poznejte
Nádherné pláže, typická benátská architektura, bohaté sportovní využití a také gastronomie na světové úrovni. Přesně to jsou hlavní důvody, které každoročně táhnou řadu turistů na poloostrov Istrie (chorvatsky Istra). Nachází se v severní části Jadranu a obklopuje ji Terstský a Kvarnerský záliv. Krásnou přírodní scenérii doplňuje nejen bohatá vegetace, ale také řeky Dragonja, Mirna a Raša a pohoří Učka. Ne náhodou se jedná o jeden z nejvyhledávanějších prázdninových cílů po celé Evropě.
Hledáte ubytování na Istrii? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí. Vybere si každý.
Mezi turisty je oblíbené především pobřeží tohoto největšího jadranského poloostrova. Co nabídnout má ale i vnitrozemí, které je ideálním místem jednodenních výletů. Nachází se zde totiž řada malebných opevněných městeček, ve kterých na vás dýchne středověká atmosféra se svým tradičním venkovským životem. Mezi nejzajímavější patří Motovun, Beram nebo Oprtalj.
Své jméno Istrie získala podle ilyrského kmene Histriů, kteří byli prvním známými obyvateli tohoto území. Kolem roku 177 př. n. l. Istrii dvakrát dobyli Římané, poté ji okupovali i Frankové, Benátčané, Italové a Rakušané. Všechny tyto národy po sobě na poloostrově zanechaly znatelnou stopu, která se promítla i v dodnes zachované architektuře.
Na konci první světové války přiřkly mírové smlouvy poloostrov Istrie Itálii, i když Chorvatů a Slovinců zde žilo třikrát víc než Italů. Vše se změnilo po druhé světové válce, po dlouhých jednáních totiž byla Istrie připojena chorvatské a slovinské svazové republice v rámci Jugoslávie. Po jejím rozpadu připadla samostatnému Chorvatsku, malá severní oblast Slovinsku. V současné době malá část patří Itálii.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Na Istrii se nachází obrovská řada památek, jedna z nich se dokonce dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o Eufraziovu baziliku v Poreči. Pochází ze 6. století a je nejlépe dochovanou památkou z raného byzantského období nejen v Chorvatsku, ale i v celém Středomoří. Navštivte také pátý největší amfiteátr na celém světě, který se nachází v Pule. Postaven byl pro neuvěřitelných 23 tisíc diváků a v současné době se zde konají různé kulturní akce. Pula sama o sobě patří mezi nejkrásnější města Istrie. Naleznete zde také římské Forum a Triumfální oblouk, dějiny města vám přiblíží i místní Archeologické muzeum.
Pokud vás zajímá spíše benátská architektura, neměli byste minout městečko Rovinj. Jistě vás zaujmou nejen krásné staré kostely, ale také malé kavárny a úzké křivolaké uličky, které se táhnou po celém městě. Ve městě stojí také kostel sv. Eufemie, který patří mezi nejvýznamnější istrijské památky. Především ale budete moci nasávat nezapomenutelnou atmosféru a bavit se diametrálním rozdílem mezi shonem, který panuje v hlavních ulicích města, a klidem menších ulic a tichých dvorků.
Z menších měst a obcí rozhodně stojí za návštěvu vesnice Beram, kde se nachází kostelík Panny Marie z velmi cennými freskami. Dále Roč se svou Alejí hlaholášů a souborem moderních plastických děl oslavujících hlaholskou kulturu, středověký skanzen Hum či zříceniny opevněného středověkého městečka Dvograd.
Istrie se pomalu ale jistě stává světovou destinací na poli gastronomie. Hned 16 restaurací na Istrii je uvedeno v průvodci nejlepších restaurací na světě Michelin.
Olivový olej z Istrie pravidelně boduje v žebříčcích nejlepších olivových olejů na světě. V tom nejznámějším žebříčku Flos Olei, se Istrie 6x za sebou umístila jako region s nejlepším olivovým olejem na světě.
