poznejte

Fažana

Fažana – malebné městečko s bohatou nabídkou

Malé rybářské městečko, které návštěvníky fascinuje svou milou atmosférou. Přesně to je Fažana. Typická je svými nádhernými plážemi, které se táhnou po celém pobřeží, promenádami, příjemným středomořským podnebím a hezkou přírodou. Díky tomu je naprosto vynikajícím místem pro odpočinek a příjemnou relaxaci. Dovolená ve Fažaně je jako dělaná pro rodiny s dětmi, seniory i gurmány, pro které je připravena bohatá nabídka specialit z masa a ryb.

Přístav se nachází v jihozápadní části západního pobřeží Istrie v průlivu Fažana, asi 8 kilometrů severozápadně od Puly, naproti překrásným Brijunským ostrovům (známým pod istrijsko-italským jménem Brioni), které ho chrání před větrem. Do budoucna se v oblasti Fažany plánuje masivní hotelová zástavba, řadu hezkých apartmánů však městečko nabízí už teď.

Historie sahá až do dob Římanů

Fažana má velmi bohatou historii, už v době Římanů byla významným hospodářským střediskem, kde se vyráběly keramické nádoby – především amfory na víno a olej. Zároveň bylo oblíbeným cílem pro odpočinek.

Hledáte ubytování ve Fažaně? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Název obce pochází ze starověkého pojmenování Phasiana odvozeného od slova pheasant, což znamenalo bažant, a zároveň od slova Vasianum, které se vázalo ke zmíněnému umění vyrábět amfory.

Dalšími vládci byli Benátčané, kteří se zde udrželi až do roku 1797. Fažana tehdy byla jak vesnicí, tak i městem. Po Benátčanech zde zůstala typická architektura – krásná náměstí, úzké uličky a kamenné domy.

Cíl elity

V době velkého rozvoje Brijunských ostrovů, kdy sem začala mířit elita, už Fažana měla několik hotelů a vyhlášených stravovacích zařízení. Zajímavostí je, že se zde v té době nacházela nejen továrna na likéry, ale i na karamel. Po 2. světové válce si Brijunské ostrovy oblíbil prezident Jugoslávie Josip Broz Tito a vytvořil si zde svou hlavní rezidenci.

K rozvoji cestovního ruchu ve Fažaně přispěl i fakt, že se Brijunské ostrvy v roce 1983 staly národním parkem. Po zániku Jugoslávie Fažana připadla samostatnému Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám vévodí kostely

Fažana nabízí celou řadu významných památek – ostatně jako většina regionu zvaného Vodnjanština, kde můžete obdivovat kulturně-historické bohatství z dob od 5. do 19. století. Nejznámější památkou Fažany je gotický farní kostel sv. Kosmy a Damiána (Sveti Kuzma i Damjan) z přelomu 3. a 4. století. Přestože se jedná o na první pohled velmi skromnou stavbu, můžete si zde prohlédnout velmi cenné plátno malíře Z. Ventury Poslední večeře, které pochází z konce 16. století. Kromě toho se tu nachází i pozůstatky renesančních fresek.

Zvonice tohoto kostela, který je zasvěcen bratrům lékařům, jež se stali mučedníky, dříve v dobách nebezpečí sloužila i jako útočištní věž pro celé místní obyvatelstvo. A to především díky tomu, že okna jsou až v nejvyšší části věže, která je velmi těžko přístupná.

Náměstí Fažany s kostelem sv. Kosmy a DamiánaNáměstí Fažany s kostelem sv. Kosmy a Damiána

Za návštěvu stojí i kostelík sv. Elíši (Sveti Elizej) z 6. století. Stojí na zbytcích vily z doby pozdní antiky a má velmi zajímavě tvarovanou apsidu. Dodnes jsou zde k vidění neobvyklá okna a zbytky fresek. Kolem kostela se mezi olivovníky nachází malý raně středověký hřbitov.

Podívat se můžete i do gotického kostelíku Panny Marie Karmelské (Sveta Marija Karmelska), jenž pochází ze 14. století. Naleznete tu poměrně zachovalé gotické fresky z 15. století.

Vyrazte na kulturní akce nebo do restaurací

Pokud máte rádi tradiční kulturní akce, ve Fažaně si rozhodně přijdete na své. Konají se zde dvě velké veselice – srpnová Fažanská noc (Fažanska noć) a červencová Slavnost sardelí (Fešta od sardela), což je rybářská slavnost, která vznikla na základě neobvykle bohatých úlovků sardelí v červenci. Vybírat si můžete z hojné nabídky mořských ryb.

Kromě toho si můžete posedět v řadě místních restaurací, kde se podávají lahodné istrijské speciality, a barů. Za zábavou můžete vyrazit do centra města. Fažana je ale spíše menší přímořské letovisko, které je vhodnější pro rodiny s dětmi a starší lidi. Spoustu zábavy si užijete především v komplexu Bi-Village.

Brijunské ostrovy s výjimečnou faunou i flórou

Rozhodně si ale během své dovolené nezapomeňte udělat výlet do národního parku Brijunské ostrovy. Národní park Brijuni tvoří celkem 3 větší a 12 menších ostrůvků a je typický výjimečnou středomořskou vegetací. V místním safari parku uvidíte spoustu exotických zvířat. Nacházejí se zde i neobvyklé archeologické pozůstatky z římského i byzantského období. Z Fažany je sem výborné lodní spojení, plavba přes 2 kilometry široký průliv trvá přibližně 20 minut. Ale pozor, autem se do Brijun nedostanete.

Vodní sporty a krásné cyklostezky

Ze sportu je ve Fažaně nejrozšířenější šnorchlování a plavání, zkusit si ale můžete i sportovní rybolov. Na mnoha místech si můžete půjčit motorové nebo klasické čluny a vydat se v nich na širé moře. Kromě toho se zde rovněž nacházejí tenisové kurty, oblíbeným sportem je zde také golf.

Pokud máte rádi pohyb, rozhodně byste si měli v místní půjčovně půjčit kolo a vyrazit na oblíbenou stezku s názvem Od place do place (Od náměstí k náměstí). Její trasa vás zavede z Medulinu, přes Pomer, Pješčanu uvalu a Banjole do Premantury. Navíc kolem Fažany vede ještě jedna cyklistická stezka, která je určena pro horská kola. Táhne se z poloostrova Kamenjak přes vrch Volme, Premanturu a kolem podmořské jeskyně Kolombarica až k mysu Kamenjak.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Krásné koupání zajištěno

Nejlepší koupání nabízí zátoka Runci, a to především díky svému borovému porostu, který v parných dnech poskytuje příjemný chládek. Zároveň si zde můžete prohlédnout i zbytky římského osídlení. Rozhodně neprohloupíte ani v případě, že se vypravíte na přírodní pláž Bi-val v turistickém komplexu Bi-Village ve Valbandonu. Leží se asi 3 kilometry jižně od centra Fažany a byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, která je určena pouze pro ty nejhezčí a nejlépe udržované pláže.

Pláž Bi-Val ve FažaněPláž Bi-Val ve Fažaně

Hezké koupání je také u kempu Pineta, kde se nachází oblázková a kamenitá pláž.