, Bašaca, Punta Mikula a Kotica.
Pokud máte rádi spíše odpolední koupání, vhodnější pro vás budou pláže na západní straně zálivu, konkrétně Janječa vode, Vodice, Bošana, Triglave a Dubrava. Pro naturisty jsou určené pláže Sv. Marko, Malin, Sv. Duh nebo zátoka Veli zaton. Vyhlášené léčebné pažské bahno naleznete v lokalitě Lokunja.