poznejte

Medulin

Medulin – letovisko jako dělané pro sportovce a rodiny s dětmi

Z malého rybářského městečka po významné turistické centrum Istrie. Takový byl osud města Medulin, které leží jen 10 kilometrů jižně od Puly. Svou popularitu Medulin získal především pro svou bohatou sportovní nabídku. Ale nudit se zde nebudete ani v případě, že vám sporty nic neříkají. Luxusní sídla si zde ostatně stavěli i starověcí Římané.

Pohled na MedulinPohled na Medulin

Město mají ve velké oblibě také rodiny s dětmi – jsou zde totiž velmi pěkné přírodní podmínky. Medulinský záliv je velmi členitý, poměrně mělký a má písčité dno. Rekreační zařízení se nacházejí i na přilehlém zalesněném poloostrůvku Kašteja.

Oblíbené místo starověkých Římanů

Jako první osídlily území dnešního Medulinu ilyrské kmeny Histriů. Kolem roku 177 př. n. l. Istrii hned dvakrát obsadili Římané, kteří v Medulinu nechali postavit svá luxusní sídla. Po nich poloostrov dobyli Frankové, Benátčané a nakonec i Habsburkové.

Přestože zde v době první světové války žilo třikrát víc Chorvatů a Slovinců než Italů, byli to právě Italové, kdo po uzavření míru poloostrov získal. Ne však na dlouho – po druhé světové válce Istrie připadla chorvatské a slovinské svazové republice v rámci Jugoslávie. Když došlo k zániku Jugoslávie, Istrie se stala součástí samostatného Chorvatska, malá oblast na severu pak připadla Slovinsku. Medulin zůstal chorvatským územím.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Prohlédněte si pozůstatky římské usedlosti i trosky předrománského kostelíka

Z památek stojí za návštěvu především farní kostel sv. Anežky (Sveta Agneza), kde je k vidění cenný procesní postříbřený kříž pocházející z 15. století. Na poloostrově Vižula si můžete prohlédnout pozůstatky římské venkovské usedlosti (villa rustica), nacházejí se zde i ruiny antických náhrobků. Nebo se vydejte do malebného zálivu Bijeca, leží zde trosky kostelíka z předrománského období.

Hledáte ubytování v Medulinu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Až vám vyhládne, vyzkoušejte místní gastronomickou nabídku, která je velmi rozmanitá. Celkem se tu nachází více než 40 restaurací, kde se nabízejí místní speciality. Příjemný letní večer můžete zakončit romantickou procházkou po nábřeží.

Kulturní program běží po celé léto 

Nebo vyrazte za kulturou. Město Medulin je známé svými koncerty klasické hudby, jež se tu konají po celé léto. Na programu jsou i letní slavnosti, folklorní večery či zábavní soutěže a hry. Významnou událostí je lidová slavnost fešta, která se koná v červenci na svátek patrona Medulinu sv. apoštola Jakuba. Pokud jste spíše noční ptáci, i vy si přijdete na své, ve městě je hned několik diskoték – tou nejoblíbenější je Summer Club Dali.

Sportovci nebudou vědět, co dřív

Velmi pestrá je v Medulinu nabídka sportovních aktivit. Jedná se dokonce o jednu z největších nabídek na celém istrijském pobřeží. Z vodních sportů si zde můžete vyzkoušet windsurfing, jachting, vodní lyžování, sportovní potápění i sportovní rybolov. Většina těchto sportů tu má i vlastní školu.

Kromě toho se zde nachází šest travnatých hřišť na fotbal, atletické dráhy i stezka pro přespolní běh. Zahrát si můžete volejbal a plážový volejbal, tenis, kuželky, minigolf a také bocciu. Nebo zkuste paragliding či jízdu na koni. Sportovní potřeby si můžete půjčit přímo v hotelech.

Velmi rozšířená je v Medulinu cyklistika, na Istrii je totiž celá řada dobře připravených cyklostezek. Mezi ně patří cyklistická stezka s názvem Od place do place (Od náměstí k náměstí), která vede touto trasou: Medulin – Pomer – Pječana uvala – Banjole a končí v Premanture. Pro horská kola je vhodnější cyklistická trasa ze začátku poloostrova Kamenjak přes vrch Volme, Premanturu a kolem podmořské jeskyně Kolombarica k mysu Kamenjak.  

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nejznámější a nejoblíbenější pláží v Medulinu je písečna pláž Bijeca. Kilometr dlouhá pláž s postupným vstupem do moře je ideální pro děti a neplavce. Pláš má kompletní zázemí (toalety, sprchy, převlíkací kabinky, možnost pronájmu lehátek s deštníky atd.) a je zde řada atrakcí pro děti a dospělé. Občerstvit se můžete v jedné z několika restaurací a barů přímo na pláži.

Další oblíbené pláže v Medulinu jsou pláž Belvedere a pláž Alba Chiara, všechny tři městské pláže se nacházejí v těsné blízkosti.