Istrie je také vyhlášenou destinací lanýžů, včetně vzácných a velmi drahých bílých lanýžů, které se sbírají primárně v okolí Motovunu. Kromě Istrie rostou bílé lanýže už jen v Itálii. Jako suvenýr si z Istrie můžete přivést některý z produktů vyrobených z lanýžů - lanýžový med, olivový olej, nebo různé omáčky a salsy.
Vydat se můžete také po speciálních vinných stezkách. Vinařství a pěstování oliv totiž k Istrii a její kuchyni neodmyslitelně patří. Istrijské víno je typické zvláštní vůní i barvou, místní olivový olej vás pro změnu překvapí svou nahořklou chutí a nazelenalou barvou.
Istrie je ve velké míře nakloněna i sportovcům. Rozsáhlá nabídka západní Istrie je bezkonkurenční a táhne spoustu návštěvníků. Největší prostor samozřejmě dostávají vodní sporty, jako je potápění, vodní lyžování, jachting, podmořský rybolov či windsurfing. Především v Rovinji a Pule naleznete výborné školy jachtingu, ve většině větších letovisek se pak pod dohledem zkušených instruktorů můžete naučit windsurfing a vodní lyžování.
A pokud chcete zůstat nohama pevně na (suché) zemi, i vy si můžete užít spoustu sportovních radovánek. Snad všude naleznete hřiště na míčové hry – především tenisové kruty, o které je obrovský zájem, čemuž odpovídá i jejich vysoká kvalita, ale i hřiště na volejbal, fotbal, basketbal, plážový volejbal. V některých střediscích naleznete i kurty na squash a hřiště na badminton či stoly na stolní tenis. I na tyto sporty si můžete najmout lektora.
Nechybí ani jízdárny a školy jezdectví na koni, sportovní letiště na paragliding a podobně. Samozřejmostí jsou fitness centra a dráhy na bowling. Sportovní potřeby si můžete snadno zapůjčit či v případě zájmu i zakoupit ve všech letoviscích. Za zmínku rozhodně stojí možnost půjčit si horské kolo, po celé Istrii se totiž nachází řada cyklostezek, které vás zavedou do nejkrásnějších koutů tohoto poloostrova.
A pokud vám cyklistika nic neříká, půjčit si můžete i auto, nebo loďky, plachetnice či dokonce motorové čluny. Za vidění stojí především Motovunský les a krápníková jeskyně Baredine. Na plavbu se vydejte do vod Limského zálivu či řeky Mirny.
Spoustu zábavy si můžete užít i na kulturních akcích, kterými je Istrie vyhlášená. Ve větších letoviscích se každý den koná nějaká společenská či zábavní akce. Nechybějí diskotéky, přehlídky, plesy, koncerty, hudební festivaly ani nejrůznější hry a soutěže. Velmi oblíbené jsou fešty, což jsou lidové slavnosti.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Za posledních čtyřicet let na Istrii vyrostla řada významných letovisek, která dodnes zažívají velký rozvoj. S tím je spojeno i výrazné zkvalitnění istrijských pláží. Kamenité pláže byly vybaveny betonovými plošinami i terasami, které slouží pro snadnější vstup do moře, ale také pro opalování. Přímo na pobřežích se nacházejí navezené oblázky a malé kamínky, v některých částech i hrubý písek.
Pláže jsou obklopeny bujnou vegetací, především úžasnými borovými lesy, a celkově jsou velmi dobře udržované. Ne náhodou řada pláží získala prestižní ocenění Modrá vlajka v mezinárodní soutěži, která zjišťuje kvalitu pláží po celém světě.
Moře je čisté a v širokém okolí neexistuje žádný zdroj možného velkého znečištění. Ke koupání ale můžete využít i řadu krytých či klasických bazénů, v současné době už bývají nezbytnou součástí většiny větších hotelů. Navíc se v Novigradu a Poreči nacházejí velké aquparky, které jsou dosud na jadranském pobřeží něčím výjimečným.